• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Slalom specjalny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) – organizacja założona w 1924 roku, mająca za zadanie dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów i precyzowanie zasad.Dorota Tlałka-Mogore (ur. 27 kwietnia 1963 w Zakopanem) – narciarka alpejska i trenerka. Startowała w barwach Polski i Francji (od 1986 r.), w latach osiemdziesiątych zaliczana do czołówki światowej.
  Erika Terai na trasie slalomu w Sapporo

  Slalom (dawniej slalom specjalny)olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.

  Spis treści

 • 1 Trasa i aktualne przepisy FIS
 • 2 Historia
 • 3 Polacy w slalomie
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • Mürren - miejscowość w Szwajcarii, w dystrykcie Interlaken, w kantonie Berno. Mürren należy do gminy Lauterbrunnen. Według ostatniego spisu ludności (grudzień 2009) miejscowość tę zamieszkuje 418 osób. Mürren leży na wysokości 1650 m n.p.m. u stóp takich szczytów Alp Berneńskich jak Schilthorn, Jungfrau, Mönch czy Gspaltenhorn. Mürren ma też połączenie kolejowe z Lauterbrunnen dzięki Bergbahn Lauterbrunnen–Mürren.Slalom równoległy – jedna z konkurencji narciarstwa alpejskiego rozgrywana zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, m.in. w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.
  Verena "Vreni" Schneider (ur. 26 listopada 1964 w Elm) – szwajcarska narciarka alpejska, pięciokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tego sportu. Jedna z niewielu zawodniczek, która stawała na podium zawodów Pucharu Świata we wszystkich konkurencjach.
  Edy Reinalter (ur. 24 grudnia 1920, zm. 19 listopada 1962) – szwajcarski narciarz alpejski, mistrz olimpijski w slalomie.
  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.
  Kombinacja alpejska – olimpijska konkurencja narciarska, składająca się ze slalomu i zjazdu, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.
  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Ingemar Stenmark (ur. 18 marca 1956 w Joesjö) – były szwedzki narciarz alpejski wszech czasów, zawodnik klubu Tarna IK Fjälvinden; 3-krotny olimpijczyk (1976, 1980, 1988), 3-krotny medalista olimpijski, 4-krotny medalista Mistrzostw Świata, 3-krotny zdobywca Pucharu Świata, rekordzista pod względem ilości zwycięstw w zawodach PŚ (zanotował 86 triumfów, jedynie Ole Einar Bjørndalen w PŚ w biathlonie ma ich więcej), zwycięzca 14 kolejnych slalomów (rekord w historii Pucharu Świata), mistrz Europy juniorów, 9-krotny mistrz Szwecji w slalomie i gigancie (1974-1979), w klasyfikacji AIPS najlepszy narciarz-alpejczyk na świecie (1977-1979), najlepszy sportowiec Szwecji (1978-1980).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.