• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skłóceni z życiem


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Thelma Ritter (ur. 14 lutego 1902 w Brooklynie, zm. 5 lutego 1969 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, sześciokrotnie nominowana do Oscara za role drugoplanowe. Zdobywczyni nagrody Tony w 1958 roku za Najlepszą rolę pierwszoplanową w musicalu.John Marcellus Huston (ur. 5 sierpnia 1906 w Nevada, zm. 28 sierpnia 1987 w Middletown) – amerykański reżyser, scenarzysta i aktor. Laureat Oscara. Syn Waltera i ojciec Anjeliki.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Skłóceni z życiemdramat amerykański z 1961 w reżyserii Johna Hustona.

  Obsada[]

 • Marilyn Monroe jako Roslyn Taber
 • Clark Gable jako Gay Langland
 • Montgomery Clift jako Perce Howland
 • Eli Wallach jako Guido
 • Thelma Ritter jako Isabelle Steers
 • Fabuła[]

  Piękna Roslyn Taber, świeżo po rozwodzie spotyka dwójkę przyjaciół Gaya i Guido. Zamierzają spędzić kilka dni poza miastem, w domu Guida, aby wypocząć i zrelaksować się. Na początku wszystko przebiega gładko, ale kiedy obaj mężczyźni zakochują się w Roslyn, której towarzyszy Isabelle Steers – przyjaciółka, ujawniają się negatywne cechy charakteru – w ich wzajemne stosunki wkrada się rywalizacja i zazdrość. Wkrótce Gay spotyka starego znajomego Perce’a, po czym cała czwórka wybiera się zapolować na dzikie konie i wtedy emocje sięgają zenitu.

  Arthur Asher Miller (ur. 17 października 1915 w Nowym Jorku, zm. 10 lutego 2005 w Roxbury) – amerykański dramaturg, scenarzysta, eseista i autor słuchowisk radiowych, zdobywca Nagrody Pulitzera.Marilyn Monroe, właśc. Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 5 sierpnia 1962 tamże) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX w.

  Ostatni, ukończony film z trójką wielkich gwiazd – Marilyn Monroe, Clarka Gable’a i Montgomery’ego Clifta. Scenariusz napisał Arthur Miller – ówczesny mąż Marilyn, specjalnie dla niej. Film miał pokazać jej talent dramatyczny, niedoceniany przez producentów i widzów. Finałowa scena filmu, w której Marilyn Monroe i Clark Gable odjeżdżają ciężarówką w promieniach zachodzącego słońca była jedyną, której John Huston nie kazał powtarzać.

  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Linki zewnętrzne[]

 • Skłóceni z życiem w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Skłóceni z życiem w bazie filmweb.pl
 • Skłóceni z życiem w bazie stopklatka.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Edward Montgomery Clift (ur. 17 października 1920 w Omaha, zm. 23 lipca 1966 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i teatralny.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Eli Herschel Wallach (ur. 7 grudnia 1915 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy; syn żydowskich emigrantów z Polski. Laureat Oscara za całokształt twórczości.
  Clark Gable, właśc. William Clark Gable (ur. 1 lutego 1901 w Cadiz, zm. 16 listopada 1960 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy, zwany do śmierci „Królem Hollywoodu”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.