• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skye - wyspa

  Przeczytaj także...
  Talisker – szkocka whisky słodowa produkowana w gorzelni w Carbost na wyspie Skye w Szkocji. Także nazwa wsi na wyspie Skye. Talisker jest m.in. jednym ze składników popularnej whisky mieszanej Johnnie Walker (stanowi dużą część zwłaszcza w piętnastoletniej Johnny Walker Green Label), a także likieru Drambuie. Zakład prowadzony jest przez United Distillers and Vintners części koncernu Diageo i jest jednym z elementów kolekcji Classic Malts.Portree (gael. Port Rígh – port królewski) – szkockie największe miasto na wyspie Skye na Hebrydach Wewnętrznych. Ośrodek rybołówstwa i turystyki. W mieście działa schronisko młodzieżowe. Znajduje się tutaj jedyna szkoła drugiego stopnia na wyspie Portree High School. Na wybrzeżu otoczonym klifami znajduje się port zaprojektowany przez Thomasa Telforda. Znajdujący się w pobliżu Royal Hotel jest historycznym miejscem ostatniego spotkania Flory MacDonald i księcia Karola Edwarda Stuarta w 1746 roku.
  Inner Sound (gael. An Lighe Rathairseach) – cieśnina w Szkocji, oddzielająca wyspę Skye oraz Raasay od lądu Wielkiej Brytanii.

  Wyspa Skye (ang. Isle of Skye, gael. An t-Eilean Sgitheanach) – druga co do wielkości (1700 km²) wyspa Szkocji, a czwarta w Wyspach Brytyjskich, największa i położona najbardziej na północ w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych.

  Linia brzegowa jest silnie rozczłonkowana. Od wyspy Raasay oddzielona cieśniną Sound of Raasay, od lądu Szkocji – Inner Sound oraz Sound of Steal, a od wysp Rum i Eigg – Cuilin Sound. Obszar wyspy zdominowany jest przez góry Cuillins.

  Większe miejscowości na wyspie to Portree, Armadale, Broadford i Uig. W 1995 roku oddany został most łączący wyspę z lądem. Na Skye znajduje się gorzelnia (destylarnia) whisky Talisker.

  Uig – największa wieś na półwyspie Trotternish, na wyspie Skye w archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Leży nad zatoką Uig, będącą częścią zatoki Loch Snizort.Gorzelnia – zakład wytwórczy produkujący spirytus surowy (nieoczyszczony alkohol etylowy) metodą fermentacyjną z surowców skrobiowych (np. ziemniaki, zboża) lub innych, np. cukrowych. Surowcami innymi mogą być melasa lub syrop cukrowy, bądź też buraki cukrowe. Obecnie większość gorzelni nie produkuje alkoholu etylowego z ziemniaków ze względu na wysokie koszty produkcji.

  Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Whisky (z gaelickiego: uisge beatha - woda życia; w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej whiskey) – napój alkoholowy powstały z destylacji zacieru zbożowego i poddawany dojrzewaniu w drewnianych (głównie dębowych) beczkach. Jest kojarzony najczęściej ze Szkocją, produkowany również w Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.
  Wyspa Raasay (ang. Isle of Raasay, gael. ARatharsair) – wyspa pomiędzy wybrzeżem Szkocji (od wschodu) a wyspą Skye (od zachodu).
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
  Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
  Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.
  Eigg (gael. Eige) – wyspa położona na zachód od wybrzeża Wielkiej Brytanii, należąca do Szkocji. Jest częścią archipelagu Hebrydy Wewnętrzne. Leży na południe od wyspy Skye i na północ od półwyspu Ardnamurchan.
  Wyspy Brytyjskie (ang. The British Isles, irl. Éire agus an Bhreatain Mhór, wal. Ynysoedd Prydain; 2) – megaregion fizycznogeograficzny Europy Zachodniej. Grupa wysp w północno-wschodniej części Atlantyku, położona na północny zachód od kontynentalnej Europy, oddzielona od niej kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.