• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skuter  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  VEB IFA-Automobilwerke Ludwigsfelde, początkowo Industriewerke Ludwigsfelde (IWL) – nieistniejący wschodnioniemiecki producent skuterów oraz samochodów ciężarowych, który swoją siedzibę miał w Ludwigsfelde koło Berlina.Keeway -Keeway - Chińska marka Qianjiang Group założona w 1999r zarejestrowana w Europie z siedzibą na Węgrzech w mieście Szentendre. Keeway to organizacja prowadząca własne badania nad rozwojem produktów, projektowaniem, sprzedażą oraz obsługą skuterów, motocykli i innych produktów mechanicznych. W 2005 roku Keeway przejął włoską firmę Benelli. Keeway swoje silniki wzoruje na uznanej firmie Minarelli.
  Skuter Piaggio X9
  Skuter będący motorowerem
  Skuter (z lewej) i motocykl (z prawej)

  Skuter (ang. scooter) – lekki, obudowany motorower lub motocykl, który prowadzi się bez obejmowania go nogami, z silnikiem i zbiornikiem paliwa najczęściej umieszczonymi pod kanapą. Posiada stałe osłony nóg, obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie, a zamiast podnóżków podesty dające oparcie całej stopie. Najlżejsze, z silnikiem spalinowym do 50 cm³ lub elektrycznym, są zaliczane do kategorii motorowerów. Przy budowie skutera na pierwszym miejscu, przed osiągami, stawia się wygodę i praktyczność. Małe koła i niska prędkość maksymalna sprawiają, że skutery są użyteczne w ruchu miejskim, ale rzadko sprawdzają się w terenie. Obecnie wśród skuterów można wyróżnić podgrupę maxi-skuterów, które wyposażone są w duże silniki (powyżej 125 cm³) i prawnie uznawane są za motocykle. Największymi producentami skuterów są obecnie: Piaggio, Peugeot, Aprilia, Yamaha, Suzuki, Honda, PGO, TGB, Kymco, a importerami w Polsce: Romet, Keeway, Motobi, Benzer, Zipp i Kingway.

  Derbi - hiszpańska marka motocykli, skuterów i rekreacyjnych quadów. Ma swoją siedzibę w Barcelonie. Wchodzi w skład Piaggio & Co. SpA. Założona została w 1922 r przez Simóna Rabasa i Singla. Początkowo Derbi było firmą znajdującą się w garażu, zajmującą się głównie rowerami. Z czasem marka rozpoczęła produkcję motocykli i zaczęła odnosić sukcesy na rynku krajowym i zagranicznym. Ważną rolę w rozwoju firmy ma sport i Mistrzostwa Świata, w których po raz pierwszy Derbi wystartowało w 1962 r. Duży wkład w sukcesy sportowe marki miał hiszpański zawodnik Angel Nieto - Wygrał dla Derbi 5 tytułów Mistrza Świata; trzy tytuły w klasie 50 cm³ oraz dwa tytuły Mistrza Świata w klasie 125 cm³. Obecnie Derbi bierze aktywny udział w zmaganiach sportowych i regularnie startuje w Mistrzostwach Świata w klasie 125 cm³.Malaguti SpA – włoska firma zajmująca się produkcją skuterów i motorowerów. Została założona w Bolonii w 1930 roku przez Antonino Malaguti.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze skutery powstały w latach dwudziestych np. DKW – Lomos z 1922, ale popularność zdobyły po II wojnie światowej dzięki Vespie oraz Lambretcie. W Polsce, gdzie produkowano skuter Osa, największą popularność uzyskały około 1960 roku. Dzięki niewielkiemu zużyciu paliwa, niskiej cenie i dużej mobilności w mieście są alternatywą dla samochodów.

  Baotian – chińska marka motocykli oraz skuterów założona 1994 roku. Producentem ich pojazdów jest firma Baotian Motorcycle Industrial Co..Taiwan Golden Bee (TGB) –Fabryka powstała w 1978 roku. tajwański producent skuterów, motocykli, pojazdów ATV, lekkich pojazdów użytkowych i silników. Firma produkuje także części do zespołów napędowych takich firm jak: Piaggio, Peugeot (skutery), Minarelli, Morini, Polaris i SYM. TGB zostało założone przez Chi-Fu Changa, którego spółka niegdyś produkowała Vespy na licencji Piaggio, a potem części do nich.

