• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skansen kolejowy w Krzeszowicach

  Przeczytaj także...
  Bocznica kolejowa – infrastruktura kolejowa przeznaczona do wykonywania załadunku i wyładunku wagonów oraz ich przemieszczania i włączania do ruchu po sieci kolejowej.Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka, potocznie „Skansen taboru kolejowego w Chabówce” istnieje w Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo SA.
  Krzeszowice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie krakowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Krzeszowice. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Według danych z 31 grudnia 2011 miasto miało 10 288 mieszkańców. Położone jest ok. 25 km na zachód od centrum (18 km od granicy) Krakowa, przy linii kolejowej nr 133 (Kraków – Katowice) i przy drodze krajowej nr 79 (ul. Kościuszki, ul. Trzebińska) (południowa część miasta). W latach 1928–1966 miasto miało status uzdrowiska o charakterze użyteczności publicznej.

  Skansen kolejowy w Krzeszowicach – były skansen kolejowy który znajdował się w Krzeszowicach przy przy tamtejszej stacji kolejowej (ul. Kolejowa).

  Historia[]

  W 1996 Jerzy Rechziegel zamierzał otworzyć kolejowy skansen, pociągi turystyczne miały kursować po okolicy, nie udało się tego jednak zrealizować, nawet pomimo założenia Ogólnopolskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kolejnictwa. Na bocznicy ustawionych było przez 12 lat (1996-2008) kilkanaście parowozów (większość w opłakanym stanie, niektóre zostały już doszczętnie zniszczone i rozkradzione).

  Skansen kolejowy w Pyskowicach – skansen kolejowy zlokalizowany w mieście Pyskowice na Śląsku koło dworca kolejowego w Pyskowicach. Skansen prowadzony jest przez Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Organizacji Skansenów. Kolekcję parowozów wzbogaciły m.in. eksponaty z Łaz i likwidowanego skansenu w Krzeszowicach.Kraków Płaszów – stacja kolejowa w Krakowie-Płaszowie, w dzielnicy Podgórze. Znajduje się w południowo-wschodniej części miasta.

  Parowozy w Skansenie kolejowym w Krzeszowicach:

  Parowozy zostały przewiezione do trzech miejsc:(30 października 2007) do Krakowa-Płaszowa (TKw2-57, Pt47-13). Część została przewieziona do Skansenu taboru kolejowego w Chabówce (TKbb 2747), większość przewieziono 9 marca 2008 do skansenu kolejowego w Pyskowicach. W marcu 2008 planowany skansen został zlikwidowany.

  Zobacz też[]

 • Krzeszowice (stacja kolejowa)
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.097 sek.