• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skra Częstochowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  GKS "Olimpia" Grudziądz – wielosekcyjny klub sportowy założony 30 czerwca 1923 r w Grudziądzu. Obecnie ma cztery sekcje: piłki nożnej mężczyzn (seniorzy grający w I lidze oraz juniorzy, juniorzy młodsi, trampkarze i młodzicy w ligach wojewódzkich K-PZPN), lekkiej atletyki, judo, tenisa stołowego mężczyzn. W historii klubu Olimpia prowadziła też takie sekcje jak: żużlową, tenisa ziemnego, koszykówki, hokeja na trawie, wioślarstwa, brydża, szachów i żeglarstwa. Klub ma bogate tradycje sportowe. Jej najwybitniejszym wychowankiem jest mistrz olimpijski z roku 1980 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami Bronisław Malinowski. W sezonie 2010/2011 seniorzy wygrali rozgrywki w II lidze i zdobyli historyczny awans do I ligi.XI Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XI Olimpiady) odbyły się w dniach 1–16 sierpnia 1936 roku w Berlinie (III Rzesza).

  Skra Częstochowapolski klub piłkarski mężczyzn, mający siedzibę w Częstochowie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Zawodnicy
 • 2 Tabela wyników
 • 3 Sukcesy
 • 4 Baza sportowa
 • 5 Klub
 • 6 Sztab szkoleniowy
 • 7 Kadra w sezonie 2016/17
 • 8 Trenerzy
 • 9 Przypisy
 • 10 Zobacz też
 • Historia[]

  Historia klubu sięga roku 1925, kiedy doszło do rozmów o fuzji pomiędzy kilkoma amatorskimi drużynami piłkarskimi z częstochowskiego Ostatniego Grosza, co zaowocowało powstaniem RKS Skra Częstochowa w 1926 roku. Twórcami klubu byli Edmund Suda, Władysław Borucki i Franciszek Witkowski, a pierwszym prezesem wiceprezydent miasta Józef Dziuba, którego wsparcie pomogło przezwyciężyć opór starostwa częstochowskiego. Klub w pierwszych latach istnienia odnosił liczne sukcesy, awansując z klasy C, przez klasę B do częstochowsko-zagłębiowskiej klasy A, reprezentującej wysoki poziom rozgrywek. Od 1930 r. zespół piłki nożnej należał do czołowych drużyn w rozgrywkach klasy A podokręgu częstochowskiego. W 1936 r. piłkarz "Skry" Stanisław Kołodziejczyk wszedł do kadry olimpijskiej na Igrzyska w Berlinie. Obok piłki nożnej w latach 30-tych RKS prowadził sekcję piłki siatkowej i kolarstwa. Prezesami byli: Józef Dziuba, Leon Goldman, Mieczysław Brzozowicz, Bolesław Jaszczurski. Klub działał do wybuchu II wojny światowej.

  Sport w Częstochowie. Częstochowa jest miastem bardzo aktywnym sportowo. Działalność prowadzi wiele klubów sportowych w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Częstochowa posiada wielkie tradycje w siatkówce, sporcie żużlowym a także piłce nożnej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W latach 1945–1960 Skra odnosiła bardzo dobre rezultaty kolejno w lidze okręgowej, III lidze łódzkiej i zagłębiowskiej i mistrzostwach Polski, awansując do II ligi. W latach 1950–1952 klub występował jako Ogniwo Częstochowa.

