Skradziona kolekcja – polska komedia kryminalna z 1979 roku na podstawie powieści Joanny Chmielewskiej Upiorny legat.
Fabuła filmu jest osnuta wokół kolekcjonerstwa, głównie filatelistyki.
Izabella Dziarska – Joanna Chmielewska
Elżbieta Starostecka – Janka Powsińska, przyjaciółka Joanny
Mieczysław Pawlikowski – Jan Kowalski, filatelista
Andrzej Brzeski – Paweł Powsiński, mąż Janki
Krzysztof Kowalewski – Andrzej, sąsiad Joanny, członek szajki złodziei znaczków
Krzysztof Prymek – Marcin, przyjaciel Joanny i kolekcjoner dzwonków
Jerzy Jogałła – Piotr Kawiarski, kierowca rajdowy i brydżysta
Kazimierz Brusikiewicz – inżynier Podzielak, brydżysta i filatelista
Zbigniew Prus-Niewiadomski – szef Joanny, brydżysta
Włodzimierz Witt – Marek, siostrzeniec pana Kowalskiego
Stefan Friedmann – Miecio, członek szajki złodziei znaczków
Wiesław Drzewicz – dyrektor instytutu, szef Janki
Andrzej Zaorski – magister Głazik, zastępca dyrektora instytutu
Lech Ordon – lekarz
Danuta Wodyńska – pielęgniarka
Zbigniew Buczkowski – milicjant
Jerzy Moes – milicjant
Roman Kosierkiewicz – zawsze pijany sąsiad Joanny
Andrzej Fedorowicz – pracownik warsztatu samochodowego
Zdzisław Szymborski – pacjent w szpitalu
Zofia Merle – sąsiadka Podzielaka
Władysław Komar – kierowca "malucha"
Wojciech Rajewski – listonosz
Warszawa, lata 70. XX wieku. Pan Kowalski, starszy wiekiem posiadacz wartej pół miliona dolarów kolekcji znaczków pocztowych, musi udać się do szpitala. Ponieważ obawia się włamania, kolekcję oddaje na przechowanie młodej, roztargnionej znajomej, Joannie. Sąsiad, pan Andrzej montuje Joannie dodatkowy zamek w drzwiach mieszkania, który okazuje się mocniejszy niż nietrwałe zamocowanie całych drzwi. W związku z tym Joanna wypożycza od znajomego jego kolekcję dzwonków, tworząc z nich w wejściu alarm-potykacz. W czasie wieczoru brydżowego, zorganizowanego przez Joannę w jej mieszkaniu, kolekcja znaczków znika. Joanna ze swoją przyjaciółką Janką, roztargnioną chemiczką, postanawiają na własną rękę rozpocząć poszukiwania. Organizują ponownie wieczór brydżowy, by w tym czasie wejść do mieszkań uczestników gry, używając kolekcję kluczy Janki. Przeżywają różne przygody, m.in. odkrywając profesję pana Andrzeja, wykorzystując superklej wynaleziony przez Jankę oraz Fiata 126 podrasowanego przez jej męża. W końcu okazuje się, że kolekcja spokojnie spoczywa w książce, którą Joanna pożyczyła Jance.
Wojciech Rajewski (ur. 27 stycznia 1914 w Warszawie, zm. 18 listopada 1980 w Konstancinie-Jeziornie) – polski aktor teatralny i filmowy. Związany m.in. z teatrami w Białegostoku, Grodna, rosyjskim teatrem w Bałaszowie koło Saratowa, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i przede wszystkim Warszawy. W czasie II wojny światowej przez 10 miesięcy był żołnierzem Armii Czerwonej. W 1950 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Zmarł w 1980 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie (kwatera: W-II-1-4-7).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Lekarstwo na miłość (1965)
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Skradziona kolekcja w bazie filmpolski.pl
Skradziona kolekcja w bazie IMDb (ang.)
Skradziona kolekcja w bazie Filmweb
Zdjęcia z filmu Skradziona kolekcja w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka”

Władysław Komar (ur. 11 kwietnia 1940 w Kownie, zm. 17 sierpnia 1998 pod Ostromicami) – polski sportowiec, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą w historii tej konkurencji, mistrz olimpijski z Monachium w 1972, rugbysta, aktor, artysta estradowy. Absolwent liceum ogólnokształcącego w Pruszczu Gdańskim.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Warto wiedzieć że... beta
Joanna Chmielewska, właśc. Irena Barbara Kuhn z domu Becker (ur. 2 kwietnia 1932 w Warszawie, zm. 7 października 2013 tamże) – polska pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży.
Kazimierz Brusikiewicz (ur. 16 lutego 1926 w Wilnie, zm. 4 stycznia 1989 w Warszawie) – polski aktor, działacz Związku Artystów Scen Polskich.
Fiat 126 (centoventisei) – samochód osobowy skonstruowany w zakładach FIAT, produkowany we Włoszech w latach 1972-1980, a w Polsce od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku (Polski Fiat 126p). Polska wersja licencyjna produkowana była przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych „Polmo” Bielsko-Biała w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Jego poprzednikiem był Fiat 500, następcą Fiat Cinquecento.
Komedia kryminalna − gatunek filmowy lub teatralny, łączący fabułę dotyczącą zbrodni i jej wykrywania, z elementami komizmu (często o charakterze czarnego humoru).
Zbigniew Buczkowski (ur. 20 marca 1951 w Warszawie) – polski aktor filmowy, estradowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta i reżyser.
Zofia Maria Merle (ur. 30 marca 1938 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i filmowa, popularna dzięki rolom drugoplanowym. Jest żoną Jana Mayzla, mieli syna Marcina (ur. 21 kwietnia 1971, zm. 2 lipca 2013, w wieku 42 lat).
Elżbieta Starostecka (ur. 6 października 1943 w miejscowości Rogi koło Radomska) – polska aktorka filmowa i teatralna oraz piosenkarka. Zasłynęła rolą Stefci Rudeckiej w filmie Jerzego Hoffmana Trędowata, będącym adaptacją powieści Heleny Mniszkówny pod tym samym tytułem.