• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skye McCole Bartusiak

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).
  Rose Wilder Lane (5 grudnia 1886 w De Smet, zm. 30 października 1968 w Danbury) – amerykańska pisarka i dziennikarka. Córka Laury Ingalls Wilder i Almanza Wildera. To ona namówiła matkę, by spisała wspomnienia z dzieciństwa i wydała w formie książki – rozsławionej przez serial Domek na prerii – której była edytorką. Sama również prowadziła pamiętnik oraz spisała własne wspomnienia. Była jedną z inicjatorek amerykańskiego ruchu libertiańskiego.

  Skye McCole Bartusiak (ur. 28 września 1992 w Houston, zm. 19 lipca 2014 tamże) – amerykańska aktorka, wcześniej aktorka dziecięca.

  Debiutowała jako siedmiolatka występem w filmie Zagadka proroka. Kolejne role, to przede wszystkim gościnne występy w popularnych serialach (m.in. JAG, Frasier). Przełomową okazała się rola w Patriocie z Melem Gibsonem. W latach 2002-2003 pojawiała się regularnie jako Megan Matheson w serialu 24 godziny. W filmie Nikomu ani słowa z 2001 roku, dodatkowo wykonywała piosenkę.

  Historia z domku na prerii (oryg. Beyond the Prairie: The True Story of Laura Ingalls Wilder) oraz Ciąg dalszy historii domku na prerii (oryg. Beyond the Prairie : The True Story of Laura Ingalls Wilder Continues), to filmy telewizyjne, zrealizowane odpowiednio w latach 2000 i 2002. Oparte są na książkach Laury Ingalls Wilder ("Domek na prerii") i obejmują okres od "Długiej zimy" po pamiętniki Laury.Serial (ang. serial = seryjny) – periodyczna publikacja (np. komiks w odcinkach), program telewizyjny, wieloodcinkowy film, audycja radiowa (np. słuchowisko). Istotą serialu jest udostępnianie go odbiorcom w odcinkach, w regularnych odstępach czasu. Termin ten najczęściej odnosi się do seriali telewizyjnych.

  Wybrana filmografia[]

 • 1999 – Sztorm stulecia – Pippa
 • 2000 – Patriota – Susan Martin
 • 2001 – Nikomu ani słowa – Jassie Conrad
 • 2001 – Chłopaki mojego życia – Amelia 8-letnia
 • 2002 – Ciąg dalszy historii domku na prerii (TV) – Rose Wilder
 • 2002-2003 – 24 godziny (serial) – Megan Matheson
 • 2003 – Miłość przychodzi powoli (TV) – Missie Davis
 • 2005 – Boogeyman – Franny Roberts
 • 2005 – Dr House (serial) – Mary (występ gościnny)
 • 2005 – Zagubieni (serial) – Kate w dzieciństwie (występ gościnny)
 • 2006 – Zabij swoich ukochanych – Słoneczko
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Skye McCole Bartusiak w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Skye McCole Bartusiak w bazie filmweb.pl
 • Skye McCole Bartusiak w bazie stopklatka.pl
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • Strona nieoficjalna
 • Childstarlets.com
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Zagubieni (ang. Lost) – amerykański serial fantastyczno-przygodowy. Przedstawia losy pasażerów samolotu linii Oceanic Airlines, który rozbił się na trasie z Sydney do Los Angeles na pełnej tajemnic tropikalnej wyspie gdzieś na południowym Pacyfiku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dr House (ang. House; House, M.D.) – amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie 16 listopada 2004 roku.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Mel Columcille Gerard Gibson (ur. 3 stycznia 1956 w Peekskill) – australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
  Frasier – amerykański serial komediowy (sitcom) emitowany przez 11 sezonów na kanale NBC od 16 września 1993 do 13 maja 2004.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.