• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skoczkowate - ssaki

  Przeczytaj także...
  Smużka (Sicista) – rodzaj gryzoni z rodziny skoczkowatych, obejmujący gatunki występujące w Europie i Azji. Rodzaj ten jest jedynym przedstawicielem podrodziny smużki (Sicistinae).Skocznik długouchy (Euchoreutes naso) – gatunek ssaka z rzędu gryzoni. Jedyny przedstawiciel rodzaju skoczek (Euchoreutes) i jedyny przedstawiciel podrodziny skoczniki (Euchoreutinae Lyon, 1901), występuje na terenie Azji: w Chinach i w Mongolii.
  Eurazja (błędnie Euroazja) – największy kontynent na kuli ziemskiej o powierzchni 54,9 mln km², zamieszkany przez 4,918 mld ludzi,co stanowi 70,65% ludności świata (2012) (z czego 60,25% zamieszkuje Azję). Dzielony umownie na Europę i Azję. Termin Eurazja wprowadzono w XIX wieku dla podkreślenia ścisłego połączenia Azji z Europą.
  Prezentacja charakterystycznego skoku Jaculus jaculus (Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu)

  Skoczkowate (Dipodidae) – rodzina ssaków z rzędu gryzoni. Występują na stepach i półpustyniach Afryki i Eurazji.

  Cechy charakterystyczne[]

  Długi ogon zakończony zwykle pędzelkiem i długie tylne łapy służące zwierzętom do wykonywania skoków.

  Systematyka[]

  Do rodziny skoczkowatych zalicza się następujące podrodziny i rodzaje:

  Stoposkoczek grzebykopalcy (Paradipus ctenodactylus) – gatunek ssaka z rzędu gryzoni. Jedyny przedstawiciel rodzaju stoposkoczek (Paradipus), występuje na terenie Azji: w Iranie, Kazachstanie, Uzbekistanie i Turkmenistanie.Trąbkouszek beludżystański (Salpingotulus michaelis) – gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych występujących endemicznie na terenie pakistańskiej prowincji Beludżystan. Jedyny przedstawiciel rodzaju trąbkouszek (Salpingotus). Jest najmniejszym gryzoniem. Jego tułów wraz z głową osiąga 3,6–4,7 cm długości (ogon 7,2–9,4 cm). Tylna kończyna ma długość 1,8–1,9 cm.

  Podrodzina alaktagi (Allactaginae) z rodzajami:

 • alaktaga (Allactaga)
 • alaktażnik (Allactodipus) – jedynym przedstawicielem jest alaktażnik karakumski (Allactodipus bobrinskii)
 • grubogonek (Pygeretmus)
 • Podrodzina mikroskoczki (Cardiocraniinae) z rodzajami:

 • mikroskoczek (Cardiocranius) – jedynym przedstawicielem jest mikroskoczek pięciopalczasty (Cardiocranius paradoxus)
 • trąbkouszek (Salpingotulus) – jedynym przedstawicielem jest trąbkouszek beludżystański (Salpingotulus michaelis)
 • skoczuszek (Salpingotus)
 • Podrodzina skoczki (Dipodinae) z rodzajami:

  Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu (fr. Muséum national d’Histoire naturelle) – jedno z największych na świecie muzeów przyrodniczych.Step (z ukr. степ) – równina pozbawiona drzew, rzek i jezior. Step przypomina pod tym względem prerię, z tą różnicą, że preria jest z reguły zdominowana przez wysokie trawy, a step może być obszarem półpustynnym lub pokrytym trawą i krzewami (czasem w zależności od pór roku). Występuje w warunkach klimatu umiarkowanego z gorącym, suchym latem.
 • skoczek (Dipus) – jedynym przedstawicielem jest skoczek azjatycki (Dipus sagitta)
 • pustelniczek (Eremodipus) – jedynym przedstawicielem jest pustelniczek wydmowy (Eremodipus lichensteini)
 • podskoczek (Jaculus)
 • stoposkoczek (Paradipus) – jedynym przedstawicielem jest stoposkoczek grzebykopalcy (Paradipus ctenodactylus)
 • chyżoskoczek (Stylodipus)
 • Podrodzina skoczniki (Euchoreutinae) z rodzajem:

