• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ska punk


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.Ska jazz – styl muzyczny powstały w pierwszej połowie lat 90. w Nowym Jorku z połączenia ska i klasycznych elementów jazzu, zaliczany do tzw. "trzeciej fali ska".
  Punky reggae – określenie stylu muzycznego łączącego melodyjny hardcore punk z elementami reggae, ska i folku, zainspirowanego przede wszystkim muzyką The Clash. Nazwa pochodzi od piosenki Boba Marleya Punky reggae party. Używa się jej wyłącznie w Polsce (na świecie Reggae punk), gdzie nurt zdobył dużą popularność w latach 90. XX wieku za sprawą zespołów, głównie z Piły, takich jak Alians, Świat Czarownic, Globtroter, a także Fate, Farben Lehre, Zabili Mi Żółwia czy TABU.
  .mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

  Ska punk – styl muzyczny powstały w drugiej połowie lat 80. w Kalifornii z połączenia ska i punk rocka, inspirowany brzmieniem brytyjskiego 2 Tone; podstawowy nurt tzw. „trzeciej fali ska”.

  2 Tone (lub Two Tone) – styl muzyczny powstały w drugiej połowie lat 70. w Wielkiej Brytanii z połączenia ska, punk rocka oraz nowej fali; podstawowy nurt tzw. "drugiej fali ska".Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

  Za prekursorów gatunku uważa się założony w roku 1987 kalifornijski zespół Operation Ivy. Również z tego regionu pochodziło kilka innych znanych formacji grających ska punk (przynajmniej w początkowym okresie działalności), takich jak Fishbone, No Doubt, Rancid, Save Ferris czy też The Aquabats. Innymi ośrodkami, w których nurt ten intensywnie się rozwijał, były Nowy Jork (The Toasters, The Slackers) oraz Boston (Bim Skala Bim, The Mighty Mighty Bosstones). Brzmienie ska punku charakteryzował powrót do jamajskich korzeni gatunku, przejawiające się przede wszystkim intensywniejszym niż w 2 Tone wykorzystaniem sekcji dętej oraz częstym wykonywaniem coverów klasycznych przebojów z lat 60. takich grup jak The Skatalites, The Ethiopians, Toots & The Maytals, Bob Marley & The Wailers.

  Fishbone – grupa muzyczna grająca mieszankę punk rock, indie rock, ska punk i funky, założona w 1979 r. w Los Angeles.Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  Duży wpływ na wzrost znaczenia „trzeciej fali ska” miała emitowana w jednej z kalifornijskich rozgłośni radiowych cotygodniowa audycja The Ska Parade, w której zapraszane zespoły grały na żywo. Szczyt popularności gatunku w Stanach Zjednoczonych przypadł na drugą połowę lat 90.; w międzyczasie dotarł on również do Europy, w tym także do Polski. Zdecydowana większość polskich formacji ska wykonuje właśnie ska punk - najbardziej znane z nich to m.in. Cała Góra Barwinków, Koniec Świata, Plagiat 199, Podwórkowi Chuligani, Rh+, Skangur, Skankan, Trawnik, Vespa oraz Zabili Mi Żółwia.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Instrument dęty – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drgający wewnątrz instrumentu słup powietrza. Wysokość dźwięku zależy od długości rury, która tworzy instrument. Im dłuższa rura, tym niższy maksymalny dźwięk można uzyskać, natomiast dźwięki wyższe uzyskuje się skracając wysokość słupa powietrza na różne sposoby (w zależności od instrumentu). Barwa dźwięków zależy od konstrukcji instrumentu, rodzaju materiału, z którego jest wykonany, rodzaju wibratora, sposobu zadęcia itd. Wybór dźwięku odbywa się poprzez otwieranie lub zamykanie otworów położonych wzdłuż rury (np. flet, klarnet), przełączanie odcinków rur o różnych długościach za pomocą wentyli (np. trąbka) lub regulowanie długości rury w postaci suwaka (np. puzon). Podział instrumentów dętych na dwie zasadnicze grupy, drewnianych i blaszanych, nie odnosi się do materiału, z którego są wykonane. Niektóre instrumenty z grupy dętych drewnianych wykonane są niemal w całości z metalu, np. saksofon lub flet. Podział odnosi się do elementu wzbudzającego wibrację. W instrumentach dętych drewnianych jest to stroik wykonany z drewna, w instrumentach blaszanych – metalowy ustnik. Ludzki aparat głosowy jest uważany za najdoskonalszy instrument dęty.

  Ska core to podgatunek wywodzący się z połączenia ska z hardcore punkiem. Termin ten pojawił się po raz pierwszy w tytule albumu wspomnianych The Mighty Mighty Bosstones z roku 1993 - Ska-Core, the Devil & More.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ska jazz
 • punky reggae
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Paweł Haddad: Historia Ska - Train To Skaville (pol.). www.rudemaker.pl. [dostęp 2012-02-15].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Zabili Mi Żółwia – polski zespół muzyczny powstały w połowie 1997 roku w Mazańcowicach, małej miejscowości koło Bielska-Białej. Został założony przez grupę przyjaciół. Muzycy łączą ze sobą muzykę punk, ska oraz reggae.
  Koniec Świata – polski zespół muzyczny powstały w roku 2000 w Katowicach, grający muzykę z pogranicza ska, punku i rocka.
  No Doubt – amerykańska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę rockową. Powstała w listopadzie 1986 roku w Kalifornii. Przez pierwsze lata swojego istnienia grała na koncertach uniwersyteckich i jako support bardziej znanych zespołów w południowej Kalifornii.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Plagiat199 — mieszanka muzyki ska, punk i reggae, z żeńskim wokalem oraz udziałem sekcji dętej. Zespół powstał pod koniec 1998 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Ma na swoim koncie dwie płyty demo „Rozjazdy” (2000) i „Kaszana” (2005) oraz dwie płyty studyjne — „Biały Kaftanik” (2007) i „Do przodu…” (2010).
  The Toasters - amerykańska grupa muzyczna należąca do trzeciej fali ska (3 wave ska) założona 1981 roku w Nowym Jorku przez Roberta Hingleya. Jest jednym z najstarszych i najdłużej grających zespołów ska w Stanach Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.