• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skawa - rzeka

  Przeczytaj także...
  Bystrz – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Świętajno.Łowiczanka – potok w powiecie oświęcimskim (woj. małopolskie), prawobrzeżny dopływ Wisły. Przepływa przez gminę Przeciszów.
  Tarnawka – potok w Beskidzie Małym, lewobrzeżny dopływ Skawy. Długość ok. 10,5 km. Powierzchnia zlewni 22,2 km². Nazwa od miejscowości Tarnawa Górna i Tarnawa Dolna, przez które przepływa.
  Powódź na Skawie w 2001

  Skawarzeka, prawy dopływ Wisły. Płynie na obszarze Beskidów Zachodnich i Pogórza Zachodniobeskidzkiego przez Beskid Żywiecki, dalej przez Beskid Makowski i Beskid Mały, między pogórzami Śląskim i Wielickim oraz Doliną Wisły. Jej bieg w całości znajduje się na terytorium województwa małopolskiego.

  Pogórze Wielickie (513.33) – mezoregion fizycznogeograficzny, obejmujący fragment przedpola Beskidów, położony pomiędzy dolinami Wieprzówki i Raby.Rdestnica włosowata (Potamogeton trichoides) – gatunek rośliny należący do rodziny rdestnicowatych (Potamogetonaceae).

  Bieg rzeki[]

  Wypływa kilkoma potokami poniżej Przełęczy Spytkowickiej na wysokości ok. 700 m n.p.m..

  W miejscowości Świnna Poręba od kilkunastu lat powstaje zapora. Powstanie Zbiornika Świnna Poręba planowane jest na rok 2014. Ma on pełnić głównie funkcję przeciwpowodziową oraz źródło wody dla ludności i przemysłu. Górski charakter reżimu hydrologicznego Skawy sprawia, iż jest ona rzeką o małej bezwładności hydrologicznej. Charakteryzuje się w związku z tym znaczną amplitudą zmienności przepływów. Skawa jest rzeką o znacznym potencjale powodziowym, charakteryzuje się gwałtow­nymi, lecz krótkotrwałymi wezbraniami.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Skawce – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Mucharz, na lewym brzegu Skawy, położona 300 m n.p.m., między południowo-wschodnimi stokami Beskidu Małego (Tarnawska Góra), a Beskidem Makowskim od wschodu, przy drodze Wadowice –Sucha Beskidzka i linii kolejowej Kraków –Zakopane. Wieś powstała na terenach darowanych Mikołajowi z Benkowic przez księcia oświęcimskiego Jana Scholastyka w 1333 r. Obecny sołtys Skawiec to Anna Szczygieł.

  Skawa uchodzi do Wisły w okolicy wsi Smolice, tuż za znajdującym się tam stopniem wodnym wchodzącym w skład Drogi Wodnej Górnej Wisły.

  Przyroda[]

  Z rzadkich w Karpatach gatunków roślin w dolinie Skawy stwierdzono występowanie rdestnicy nawodnej (w miejscowości Dąbrówka) oraz rdestnicy włosowatej (w Świnnej Porębie). Ponadto w jej wodach występują gatunki ryb charakterystyczne dla wód górskich: pstrąg potokowy, strzebla potokowa, lipień oraz głowacze.

  Skawa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna. Leży między Rabką-Zdrojem i Jordanowem. Pod względem geograficznym znajduje się w Kotlinie Rabczańskiej.Spytkowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Spytkowice. Pod względem geograficznym znajduje się w Kotlinie Rabczańskiej.

  Dopływy[]

  Bachorzówka, Bandurów Potok, Baranów Potok, Brzanów, Brzezina, Bystrz, Bystrzanka, Cadynka, Cechówka, Choczenka, Czarczówka, Czerna, Dąbrówka, Dudrakówka, Dzialski Potok, Głęboki Potok, Grzechynka, Jastrzębnik, Jaszczurówka, Kleczanka, Kosiczne, Potok Księży, Łękawka, Łowiczanka, Malejówka, Młynówka, Nawieśnica, Niedorowski Potok, Osielczyk, Paleczka, Plebański Potok, Ponikiewka, Potok pod Stachurą, Pożoga, Pudłówka, Radoczanka, Sarnówka, Skawica, Skawski Potok, Snukowy Potok, Stachorówka, Stanaszkówka, Strącze, Stryszawka, Stryszówka, Szczepankówka, Szeroki Potok, Śleszówka, Tarnawka, Wieprzec, Wieprzówka, Wronków Potok, Zarębski Potok, Zygodówka, Żarnowska Woda.