  Gryzonie (Rodentia) – najliczniejszy rząd ssaków, obejmujący ok. 1850 gatunków. Cechą charakterystyczną wszystkich gryzoni jest obecność stale rosnących siekaczy – dwóch (jedna para) w górnej i dwóch w dolnej szczęce oraz brak kłów. Większość gryzoni to zwierzęta roślinożerne, niektóre jednak nie stronią od pokarmu zwierzęcego. Zwierzęta te cechuje znaczna rozrodczość. Występują na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Wcześniej zaliczane do nich były zajęczaki, obecnie wydzielone – głównie z powodu różnic w uzębieniu – jako odrębna, choć blisko spokrewniona grupa.Trąbkouszek beludżystański (Salpingotulus michaelis) – gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych występujących endemicznie na terenie pakistańskiej prowincji Beludżystan. Jedyny przedstawiciel rodzaju trąbkouszek (Salpingotus). Jest najmniejszym gryzoniem. Jego tułów wraz z głową osiąga 3,6–4,7 cm długości (ogon 7,2–9,4 cm). Tylna kończyna ma długość 1,8–1,9 cm.
 • skocznik (Euchoreutes) – jedynym przedstawicielem jest skocznik długouchy (Euchoreutes naso)
 • Podrodzina smużki (Sicistinae) z rodzajem:

 • smużka (Sicista)
 • Podrodzina skoczkomyszki (Zapodinae) z rodzajami:

 • myszoskok (Eozapus) – jedynym przedstawicielem jest myszoskok górski (Eozapus setchuanus)
 • skoczomysz (Napaeozapus) – jedynym przedstawicielem jest skoczomysz leśna (Napaeozapus insignis)
 • skoczomyszka (Zapus)
 • Przypisy

  1. Dipodidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Dipodidae. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2009-11-23]
  Pustelniczek wydmowy (Eremodipus lichtensteini) – gatunek ssaka z rzędu gryzoni. Jedyny przedstawiciel rodzaju pustelniczek (Eremodipus), występuje na terenie Azji: w Kazachstanie, Kirgistanie, Turkmenistanie.Trąbkouszek beludżystański (Salpingotulus michaelis) – gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych występujących endemicznie na terenie pakistańskiej prowincji Beludżystan. Jedyny przedstawiciel rodzaju trąbkouszek (Salpingotus). Jest najmniejszym gryzoniem. Jego tułów wraz z głową osiąga 3,6–4,7 cm długości (ogon 7,2–9,4 cm). Tylna kończyna ma długość 1,8–1,9 cm.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podskoczek (Jaculus) – rodzaj gryzoni z rodziny skoczkowatych, występujących na stepach i półpustyniach Afryki i Eurazji.
  Skoczomysz leśna (Napaeozapus insignis) – gatunek gryzonia z rodziny skoczkowatych, występujący w Ameryce Północnej.
  Ssaki (Mammalia) – zwierzęta należące do kręgowców, charakteryzujące się głównie występowaniem gruczołów mlekowych u samic, zazwyczaj obecnością owłosienia (włosy lub futro; silnie zredukowane u gatunków wodnych, jak hipopotamy, u waleni całkowicie zanikają przed porodem lub w trakcie) oraz stałocieplnością (potocznie "ciepłokrwistość"). Większość ssaków utrzymuje temperaturę w granicach 36-39 °C. Stałocieplność umożliwia aktywny tryb życia w różnych środowiskach – od mroźnych obszarów podbiegunowych do gorących tropików. Futro i tłuszcz pomagają uchronić się przed zimnem, a wydzielanie potu i szybki oddech pomagają pozbyć się nadmiernego ciepła.
  Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.
  Półpustynia – teren o bardzo skąpej roślinności, pokrywającej od 10 do 50% powierzchni, jednak bujniej rozwiniętej niż na pustyniach. Występują na niej gatunki przystosowane do warunków dotkliwej suszy, podobnie jak w obszarach pustynnych. Są to suchorosty i sukulenty.
  Muzeum i Instytut Zoologii PAN – geneza muzeum sięga Gabinetu Zoologicznego powstałego w 1819 przy ówczesnym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim i rozwijającego się do 1862 pod kierownictwem Feliksa Pawła Jarockiego. Następcą Jarockiego był Władysław Taczanowski, który po objęciu funkcji kierownika zmienił Gabinet w miejsce eksponowania zbiorów o charakterze edukacyjno-naukowym. W 1864 Taczanowski nawiązał kontakt z Konstantym i Aleksandrem Branickimi, którzy współpracowali z Gabinetem finansując powiększające kolekcję ekspedycje do Ameryki Południowej i Afryki. Taczanowski kierował Gabinetem do 1890, a po nim Nikołaj Nasonow (do 1906) i Jakow Szczełkanowcew (do 1915). Władysław Taczanowski współpracował z Branickimi przy powołaniu prywatnego Muzeum Zoologicznego, które zostało otwarte dla publiczności przez Ksawerego Branickiego w 1887 Jego kierownikiem został Jan Sztolcman.
  Skoczkomyszki (Zapodinae) – podrodzina ssaków z rzędu gryzoni. Występują na terenie Azji (Eozapus) i Ameryki Północnej (Eozapus oraz Zapus).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.