• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skarb Atanaryka

  Przeczytaj także...
  Edipresse Polska – polska filia międzynarodowego szwajcarskiego wydawnictwa Groupe Edipresse istniejąca od 1995 r. z siedzibą w Warszawie. Od 2000 r. ma status spółki akcyjnej ze 100-procentowym udziałem kapitału szwajcarskiego. Prezesem wydawnictwa jest Zbigniew Napierała.Oficyna Wydawnicza „Warmia” – została założona w marcu 1993 w Olsztynie przez Mieczysława Nowaka i Jerzego Przerackiego. Wydaje wznowienia dzieł z serii „Pan Samochodzik” Zbigniewa Nienackiego, a także inne jego książki, oraz kontynuacje serii z Panem Samochodzikiem.
  Uroczysko (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i święty relikwiarz) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1957. Wraz z powieściami Skarb Atanaryka i Pozwolenie na przywóz lwa została przez autora zaliczona jako prequel do cyklu Pan Samochodzik opisującego przygody Tomasza, detektywa-amatora noszącego to przezwisko. Na podstawie informacji zawartych w późniejszych tomach, można przypuszczać że akcja książki rozgrywa się w roku 1956. Tomasz jest po 3. roku studiów, które kończy w roku 1958 ("Skarb Atanaryka").

  Skarb Atanaryka (w późniejszych wydaniach Pan Samochodzik i skarb Atanaryka) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1960. Wraz z powieściami Uroczysko i Pozwolenie na przywóz lwa została przez autora zaliczona jako prequel do cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody Tomasza, detektywa-amatora noszącego to przezwisko.

  Zależnie od okresu, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” lub Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, to najstarszy i największy w Polsce wydawca literatury dla dzieci i młodzieży. Założony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 1921, przez lata swej działalności wydał kilka tysięcy książek dla młodego czytelnika, we wszystkich przedziałach wiekowych.Pan Samochodzik – właściwie Tomasz N.N., postać literacka stworzona przez Zbigniewa Nienackiego i główny bohater serii powieści przygodowych tego autora pt. Pan Samochodzik.

  Wydarzenia opisane w książce mają miejsce tuż po zakończeniu przez bohatera studiów na kierunku historii sztuki, to jest na przełomie czerwca i lipca 1958.

  Akcja książki ma miejsce w trakcie archeologicznych badań cmentarzyska Gotów. Pokazuje dzień codzienny pracy archeologa oraz perypetie bohatera związane ze sprawami męsko-damskimi. Merytorycznie treść powieści nawiązuje do Uroczyska.

  Książka zawiera dedykację: „Mgr. Jerzemu Kmiecińskiemu, kierownikowi ekspedycji archeologicznej w Węsiorach”. Powstała ona w 1960 i odnosi się ona do Jerzego Stanisława Kmiecińskiego (ur. 1927), który po wydaniu tej książki Zbigniewa Nienackiego został wybitnym polskim archeologiem.

  Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) – polskie wydawnictwo w Warszawie działające w latach 1974–2004, do 1991 część koncernu RSW Prasa-Książka-Ruch.Prequel – poprzednik, nawiązanie do jakiegoś utworu (zwykle popularnego filmu), opowiadające o wydarzeniach wcześniejszych niż opisane w pierwowzorze. Prequele zazwyczaj powstają później niż oryginalne dzieło i często są w nich wyjaśniane wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część. Kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze to sequel.

  Wydania[]

 • I - Nasza Księgarnia, Warszawa 1960, ss. 232
 • II - Krajowa Agencja Wydawnicza, Lublin 1989, ss. 208
 • jako Pan Samochodzik i ... Skarb Atanaryka, Oficyna Wydawnicza „Warmia”, Olsztyn b.d.w. (przed kwietniem 1993, zob. s. 2) ISBN 83-85875-00-X
 • jako Pan Samochodzik i skarb Atanaryka, Wydawnictwo Edipresse-Kolekcje, Warszawa 2016 ss. 265 ISBN 83-7989-760-5
 • Zobacz też[]

 • Atanaryk
 • Przypisy

  1. Zbigniew Nienacki, Pan Samochodzik i skarb Atanaryka, Wydawnictwo Edipresse-Kolekcje, Warszawa 2016 ISBN 83-7989-760-5 s. 5.
  Pozwolenie na przywóz lwa (w późniejszych wydaniach Pierwsza przygoda Pana Samochodzika) – powieść dla młodzieży autorstwa Zbigniewa Nienackiego, wydana po raz pierwszy w roku 1961. Wraz z powieściami Skarb Atanaryka i Uroczysko została przez autora zaliczona jako prequel do cyklu Pan Samochodzik, opisującego przygody Tomasza, detektywa-amatora noszącego to przezwisko.Zbigniew Nienacki, prawdziwe nazwisko Zbigniew Tomasz Nowicki (ur. 1 stycznia 1929 w Łodzi, zm. 23 września 1994 w Morągu) – polski pisarz i dziennikarz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Stanisław Kmieciński (ur. 8 listopada 1927 w Piotrkowie Trybunalskim), prof. dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, polski archeolog o specjalizacji w zakresie antropologii kulturowej, germanoznawstwa oraz prahistorii. Profesor na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, od 1991 emerytowany. Członek Instytutu Studiów Politologicznych UŁ, członek zarządu Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.
  Atanaryk (gockie: Aþanareiks; łacińskie: Athanaricus, zmarł 381) – naczelnik (w źródłach iudex) Terwingów, potocznie nazywany "królem".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.085 sek.