Slashdot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Slashdot (często pisany w skrócie „/.”, z ang. slash „ukośnik” i dot „kropka”) – popularny serwis internetowy o tematyce naukowo-technicznej, na który składają się krótkie notki o ciekawych stronach w Internecie wraz z linkami do tych stron. Internauci czytający daną notkę mają możliwość dodania własnego komentarza lub wypowiedzi. Zarys notki jest zazwyczaj dostarczany przez internautów odwiedzających serwis Slashdot, a ich akceptacja do umieszczenia na stronach serwisu zależy od redaktorów serwisu. Inne informacje, które pojawiają się na stronach Slashdota to recenzje filmów, książek i pytania do czytelników serwisu o nazwie "Ask Slashdot".

Efekt Slashdota – termin określający znaczne spowolnienie działania lub całkowite zablokowanie jakiegoś serwisu internetowego spowodowane nagłym wzrostem liczby odwiedzających ten serwis, gdyż pojawiające się tam informacje zostały zacytowane lub podlinkowane w jakimś innym, dużym i popularnym serwisie internetowym. Mniejsze serwisy internetowe są często uruchamiane na komputerach i łączach nieprzygotowanych do obsługi wielkiej liczby odwiedzających - nagły wzrost popularności powoduje znaczny wzrost ruchu sieciowego skierowanego do takiego serwisu, co pociąga za sobą znaczne wydłużenie czasu odpowiedzi i często zupełne zablokowanie.Silnik (lub motor, ang. engine) - program lub biblioteka implementujące zasadniczą funkcjonalność (logikę) aplikacji (np. bazy danych), analogicznie do silnika mechanicznego (np. samochodowego).

Slashdot posługuje się złożonym systemem moderacji i oceny komentarzy przez moderatorów serwisu, rekrutowanych spośród czytelników. Moderatorzy wystawiają każdemu z komentarzy ocenę (w skali od -1 do 5) i dzięki temu czytelnicy mogą wybrać, które komentarze mają być domyślnie widoczne.

Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Nerd – pochodzące z języka angielskiego negatywne określenie osoby pasjonującej się naukami ścisłymi, informatyką, grami komputerowymi; od niedawna do jednych z pasji nerda zalicza się fantastykę, jak i czytanie komiksów. Są nieprzystosowani do życia w grupie młodzieżowej. Introwertycy, nie utrzymują stosunków towarzyskich i nie dbają o formę fizyczną. Są obiektem przemocy szkolnej, gdyż nie potrafią odpowiednio reagować na zaczepki. Jego bardziej uspołecznioną wersją jest geek.

Dewiza serwisu Slashdot brzmi: „News for nerds, stuff that matters”, jednak czasem Slashdot jest krytykowany za to, że niejednokrotnie informacje są niesprawdzone lub celowo rozjątrzające w celu wywołania gorącej dyskusji, zamiast poważnego przedstawiania rzetelnych informacji i zrównoważonych komentarzy.

Czasami umieszczenie linku do jakiegoś serwisu internetowego w notce na Slashdocie powoduje duży wzrost odwiedzających dany serwis, za czym idzie znaczne zwiększenie ruchu internetowego do serwisu. Niektóre serwisy są na taki nagły wzrost popularności zupełnie nieprzygotowane i taki wzrost liczby odwiedzających powoduje znaczne spowolnienie serwisu lub jego całkowite zablokowanie, zwane często efektem Slashdota.

Obecnie serwis jest częścią sieci OSTG, do której należą również NewsForge, ThinkGeek, Linux.com, SourceForge czy Freshmeat.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Slashdot Moderation (ang.) - opis systemu moderacji Slashdota

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona główna serwisu Slashdot (ang.)
  • Slash (ang.) (silnik serwisu)
  • Reklama