• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skotawa

  Przeczytaj także...
  Skotawsko Małe (kasz. Jezoro Môłé Skòtawskò) - jezioro rynnowe leżące na Wysoczyźnie Polanowskiej, na południowy zachód od Czarnej Dąbrówki, gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski, województwo pomorskie, o powierzchni 33 ha. Jezioro znajduje się w kompleksie leśnym Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, na jego południowym brzegu leży wieś Skotawsko.Skarszów Dolny (kaszb. Dolné Skarszewò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska, na obrzeżu Parku Krajobrazowego Dolina Słupi i nad rzeką Skotawą. Wieś wchodzi w skład sołectwa Skarszów Górny.
  Skotawsko (kasz. Skòtawskò, niem. Schottofske) – mała osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Czarna Dąbrówka na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Słupi pomiędzy jeziorami Skotawsko Wielkie i Skotawsko Małe.

  Skotawa (kasz. Skòtawa, niem. Schottow) – rzeka w północnej Polsce, mająca swoje źródła w jeziorze Lipieniec Duży na obszarze Pojezierza Bytowskiego. Źródłowy i środkowy przepływ rzeki przebiega przez obszar leśny Parku Krajobrazowego Doliny Słupi i przez jeziora Skotawsko Małe i Skotawsko Wielkie. Dolny odcinek rzeki charakteryzuje się licznymi meandrami i przebiega północnym skrajem Parku Doliny Słupi uchodząc do Słupi na południe od Skarszowa Dolnego

  Meander (inaczej zakole) – fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. Jest to forma związana z krętym przebiegiem koryta rzeki, tworzącym zakręty, pętle i nawroty.Jamrzyno (kaszb. Jamrzënò, niem. Jamrin) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska i nad rzeką Skotawą.

  Podstawowe dane statystyczne[]

 • długość 44,6 km
 • powierzchnia zlewni 112,7 km²
 • Miejscowości nadrzeczne[]

 • Nożyno
 • Nożynko
 • Skotawsko
 • Jawory
 • Jamrzyno
 • Dębnica Kaszubska
 • Skarszów Dolny
 • Zobacz też[]

 • Park Krajobrazowy Dolina Słupi
 • Rzeki Polski
 • Linki zewnętrzne[]

 • Skotawa
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Pojezierze Bytowskie (kaszb.Bëtowsczé Pòjezerzé) (314.47) – najwyższa (do 256 m n.p.m.) północno-wschodnia część Pojezierza Zachodniopomorskiego. Powierzchnia 1924 km². Region jest w większości zalesiony. Występują liczne niewielkie i średniej wielkości jeziora (największe: Jezioro Bobięcińskie Wielkie 5,39 km²).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skotawsko Wielkie (Skotawsko Duże, kasz. Jezoro Wiôldżé Skòtawskò) - jezioro rynnowe leżące na Wysoczyźnie Polanowskiej, na południowy zachód od Czarnej Dąbrówki, gmina Czarna Dąbrówka, powiat bytowski, województwo pomorskie o powierzchni 80 ha. Jezioro znajduje się w kompleksie leśnym Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, na jego północnym brzegu leży wieś Skotawsko.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Jawory (kaszb. Jôwòrë) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska i nad rzeką Skotawą. Na południe od miejscowości znajdują się pozostałości IX-wiecznego grodziska obronnego.
  Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
  Dębnica Kaszubska (tuż po wojnie Dębnica-Racława, kaszb. Kaszëbskô Dãbnica lub Kaszëbskô Damnica, niem.: Rathsdamnitz) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Dębnica Kaszubska na północnowschodnim obrzeżu Parku Krajobrazowego Dolina Słupi przy drodze wojewódzkiej nr 210 i nad rzeką Skotawą. Miejscowość jest siedzibą gminy Dębnica Kaszubska i sołectwa Dębnica Kaszubska
  Park Krajobrazowy Dolina Słupi (kaszb Park Krajòbrazny Dolëzna Słëpi) – park krajobrazowy położony w okolicach miasta Słupska, obejmujący dolinę rzeki Słupi.
  Język kaszubski, dialekt kaszubski (nazwy własne: kaszëbsczi jãzëk, kaszëbskô mòwa, pòmòrsczi jãzëk, kaszëbskò-słowińskô mòwa) – mowa zachodniosłowiańska i lechicka o spornym statusie – w zależności od przyjętych kryteriów uznawana za odrębny język lub dialekt języka polskiego. Często przyjmowane jest stanowisko pośrednie, unika się określania jej jako „język” lub „dialekt” albo określa się ją jako etnolekt. Z prawnego punktu widzenia kaszubszczyzna jest w Polsce językiem regionalnym. Kaszubskim posługuje się w Polsce na co dzień 108 tys. Kaszubów. Jest jedyną pozostałością słowiańskich dialektów pomorskich. Należy do grupy języków lechickich, w jej centralnej odmianie, bliski standardowemu językowi polskiemu, z wpływami języka połabskiego, dolnoniemieckiego i staropruskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.