Skok (gimnastyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diego Hypólito wykonujący skok jurczenko z dwiema śrubami. Na pierwszym planie widoczny stół gimnastyczny.

Skok przez stół gimnastyczny nazywany też skokiem przez konia – jedna z konkurencji w gimnastyce sportowej, polegająca na przeskoczeniu stołu gimnastycznego (po odbiciu się od niego) z zaprezentowaniem w locie elementów gimnastycznych. Wykonanie skoku składa się z:

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
 • rozbiegu na torze przed stołem;
 • naskoku (rękami) na stół i odbicia się od niego;
 • kombinacji wybranych elementów gimnastycznych pokazanej w powietrzu;
 • lądowania (na nogach) na ograniczonym liniami torze za stołem.
 • Skok jest jednym z dwóch ćwiczeń gimnastycznych obok ćwiczeń wolnych, które wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

  W anatomii człowieka kończyna górna (łac. extremitas vel membrum superius) – część ciała na którą składają się:Lublana (słoweń. Ljubljana [ʎuˈbʎà:na], wł. Lubiana, niem. Laibach) – stolica i największe miasto Słowenii, położone nad rzeką Ljubljanicą; jugosłowiańskie miasto-bohater.

  Jednym z czołowych polskich i światowych zawodników w skoku jest Leszek Blanik, który zdobył w tej konkurencji szereg medali, w tym 2 olimpijskie: brązowy w 2000 r. (Sydney) i złoty w 2008 r. (Pekin), 3 mistrzostw świata: srebrne w latach 2002 (Debreczyn) i 2005 (Melbourne) oraz złoty w 2007 r. (Stuttgart) i 3 mistrzostw Europy: srebrny w 1998 r. (Petersburg), brązowy w 2004 r. (Lublana) i złoty w 2008 r. (Lozanna).

  Salto – element gimnastyczny polegający na obrocie człowieka w powietrzu wokół osi prostopadłej do jego wysokości.Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

  Leszek Blanik jest także pierwszym i, jak dotąd, jedynym polskim gimnastykiem sportowym, którego nazwisko dało miano skokowi, co stało się dzięki temu, że jako pierwszy na świecie wykonał go poprawnie. Zarejestrowany przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną pod numerem 332, blanik składa się z przerzutu w przód połączonego z dwoma i połową salta w pozycji łamanej po odbiciu od stołu z ramion.

  Mistrzostwa świata w gimnastyce sportowej rozegrane zostały po raz pierwszy w 1903 roku w Antwerpii. Mistrzostwa organizuje Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG).Medal – niewielki, najczęściej okrągły lub owalny, płaski wytwór metalowy (odmiana wieloboczna jest zwana plakietką), wykonany zazwyczaj techniką odlewu lub bicia. Jest zwykle ozdobiony po jednej lub obu stronach reliefem. Często jest zawieszony na wstążce.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • równoważnia
 • poręcze asymetryczne
 • poręcze równoległe
 • rek
 • koń z łękami
 • kółka
 • Warto wiedzieć że... beta

  Blanik – figura w skoku przez konia zapisana pod nr 332 przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną. Skok polega na przerzucie, podwójnym salcie w przód w pozycji łamanej. Nazwany tak od nazwiska Leszka Blanika który jako pierwszy wykonał ten skok.
  Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.
  Kobieta – dojrzały płciowo żeński osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.
  Mistrzostwa Europy w gimnastyce sportowej rozegrane zostały po raz pierwszy w 1955 roku we Frankfurcie nad Menem. Wówczas do rywalizacji przystąpili mężczyźni. Kobiety po raz pierwszy wystartowały dwa lata później. Zawody odbywają się co dwa lata, w latach parzystych.
  29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.

  Reklama