• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skrzywienie przegrody nosowej

  Przeczytaj także...
  Płód – w embriologii zarodek ssaków od momentu, kiedy można rozpoznać cechy morfologiczne dla danego gatunku. U ludzi zarodek stadium płodu osiąga w 8 tygodniu ciąży.Poród (również rozwiązanie, narodziny) – u samic ssaków łożyskowych oraz torbaczy wydalenie płodu i łożyska z macicy samicy kończące ciążę.
  Kość nosowa (łac. Os nasale) – parzysta kość czaszki w kształcie prostokątnej płytki. Tworzy przedni odcinek ściany górnej jamy nosowej. Kość nosowa łączy się u góry z kością czołową, z boku z wyrostkiem czołowym szczęki, a po stronie przyśrodkowej z kością strony drugiej. Na jej powierzchni wewnętrznej zaznacza się podłużna bruzda sitowa (sulcus ethmoidalis) dla nerwu sitowego przedniego.
  Obraz skrzywionej przegrody nosowej

  Skrzywienie przegrody nosowej (łac. deviatio septi nasi) – wrodzona lub nabyta deformacja przegrody nosowej.

  Nabyte skrzywienie przegrody nosowej powstaje najczęściej na skutek przebytego urazu nosa w większości przypadków współistniejącego ze złamaniem kości nosowych.

  Zgodnie z teorią opracowaną przez Vernona D. Graya, wrodzone skrzywienie przegrody nosowej powstaje na skutek nieprawidłowego ułożenia płodu w macicy i urazów okołoporodowych. W swojej pracy Gray wykazał częstsze występowanie skrzywienia przegrody nosowej u dzieci pierworódek oraz w przypadkach, w których drugi okres porodu trwał ponad 15 minut. Odnotował również zależność między kierunkiem skrzywienia przegrody nosowej a kierunkiem IV zwrotu płodu.

  Kość klinowa (łac. os sphenoidale), nieparzysta kość, tworząca część środkową podstawy czaszki, jest wklinowana pomiędzy inne kości. Od przodu łączy się z kością czołową i kośćmi twarzy (z kością podniebienną, szczęką i z kością jarzmową), z boku z kośćmi skroniowymi, a z tyłu z kością potyliczną. Kość klinowa swoim kształtem przypomina motyla. Składa się z trzonu, ze skrzydeł większych i mniejszych oraz z wyrostków skrzydłowatych.Macica (łac. uterus) – narząd żeńskiego układu rozrodczego, w którym zachodzi rozwój embrionalny kręgowców lub odcinek dróg rodnych bezkręgowców, w którym gromadzone są jaja przechodzące wstępny rozwój.

  Opisana przez Graya hipotetyczna linia, tzw. linia Graya, łącząca kolec nosowy przedni z dziobem klinowym kości klinowej stanowi umowną granicę: do przodu i ku górze, od której większość deformacji przegrody nosowej ma przebieg pionowy, do dołu i ku tyłowi zaś − przebieg poziomy.

  Przegroda nosowa inaczej przegroda nosa (łac. septum nasi) leży pośrodkowo w jamie nosowej dzieląc ją na dwie części.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dr. T. Balasubramanian M.S. D.L.O.: www.drtbalu.com Otolaryngology on line (ang.). W: Deviated Nasal Septum [on-line]. 2006. [dostęp 2010-03-07].
  2. Antoni Krzeski: Podstawy chirurgii nosa. Gdańsk: Via Medica, 2004, s. 17. ISBN 83-89861-10-0.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.825 sek.