• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skalinkowate

  Przeczytaj także...
  Piechotki (Amalocichlinae) – nowo wyodrębniona na podstawie analizy filogenetycznej, monotypowa podrodzina ptaków z rodziny skalinkowatych (Petroicidae).Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Populacja biologiczna – zespół organizmów jednego gatunku żyjących równocześnie w określonym środowisku i wzajemnie na siebie wpływających, zdolnych do wydawania płodnego potomstwa. Nie jest to jednak suma osobników jednego gatunku, a zupełnie nowa całość.

  Skalinkowate (Petroicidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około 45 gatunków ptaków, występujących w Australazji i na wyspach Pacyfiku.

  Charakterystyka[]

  Są to małe ptaki, z których wiele budową ciała i upierzeniem przypominają europejskiego rudzika, z którym jednak nie są blisko spokrewnione. Wszystkie gatunki są owadożerne, chociaż kilka uzupełnia swoją dietę nasionami.

  Ptaki wielu gatunków łączą się w długotrwałe pary, niekiedy wychowują młode w małych grupach rodzinnych. Gniazdo buduje głównie samica w rozwidleniach gałęzi na drzewie. Gniazda często maskowane są dodatkami z mchu, kory lub porostów.

  Australazja – to część świata rozciągająca się przestrzeni ok. 70 mln km² morskiej półkuli globu (gł. Oceanu Spokojnego). Obszar obejmujący Australię, Nową Zelandię, Nową Gwineę oraz wiele mniejszych wysp w ich okolicach, większość z których położona jest we wschodniej części Indonezji. Nazwę utworzył Charles de Brosses w Histoire des navigations aux terres australes (1756).Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Podział systematyczny[]

  Większość gatunków (z podrodzin Eopsaltriinae i Petroicinae) tej rodziny należała wcześniej do rodziny gwizdaczowatych (Eopsaltriidae). W stosunku do poprzedniego ujęcia oprócz nowej podrodziny zalicza się tu kilka nowych gatunków wyodrębnionych z innych gatunków na podstawie analiz filogenetycznych DNA. Przykładem takiego gatunku może być gwizdacz szaropierśny (Eopsaltria griseogularis) wydzielony z populacji gwizdacza żółtego (Eopsaltria australis), które tworzą teraz odpowiednio populacje zachodnią i wschodnią. Te siostrzane gatunki różni jedynie 6-8%-owa rozbieżność genetyczna netto.

  Gwizdówki (Pachycephalopsinae) – nowo wyodrębniona na podstawie analizy filogenetycznej, monotypowa podrodzina ptaków z rodziny skalinkowatych (Petroicidae). Obejmuje gatunki występujące na Nowej Gwinei.Gwizdacze (Eopsaltriinae ) – podrodzina ptaków z rodziny skalinkowatych (Petroicidae). Obejmuje gatunki występujące w Australii, Nowej Gwinei i na Tasmanii.

  Do rodziny należą następujące podrodziny:

 • Amalocichlinae – piechotki
 • Pachycephalopsinae – gwizdówki
 • Petroicinae – skalinki
 • Microecinae – muchóweczki
 • Drymodinae – krzakory
 • Eopsaltriinae – gwizdacze
 • Przypisy

  1. Petroicidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Petroicidae Mathews, 1920 - skalinkowate - Australasian Robins (wersja: 2015-09-29). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-11-20].
  3. F. Gill, D. Donsker (red.): Australasian robins, rockfowl, rockjumpers & Rail-babbler (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2015-11-20].
  4. Kate Loynes, Leo Joseph, J. Scott Keogh. Multi-locus phylogeny clarifies the systematics of the Australo-Papuan robins (Family Petroicidae, Passeriformes). „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 53 (1). s. 212-9. DOI: 10.1016/j.ympev.2009.05.012 (ang.). 
  Gwizdaczowate (Eopsaltriidae) - rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około czterdziestu gatunków ptaków, występujących w Australazji i na wyspach Pacyfiku.Krzakory (Drymodinae) – monotypowa podrodzina ptaków z rodziny skalinkowatych (Petroicidae), obejmująca gatunki występujące w Australii i Nowej Gwinei.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rudzik, rudzik zwyczajny, raszka (Erithacus rubecula) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny muchołówkowatych (Muscicapidae), wcześniej zaliczany do drozdów (Turdidae).
  Skalinki (Petroicinae) – podrodzina ptaków z rodziny skalinkowatych (Petroicidae). Obejmuje gatunki występujące w Australii, Nowej Gwinei i pobliskich wyspach.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Muchóweczki (Microecinae) – nowo wyodrębniona podrodzina ptaków z rodziny skalinkowatych (Petroicidae). Obejmuje gatunki występujące w Australii, Nowej Gwinei, Archipelagu Bismarcka i na Wyspach Tanimbar.
  Wróblowe (Passeriformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Największy rząd ptaków, obejmujący około 5400 gatunków, czyli ponad połowę wszystkich występujących dziś gatunków ptaków. Nazwa rzędu wywodzi się od nazwy wróbla zwyczajnego (zwanego domowym) Passer domesticus. Wielu autorów uważa, że wróblowe wyewoluowały około 75 mln lat temu w środowisku leśnym na południowym kontynencie Gondwanie. Inni badacze, np. Gerald Mayr, uznają jednak za bardziej prawdopodobne, że wróblowe powstały już po wymieraniu kredowym, co miałoby być bardziej zgodne z danymi paleontologicznymi i paleobiogeograficznymi. Przystosowały się do życia w większości siedlisk lądowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Wśród innych ptaków wyróżniają się charakterystyczną budową podniebienia, krtani oraz stóp.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.