• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Slaney

  Przeczytaj także...
  Wexford (irl. Contae Loch Garman, ang. County Wexford) – hrabstwo położone na południowym wschodzie Irlandii, w prowincji Leinster. Przed podbojem normańskim było częścią królestwa Uí Cheinnselaig ze stolicą w Ferns.Carlow (irl. Contae Cheatharlach) – hrabstwo znajdującym się na południowym wschodzie Irlandii, w prowincji Leinster. Stolicą hrabstwa jest miasto Carlow, które leży nad rzeką Barrow.
  Wexford (irl. Loch Garman, łac. Manapia) – miasto portowe położone na południowym wschodzie Irlandii przy ujściu rzeki Slaney do Morza Irlandzkiego. Zamieszkuje je 8854 mieszkańców, na przedmieściach mieszka 9 309 osób (2011).

  Slaney (irl. Abhainn km Slaine, w tłumaczeniu "rzeka zdrowia") – rzeka w południowo-wschodniej Irlandii.

  Wicklow (irl. Contae Chill Mhantáin, ang. County Wicklow) – hrabstwo na wschodnim wybrzeżu Irlandii, położonym bezpośrednio nad Morzem Irlandzkim. Hrabstwo Wicklow graniczy od północy z Hrabstwem Dún Laoghaire-Rathdown, od południa z Hrabstwem Wexford, a od zachodu z hrabstwami Carlow i Kildare. Centrum administracyjne hrabstwa znajduje się w mieście Wicklow.Lungnaquilla (irl. Log na Coille) - najwyższy szczyt masywu górskiego Wicklow we wschodniej Irlandii. Wznosi się na 925 m n.p.m. Irlandzka nazwa oznacza: "drążone z drewna".

  Slaney ma swoje źródło w górze Lugnaquilla w zachodniej części gór Wicklow, po czym płynie na zachód i na południe przez hrabstwa Wicklow, Carlow i Wexford. Rzeka wpada do Kanału Świętego Jerzego (Morze Irlandzkie) w Wexford. Ujście Slaney jest szerokie i płytkie.

  Góry Wicklow (irl. Sléibhte Chill Mhantáin) – pasmo górskie w zachodniej części hrabstwa Wicklow, na południe od Dublina. Granitowy masyw wznosi się w sercu prowincji Leinster, w pobliżu wybrzeży Morza Irlandzkiego. Przed wiekami rodziły się tu mity i legendy celtyckie.Morze Irlandzkie (ang. Irish Sea; irl. An Mhuir Mheann lub An Mhuir Éireann, gael. Muir Eireann, wal. Môr Iwerddon, manx Mooir Vannin) – morze śródlądowe (szelfowe) położone między wyspami Irlandią i Wielką Brytanią. Połączone jest z wodami Oceanu Atlantyckiego poprzez kanały: Świętego Jerzego na południu i Północny na północy. Liczne zatoki i wyspy. Rozwinięta żegluga i rybołówstwo.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • River Slaney w Britannica.com
 • Język irlandzki, język iryjski (Gaeilge) – język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Język narodowy Irlandczyków uznany został za język urzędowy niepodległej Irlandii (obok angielskiego). W 2011 około 1,77 miliona anglojęzycznych mieszkańców Irlandii zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek znajomość swojego języka narodowego, wyniesioną głównie ze szkolnych lekcji. Na co dzień jako języka narodowego i ojczystego używa ok. 77 tys. osób, z czego ponad 66 tysięcy w regionach Gaeltacht, zaś liczba osób deklarujących używanie języka rzadziej niż codziennie wynosi ponad 700 tysięcy.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.