  Od pierwszych lat powojennych klub posiadał stadion przy ul. Grunwaldzkiej (przed wojną stadion Brygady Częstochowa), ale został on klubowi odebrany w latach 80. XX w., władze Skry walczyły sądownie o odszkodowanie za nacjonalizację tej nieruchomości. Skra była zmuszona wybudować nowy stadion przy ul. Loretańskiej, którego otwarcie miało miejsce wiosną 2012 roku. 23 października 2013 roku klub podpisał z firmą Stolzle umowę sponsorską, w efekcie której stadion klubowy uzyskał nazwę Stolzle Stadion. Dawniej był to stadion przy ul. Kościelnej (ob. Loretańska), gdzie grał KS Barbara, który w latach 70-tych, połączył się ze Skrą i przez kilka lat klub funkcjonował pod nazwą Skra-Barbara Częstochowa. W latach 80-tych klub występował pod nazwą Skra Komobex Częstochowa i MRKS Skra Częstochowa.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Ostatni Grosz – dzielnica Częstochowy położona na południowy wschód od centrum miasta. Przebiega przez nią linia kolei warszawsko-wiedeńskiej wraz ze stacją Częstochowa Towarowa, a także pozostałości biegnącej tędy w pierwszej połowie XX wieku linii Lubliniec–Kielce. Włączona do miasta w 1928.

  Cały tekst: http://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,143963,17471005,Skra_Czestochowa.html#ixzz4J1r3bS4E

  Klub w sezonie 2013/14 wywalczył Puchar Polski na szczeblu województwa śląskiego. Zespół doszedł do 1/32 finału Pucharu Polski, gdzie odpadł po przegranym meczu 0:2 z Olimpią Grudziądz. Od sezonu 2014/2015 trenerem klubu został Piotr Mrozek, który zastąpił Jana Wosia. W sezonie 2015/16 stanowisko trenera przypadło Jakubowi Dziółce, który sprawował stanowisko drugiego trenera przy Piotrze Mrozku.

  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn (także Puchar kraju, oficjalny skrót PP) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane co roku 2 maja przez Polski Związek Piłki Nożnej dla polskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych). Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA oraz awansuje do finału Superpucharu Ekstraklasy. Mecze finałowe turnieju są rozgrywane na 58 tysięcznym Stadionie Narodowym. PP to najbardziej prestiżowe i masowe ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych kiedykolwiek w Polsce – z racji liczby uczestniczących w nim drużyn – potocznie nazywane „Pucharem tysiąca drużyn”.

  Zawodnicy[]

  W kadrze narodowej występowali wychowankowie i byli zawodnicy klubu Jerzy Orłowski i Romuald Chojnacki.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  FIFA (fr. Fédération Internationale de Football Association, Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zrzeszająca 209 narodowych federacji piłki nożnej (185 krajów, 2 nieuznawane państwa, 9 autonomii i 13 terytoriów zależnych stan z 10 stycznia 2013). Oprócz reprezentacji w piłce nożnej mężczyzn istnieje jeszcze 175 reprezentacji w piłce nożnej kobiet. FIFA organizuje światowe rozgrywki piłkarskie (turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych itp.) oraz ustala przepisy gry w piłkę nożną. Organizacja ta utrzymuje się z 90 procent ze sprzedaży biletów na MŚ. Organizacja ta przeznacza pieniądze z Programu Pomocy Finansowej na rozwój techniczny w grze, rozwój futbolu młodzieżowego oraz medycynę sportową także i na futsal dla ubogich krajowych federacji piłkarskich
  Jan Woś (ur. 17 lutego 1974 w Pacanowie) – polski trener piłkarski i piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Znany głównie z występów w Odrze Wodzisław Śląski. Obecnie jest trenerem GKS Pniówek 74 Pawłowice.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Jerzy Orłowski (ur. 16 lutego 1925 w Częstochowie) – były polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Jest wychowankiem Skry Częstochowa, w której zaczął występować w 1939 roku. Jednakże z powodu wybuchu II wojny światowej musiał przerwać swoją karierę. W 1946 roku, już po zakończeniu wojny, powrócił do piłki nożnej i został graczem Concordii Zabrze, ale już po pół roku powrócił do Skry. W 1949 roku podpisał kontrakt z Legią Warszawa, w której zadebiutował 9 października 1949 roku w spotkaniu przeciwko Cracovii. 24 sierpnia 1957 roku przeciwko Gwardii Warszawa rozegrał swój ostatni mecz w barwach Legii. Następnie, w 1958 roku, po raz trzeci został graczem częstochowskiej Skry, w której karierę zakończył rok później.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.