• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skwierzyna - gmina

  Przeczytaj także...
  Kijewice (niem. Kiewitz) – osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Gmina Drezdenko – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

  Skwierzynagmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

  Siedziba gminy to Skwierzyna.

  Według danych z 30 czerwca 2004 r. gminę zamieszkiwało 12 769 osób.

  Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.Nadziejewki – dawna osada w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.

  Ochrona przyrody[]

  Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Bagno Leszczyny chroniący zbiorowiska roślinności torfowiskowej – zespołu torfowiska wysokiego z charakterystyczną fizjonomią i budową kępkowo-dolinkową wraz z całym zróżnicowanym bogactwem roślinności runa.

  Czerwieniec – osada leśna w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.Świniary (niem. Schweinert) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Skwierzyna ma obszar 285,44 km², w tym:

 • użytki rolne: 24%
 • użytki leśne: 68%
 • Gmina stanowi 20,57% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Skwierzyna w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Skwierzyna.png

  Sołectwa[]

  Dobrojewo, Gościnowo, Krobielewko, Murzynowo, Świniary, Trzebiszewo, Wiejce.

  Gościnowo (niem. Alexandersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.Skwierzyna (niem. Schwerin an der Warthe) – miasto w zachodniej Polsce, w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skwierzyna. Miasto jest położone na pograniczu Pojezierza Wielkopolskiego i Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, przy ujściu rzeki Obry do Warty.

  Pozostałe miejscowości[]

  Czerwieniec, Gościnowo (osada leśna), Jezierce, Kijewice, Murzynowo-Łomno, Nowy Dwór, Rakowo, Skrzynica, Warcin.

  Sąsiednie gminy[]

  Bledzew, Deszczno, Drezdenko, Międzychód, Przytoczna, Santok

  Zobacz też[]

 • Powiat skwierzyński
 • Nadziejewki
 • Przypisy

  Nowy Dwór (niem. Neuhaus) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.Gmina Bledzew – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skrzynica (niem. Krinitze, po 1938 r. Warthetal ) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Santok – gmina wiejska w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.
  Dobrojewo (niem. Johanneswunsch) – wieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Skwierzyna.
  Powiat skwierzyński – dawny powiat ze stolicą w Skwierzynie, istniejący w Polsce w latach 1945-1961 na terenie obecnego powiatu międzyrzeckiego (województwo lubuskie).
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Powiat międzyrzecki – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Międzyrzecz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.