• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skakanka - gimnastyka

  Przeczytaj także...
  Dół pachowy (łac. fossa axillaris) – przestrzeń, która oddziela klatkę piersiową od ramienia. Powiększa się podczas unoszenia kończyny górnej, największa jest zaś przy odwiedzonym ramieniu pod kątem 45 stopni.Barwa czarna – w języku potocznym jest to najciemniejsza z barw, choć można też uznać, że nie jest to barwa / kolor, lecz ich zupełny brak. W teorii oznacza całkowity brak światła widzialnego odbijanego przez ciało przy oświetleniu dowolnym światłem widzialnym. W praktyce miejsce tak ciemne, że poprzez kontrast z resztą otoczenia nie możemy określić jego barwy z powodu niedoboru światła z tego kierunku.
  Barwa – wrażenie psychiczne wywoływane w mózgu ludzi i zwierząt, gdy oko odbiera promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła. Główny wpływ na to wrażenie ma skład widmowy promieniowania świetlnego, w drugiej kolejności ilość energii świetlnej, jednak niebagatelny udział w odbiorze danej barwy ma również obecność innych barw w polu widzenia obserwatora, oraz jego cechy osobnicze, jak zdrowie, samopoczucie, nastrój, a nawet doświadczenie i wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku.
  Zawodniczka w ćwiczeniach ze skakanką

  Skakanka – jeden z obowiązkowych przyrządów, z jakimi występują zawodniczki, w gimnastyce artystycznej. Wykorzystywana jest w układach indywidualnych. Jest najłatwiejszym do operowania ze wszystkich przyrządów gimnastycznych i pierwszym, z jakim naukę rozpoczynają przyszłe zawodniczki.

  Piruet gimnastyczny jest, jak każdy piruet, obrotem wykonanym przez zawodnika wokół własnej osi. Piruety wykonywane są zarówno w gimnastyce artystycznej, jaki i sportowej - w obu przypadkach, często przy wykorzystaniu dodatkowych przyrządów.Gimnastyka artystyczna – (ang. rhythmic gymnastics) poddyscyplina gimnastyki, polega na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych (bez przyboru, wykonywany tylko przez najmłodsze zawodniczki), z piłką, wstążką, obręczą, skakanką lub parą maczug.

  Skakanka wykonana jest z konopi bądź materiału syntetycznego. Jej długość uzależniona jest od wzrostu gimnastyczki – trzymana luźno przez gimnastyczkę powinna środkiem sięgać ziemi, a jej końcówki powinny dotykać pach zawodniczki. Końce skakanki zwinięte są w węzły. Skakanka może być czarna, dowolnego innego koloru lub wielobarwna.

  Konopie siewne (Cannabis sativa L.) – gatunek rośliny z rodziny konopiowatych (Cannabaceae Endl.), jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju konopie (Cannabis Linnaeus, Sp. Pl. 1027. 1 Mai 1753). Występuje w górach Ałtaj, Tienszan oraz na Zakaukaziu i w Afganistanie. Jako roślina uprawna rozpowszechniona w różnych częściach świata. W Polsce może dziczeć i występować jako efemerofit (konopie siewne) lub kenofit (konopie dzikie) zajmujący siedliska ruderalne.

  Podstawowe ćwiczenia ze skakanką to skoki, piruety, huśtawki, wyrzuty itp.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Rhythmic gymnastics equipment – Rope (ang.)
 • Wymagane ćwiczenia dla młodszych kategorii • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.