• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Slalom gigant

  Przeczytaj także...
  Kitzbühel – miasto w zachodniej Austrii, w regionie Tyrolu, leżące na wysokości 800 m n.p.m. Leży w Alpach Kitzbühelskich wzdłuż rzeki Ache. Najbardziej znany austriacki ośrodek narciarski w świecie. Miasto jest centrum administracyjnym powiatu Kitzbühel.Snowboardowe konkurencje alpejskie polegają na jak najszybszym przejechaniu trasy wyznaczonej przez tyczki na przygotowanym stoku. Używany jest tutaj mało popularny u osób jeżdżących rekreacyjnie "twardy" sprzęt, zapewniający znacznie lepszą kontolę nad sposobem jazdy i uzyskanie dużych prędkości. Większąć zawodów rozgrywa się zgodnie z wytycznymi FIS. Do konkurencji alpejskich należą:
  Dagmar Rom (ur. 16 czerwca 1928 w Innsbrucku) – była austriacka narciarka alpejska, srebrna medalistka olimpijska w gigancie, 2-krotna mistrzyni świata.
  zawodnik pokonuje bramkę GS

  Slalom gigantolimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między supergigantem a slalomem.

  Bramka ma szerokość od 4 do 8 m i składa się z dwóch par jednakowych tyczek z płachtą (75 × 50 cm), na przemian niebieskich i czerwonych. Liczba bramek, a właściwie zmian kierunku jazdy jest równa od 11% do 15% różnicy wzniesień między startem a metą (dla dzieci 13-18%). Dopuszczalna różnica wzniesień trasy jest zależna od kategorii zawodników i wynosi maksymalnie dla mężczyzn 250-450 m i 250-400 m dla kobiet. Slalom gigant stanowi techniczną i kondycyjną próbę możliwie najszybszego pokonywania wyznaczonej bramkami trasy. Teren, na którym przygotowywana jest trasa (winien mieć szerokość minimum 40 m) powinien być urozmaicony pod względem nachylenia stoku i jego konfiguracji. Zawody w tej konkurencji rozgrywane są w jednym dniu, w dwóch przejazdach na dwóch różnych trasach (inne ustawienie bramek). Kolejność startu w pierwszym przejeździe w zawodach FIS ustalana jest na podstawie punktowych list klasyfikacyjnych FIS, a w drugim przejeździe – według czasów uzyskanych w pierwszym przejeździe, w kolejności odwrotnej do zajmowanych miejsc. Pomiar czasu elektroniczny (z dokładnością do 0,01 s). Zawodników obowiązują kaski. Jednym z najczęstszych powodów dyskwalifikacji jest nieprawidłowe przejechanie bramki, tj. nie przejechanie linii bramkowej obydwoma dziobami nart i obiema stopami. O końcowej kolejności decyduje suma czasów w dwóch przejazdach.

  VI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w norweskiej stolicy Oslo w 1952 roku. Uczestniczyło w nich 694 zawodników (109 kobiet) z 30 krajów. Po raz pierwszy po II wojnie światowej wystąpiła reprezentacja RFN i Japonii. Reprezentacja NRD odmówiła wzięcia udziału w igrzyskach, po tym jak MKOl zaproponował, aby reprezentacje RFN i NRD wystąpiły pod jedną flagą. Zawodnicy Związku Radzieckiego także do igrzysk nie przystąpili.Verena "Vreni" Schneider (ur. 26 listopada 1964 w Elm) – szwajcarska narciarka alpejska, pięciokrotna medalistka igrzysk olimpijskich, sześciokrotna medalistka mistrzostw świata oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata. Jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii tego sportu. Jedna z niewielu zawodniczek, która stawała na podium zawodów Pucharu Świata we wszystkich konkurencjach.

  Od 2012r. obowiązują nowe przepisy dotyczące nart na jakich poruszają się zawodnicy po trasie GS. Dla mężczyzn długość nart wynosi 190 cm lub 195 cm, minimalny promień skrętu wynosi 35 m, szerokość pod butem ≤65 mm, szerokość dziobu ≤98 mm, szerokość piętki nie została określona. Dla kobiet długość nart wynosi 188 cm lub 183 cm, minimalny promień skrętu wynosi 30 m, szerokość pod butem ≤65 mm, szerokość dziobu ≤103 mm, szerokość piętki nie została określona. Te wartości nie obowiązują amatorów, którzy mogą poruszać się na dowolnym sprzęcie.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim slalom gigant pojawił się w roku 1950 w Aspen, a pierwszymi mistrzami świata w tej dyscyplinie zostali Dagmar Rom i Zeno Colò. Dwa lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Oslo konkurencja ta znalazła się po raz pierwszy w programie olimpijskim, a pierwszymi tryumfatorami zostali Szwed Stein Eriksen i Amerykanka Andrea Mead-Lawrence. Małą Kryształową Kulę w slalomie gigancie najwięcej razy zdobywali: wśród mężczyzn Szwed Ingemar Stenmark ośmiokrotnie (dwa razy ex aequo) oraz Szwajcarka Vreni Schneider, która pięciokrotnie (jeden raz ex aequo) triumfowała w rywalizacji kobiet.