  Potok – niewielki ciek wodny o wartkim nurcie, płynący w terenie o znacznych deniwelacjach. Jest wodą płynącą, zwykle w korycie wyerodowanym w skałach. Charakteryzują go duże spadki zwierciadła wody i burzliwy nurt. W Polsce potokami nazywane są przeważnie cieki płynące w górach i na wyżynach. Cechą potoków górskich są spadki koryt od 5% do 30%, a potoków wysokogórskich nawet do 80% i więcej. Na wyżynach, potoki charakteryzują się spadkami od 5% do 10%. Zlewnia potoku zwykle nie przekracza 100 km². Podłoże w potokach wysokogórskich stanowią lite skały, niżej głazy, następnie kamienie przemieszane ze żwirem, a jeszcze niżej żwir i wreszcie piasek i muł.Osielec – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Jordanów, nad rzeką Skawą.

  Miejscowości[]

  Ważniejsze miejscowości nad Skawą: Spytkowice, Skawa, Jordanów, Bystra Podhalańska, Osielec, Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Zembrzyce, Tarnawa Dolna, Wadowice, Zator, Skawce.

  Przypisy

  1. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].
  3. Miliard na tamę, która uratowała Kraków
  4. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  5. Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2015-11-04].

  Linki zewnętrzne[]

 • Skawa w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom X (Rukszenice – Sochaczew) z 1889 r.
 • Dzialski Potok – potok, dopływ rzeki Skawa. Na niektórych mapach opisywany jest także jako Dziarski Potok. Cała jego zlewnia znajduje się w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim, w obrębie miejscowości Toporzysko. Potok spływa w kierunku północno-wschodnim między dwoma grzbietami tego pasma i uchodzi do Skawy jako jej lewy dopływ. Następuje to na wysokości około 450 m, w miejscu o współrzędnych 49°38′04″N 19°49′18″E/49,634444 19,821667. Tuż przed ujściem do Skawy od potoku, po jego lewej stronie odgałęzia się niewielka Młynówka, wkrótce również uchodząca do Skawy.Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus) – gatunek ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Gatunek niezagrożony. W Polsce nie ma znaczenia gospodarczego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Beskidy Zachodnie (513.4-5, słow. Západné Beskydy) – makroregion położony w obrębie Zewnętrznych Karpat Zachodnich, którego średnie wysokości nad poziomem morza oscylują pomiędzy 600 a 1400 m n.p.m. (wyjątek to masyw Pilska i masyw Babiej Góry, które przekraczają 1500 m n.p.m.).
  Wieprzówka – rzeka rozpoczynająca swój bieg w miejscu połączenia rzek: Rzyczanki z Targaniczanką w Andrychowie. Długość około 28 km. Niektóre źródła traktują również Potok Rzycki jako Wieprzówkę.
  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.
  Maków Podhalański – miasto w woj. małopolskim, w powiecie suskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Maków Podhalański. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bielskiego. Położone nad rzeką Skawą, w Beskidzie Makowskim, u stóp Bryndzówki (698 m n.p.m.).
  Bystrzanka – potok, dopływ rzeki Skawa. Górny bieg Bystrzanki do ujścia Sidziny ma nazwę Sidzinka. Źródła Sidzinki znajdują się w należącym do Sidziny przysiółku Mała Sidzinka, na północno-zachodnich stokach jednego z grzbietów Beskidu Orawsko-Podhalańskiego. Grzbietem tym biegnie Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyku. Sidzinka znajduje się w zlewisku Bałtyku. Początkowo płynie w kierunku zachodnim, od ujścia potoku Sidzina zmienia nazwę na Bystrzanka i kierunek na północno-wschodni. Przepływa przez miejscowość Bystra, w której uchodzi do Skawy jako jej lewy dopływ. Następuje to na wysokości 427 m. Głównymi dopływami Bystrzanki są potoki: Sidzina, Glinków Potok, Głaza, Ciśniawa, Mostów Potok, Byków Potok i Wędźno.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Choczenka – potok, lewy dopływ Skawy. Źródła na północnych stokach góry Gancarz w Beskidzie Małym, na terenie wsi Kaczyna. Przepływa przez miejscowości Kaczyna, Chocznia i Wadowice, gdzie uchodzi do Skawy. Główny dopływ - potok Konówka. Dorzecze Choczenki o powierzchni 25,2 km² w całości znajduje się na terytorium gminy Wadowice.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.