  Każdy nowoczesny skuter wyposażony jest w automatyczne sprzęgło, automatyczną bezstopniową skrzynię biegów oraz prawie zawsze w bagażnik pod kanapą. Istnieją liczne modyfikacje, pozwalające na znaczną poprawę osiągów. Szczególnie popularne jest to w grupie skuterów zaliczanych do motorowerów. Te małe pojazdy zyskują coraz więcej zwolenników. Nowy skuter wyprodukowany w Chinach można kupić za 2 – 3 tysiące złotych. Jakość tych pojazdów jest bardzo zróżnicowana, jednak dzięki niskiej cenie sprzedają się w ogromnych ilościach. Największe produkowane skutery mają pojemności nawet 800 cm³ i moc 75 KM, co pozwala osiągać prędkości zbliżone do 200 km/h, a kosztują do 40 tysięcy złotych i wymagają motocyklowego prawa jazdy. Są też skutery o pojemności mniejszej niż 50 cm³ oraz z blokadą uniemożliwiającą rozwijanie prędkości powyżej 45 km/h. Do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM (można je uzyskać po ukończeniu 14 roku życia) lub innej kategorii upoważniającej do kierowania pojazdami mechanicznymi. Osoby, które skończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku mogą poruszać się skuterami o pojemności silnika poniżej 50 cm³ i innymi motorowerami bez prawa jazdy. Skuter musi być zarejestrowany i mieć aktualne ubezpieczenie. Od 7 lipca 2009, skutery będące motorowerami muszą raz na 2 lata przechodzić obowiązkowe badania techniczne.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się tuning skuterów czyli zwiększanie ich mocy i osiągów oraz zmiana wyglądu tak by skuter wyglądał okazalej i odróżniał się od innych. Powoduje to jednak w większości przypadków wykroczenie poza granice prawnie wyznaczone dla motorowerów jakimi najczęściej są skutery, co zmienia ich klasyfikację prawną i nie jest dozwolone bez zmiany kategorii w dokumentach z motoroweru na motocykl.

  Mitsubishi (jap. 三菱, Mitsubishi) - ogólna nazwa japońskiego konglomeratu występującego pod nazwą Mitsubishi Group; także marka, nazwa licznych przedsiębiorstw tej grupy, luźno powiązanych jako keiretsu. Spółka akcyjna notowana na giełdzie w Tokio.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Błędem jest utożsamianie skuterów z motorowerami. Skuter to specyficzna konstrukcja jednośladów, może być zgodnie z prawem zarejestrowany zarówno jako motorower jak i motocykl.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bajaj Auto – indyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej produkujące skutery, motocykle i autoriksze, z siedzibą w Pune, założone w 1945 roku.
  Motorower, moped – jednośladowy lub dwuśladowy pojazd, posiadający dwa, trzy lub cztery koła jezdne, wyposażony w silnik spalinowy o pojemności do 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
  Jawa – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Należy do Indonezji, a największe miasto wyspy, Dżakarta, jest stolicą tego kraju. Wyspę zamieszkuje 130 mln osób. Na obszarach nizinnych Jawy Centralnej na jeden km² przypada 2000 osób. Powierzchnia Jawy to 126,7 tys. km², co daje jej trzynaste miejsce wśród wysp na świecie i piąte w Indonezji.
  Italjet – włoska marka produkująca skutery, motorowery, motocykle i quady. Firma została założona w 1959 roku w San Lazzaro di Savena przez Leopoldo Tartariniego.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
  Skrzynia biegów – mechanizm umożliwiający zmianę przełożenia, a przez to służący do efektywnego przekazywania mocy wytwarzanej przez silnik do napędu maszyny roboczej lub pojazdu. Przełożeniem nazywa się stosunek prędkości obrotowej na wale wejściowym, do prędkości obrotowej na wale wyjściowym. Zmiana przełożenia jest wprost proporcjonalna do zmiany przekazywanego momentu obrotowego. Skrzynia biegów łączona jest z silnikiem za pomocą sprzęgła. Biegiem w skrzyni biegów nazywa się realizowanie konkretnego przełożenia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.64 sek.