  Ingemar Stenmark (ur. 18 marca 1956 w Joesjö) – były szwedzki narciarz alpejski wszech czasów, zawodnik klubu Tarna IK Fjälvinden; 3-krotny olimpijczyk (1976, 1980, 1988), 3-krotny medalista olimpijski, 4-krotny medalista Mistrzostw Świata, 3-krotny zdobywca Pucharu Świata, rekordzista pod względem ilości zwycięstw w zawodach PŚ (zanotował 86 triumfów, jedynie Ole Einar Bjørndalen w PŚ w biathlonie ma ich więcej), zwycięzca 14 kolejnych slalomów (rekord w historii Pucharu Świata), mistrz Europy juniorów, 9-krotny mistrz Szwecji w slalomie i gigancie (1974-1979), w klasyfikacji AIPS najlepszy narciarz-alpejczyk na świecie (1977-1979), najlepszy sportowiec Szwecji (1978-1980).Aspen – miejscowość turystyczna i duży ośrodek narciarski w Stanach Zjednoczonych mieszcząca się w hrabstwie Pitkin stanu Kolorado. Nazywana zimową stolicą USA.

  Reprezentanci Polski dotychczas nie odnosili sukcesów w tej konkurencji. Najlepszym występem jest drugie miejsce Andrzeja Bachledy-Curusia podczas zawodów zaliczanych do Pucharu Świata w Kitzbühel 17 stycznia 1970.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Snowboardowe konkurencje alpejskie
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The International Ski Competition Rules [dostęp 2017-01-16].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Narciarski Regulamin Sportowy; Zeszyt III – Zjazdy; Polski Związek Narciarski, Wydział Sędziowski, Kraków 2009
 • Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Związek Narciarski – stowarzyszenie kultury fizycznej pełniące rolę polskiej federacji narodowej w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim oraz skokach narciarskich i narciarstwie dowolnym.
  Stein Eriksen (ur. 11 grudnia 1927 w Oslo) - były norweski narciarz alpejski, mistrz i wicemistrz olimpijski, 4-krotny medalista mistrzostw świata, 5-krotny mistrz Norwegii: w slalomie (1949, 1951, 1954) i gigancie (1951, 1954).
  Andrzej Jan Bachleda-Curuś (ur. 2 stycznia 1947 w Zakopanem) - były polski narciarz alpejski, medalista mistrzostw świata, olimpijczyk.
  Andrea Mead-Lawrence (ur. 19 kwietnia 1932 w Rutland Country, Vermont, zm. 30 marca 2009 w Mammoth Lakes, Kalifornia) – amerykańska narciarka alpejska, dwukrotna mistrzyni olimpijska. Reprezentowała klub SC Amado. 9-krotna mistrzyni USA: w zjeździe (1949, 1952, 1955), slalomie (1949, 1952, 1955) oraz kombinacji (1949, 1952, 1955).
  Mała Kryształowa Kula - trofeum za zwycięstwo w sezonie Pucharu Świata sportu zimowego w klasyfikacji generalnej danej konkurencji.
  Zeno Colò (ur. 30 czerwca 1920 w Abetone - zm. 12 maja 1993 w San Marcello Pistoiese) – były włoski narciarz alpejski, mistrz olimpijski w zjeździe, trzykrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Ameryki Pn., rekordzista świata w jeździe szybkiej na nartach - 159,292 km/h (1947), 19-krotny mistrz Włoch, 7-krotny absolutny mistrz kraju (1941, 1946-1950, 1953).
  Puchar Świata w narciarstwie alpejskim jest coroczną imprezą przeprowadzaną przez Międzynarodową Federację Narciarską - FIS. Składa się z około 70 imprez kobiecych i męskich, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach alpejskich - slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i zjeździe. Wybrane zawody (zjazd i slalom) stanowią dodatkowo kombinację alpejską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.806 sek.