• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skomielnianka

  Przeczytaj także...
  Beskid Wyspowy (513.49) – część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).Kotlina Rabczańska (513.50) – mezoregion w Beskidach Zachodnich, graniczący od północnego wschodu z Beskidem Wyspowym, od północnego zachodu z Beskidem Makowskim, od południowego wschodu z Gorcami, od południa i zachodu z Beskidem Orawsko-Podhalańskim.
  Potok – niewielki ciek wodny o wartkim nurcie, płynący w terenie o znacznych deniwelacjach. Jest wodą płynącą, zwykle w korycie wyerodowanym w skałach. Charakteryzują go duże spadki zwierciadła wody i burzliwy nurt. W Polsce potokami nazywane są przeważnie cieki płynące w górach i na wyżynach. Cechą potoków górskich są spadki koryt od 5% do 30%, a potoków wysokogórskich nawet do 80% i więcej. Na wyżynach, potoki charakteryzują się spadkami od 5% do 10%. Zlewnia potoku zwykle nie przekracza 100 km². Podłoże w potokach wysokogórskich stanowią lite skały, niżej głazy, następnie kamienie przemieszane ze żwirem, a jeszcze niżej żwir i wreszcie piasek i muł.

  Skomielniankapotok, dopływ Raby. Ma źródła na wysokości około 530 m w miejscowości Skomielna Biała w województwie małopolskim w powiecie myślenickim, gminie Lubień. Spływa w południowo-wschodnim kierunku i w miejscowości Rabka-Zdrój uchodzi do Raby, Następuje to na wysokości około 465 m, w miejscu o współrzędnych 49°37′08,7″N 19°57′33,3″E/49,619083 19,959250. Ma kilka dopływów, największym z nich jest potok Jama.

  Raba – jest rzeką w południowej Polsce, płynie przez województwo małopolskie, w 86% znajduje się w strefie karpackiej.Gmina Lubień – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.

  Skomielnianka to niewielki potok, ma jednak znaczenie topograficzne. Jego doliną biegnie granica między dwoma mezoregionami. Stoki północno-wschodnie to zbocza Lubonia Wielkiego, należącego do Beskidu Wyspowego, stoki północno-zachodnie należą do Kotliny Rabczańskiej, wznosi się w nich Zbójecka Góra. Po orograficznie lewej stronie biegnie droga łącząca Rabkę ze Skomielną Białą.

  Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) – najwybitniejszy szczyt górski w Beskidzie Wyspowym, nazywany przez miejscowych Biernatką.Skomielna Biała – duża wieś letniskowa w (województwie małopolskim) w powiecie myślenickim, gminie Lubień (wraz z Krzeczowem, Tenczynem i Lubniem). W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2014-11-04].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2014-04-01].
  3. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  Rabka-Zdrój, do 1999 Rabka – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba gminy Rabka-Zdrój. Położona jest w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500–560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby.Zbójecka Góra (644 m) – wzniesienie w Kotlinie Rabczańskiej. Znajduje się w obrębie miejscowości Rabka Zdrój, Skomielna Biała i Skawa, granice między tymi miejscowościami przebiegają grzbietem Zbójeckiej Góry.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.