• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skinny Client Control Protocol

  Przeczytaj także...
  Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.MGCP (ang. Media Gateway Control Protocol) czyli protokół kontroli bramy mediów wykorzystywany jest do transmisji głosu/obrazu w sieciach pakietowych (IP). Zazwyczaj spotykany w VoIP. Jest jednym z protokołów sygnalizacyjnych.
  H.323 – obecnie standard w multimedialnej komunikacji (głos, obraz, wiadomości tekstowe). Protokół ten przesyła dane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy kontrolować opóźnienia. Standard stworzony do wideokonferencji ma także pewne wady. Dane przesyłane są pakietowo, korzystając zarówno z TCP zapewniającego dostarczenie każdego pakietu, jak i UDP, który tego nie gwarantuje. Głównym konkurentem tego protokołu jest standard SIP (Session Initiation Protocol), mający rozszerzoną funkcjonalność względem opisywanego protokołu.

  Skinny Client Control Protocol (SCCP)protokół opracowany przez Selsius Corporation. Został sprecyzowany i jest własnością spółki handlowej Cisco Systems, jako urządzenie do komunikowania się pomiędzy użytkownikiem Skinny a Cisco CallManager.

  SCCP jest lekkim protokołem. CallManager działa jako sygnalizator proxy dla inicjowania połączeń ponad innymi wspólnymi protokołami jak np.: H.323, SIP, ISDN lub MGCP. Użytkownicy skinny używają TCP/IP do i z jednej lub więcej grup Call Managers. RTP/UDP/IP jest używany w podobny sposób do skinny client lub terminala H.323 (źródło dźwięku w czasie rzeczywistym). SCCP jest podstawowym bodźcem protokołu i jest stworzony protokół komunikacyjny będący osobnym urządzeniem lub systemem zintegrowanym, mające znaczenie dla CPU oraz ograniczającym pamięć komputera.

  Cisco Systems, Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne, największe w branży sieciowej na świecie. Firma ma siedzibę w San Jose, w stanie Kalifornia – w sercu Doliny Krzemowej. SIP (ang. Session Initiation Protocol) – protokół inicjowania sesji, zaproponowany przez IETF standard dla zestawiania sesji pomiędzy jednym lub wieloma klientami. Jest obecnie dominującym protokołem sygnalizacyjnym dla Voice over IP i stopniowo zastępuje H.323.

  Cisco przejęło technologie SCCP wraz z przejęciem firmy Selsius w 1998roku. Jako pozostałość po firmie Selsius pochodzenie obecnego IP Cisco, domyślny format nazwy urządzenia zarejestrowanej dla Cisco wraz z CallManager to SEP – Selsius Ethernet Phone, wynika z adresowania (adresów) MAC. Inne firmy takie jak np.: Symbol Technologies i SocketIP wprowadziły ten protokół do Terminali VolP i Media Gateway Controllers oraz Softswitches. Wprowadzenie przez Open Source SCCTP/Skinny istnieje i jest obecnie częścią systemu Asterisk (PBX). Firma IPBlue stworzyła oprogramowanie (soft phone), które również wykorzystuje sygnalizowanie SCCP.

  Serwer pośredniczący (pośrednik, często z ang. proxy) – oprogramowanie lub serwer z odpowiednim oprogramowaniem, które dokonuje pewnych operacji (zwykle nawiązuje połączenia) w imieniu użytkownika. Często utożsamiany z pośrednikiem HTTP (HTTP proxy).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.