• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skąpani w ogniu

  Przeczytaj także...
  Marian Mikołaj Łącz (ur. 5 grudnia 1921 w Rzeszowie, zm. 2 sierpnia 1984 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reprezentant Polski w piłce nożnej.Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.
  Na mapach: 50°57′51″N 15°38′41″E/50,964167 15,644722 Zapora Pilchowice – druga co do wysokości (po Solinie) i druga co do czasu powstania zapora w Polsce. Zbudowana według projektu profesora O. Intze oraz dr. I.C. Bachmanna. Ponadto jest to najwyższa w Polsce zapora kamienna oraz łukowa.
  Zapora pilchowicka na której kręcono ostatnie sceny filmu

  Skąpani w ogniufilm wojenny z 1963 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Wojciech Juliusz Siemion (ur. 30 lipca 1928 w Krzczonowie, zm. 24 kwietnia 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.

  Opis fabuły[]

  Film powstały na podstawie powieści Wojciecha Żukrowskiego o tym samym tytule. Pokazuje okres osiedlania się po wyzwoleniu na Ziemiach Zachodnich. Problemy normalizacji warunków życia rozwiązuje wojsko. Opis pierwszych, często dramatycznych dni na Ziemiach Odzyskanych. Ostre konflikty między miejscowymi a ludnością napływową. Kapitan Sowiński, były członek AK, stara się łagodzić antagonizmy, sam jednak przegrywa prywatną walkę, kiedy nie udaje mu się powstrzymać od wyjazdu do Niemiec Rutki, miejscowej Ślązaczki, której rodzina od lat walczyła o polskość Śląska.

  Barbara Rachwalska-Pawlicka (ur. 13 kwietnia 1922 w Warszawie, zm. 23 grudnia 1993 tamże) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Matka operatora Tadeusza Pawlickiego oraz producenta filmowego Macieja Pawlickiego, babka aktora Antoniego Pawlickiego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Obsada[]

 • Stanisław Mikulski – kapitan Sowiński
 • Ryszard Pietruski – oficer UB Baruda
 • Aleksander Fogiel – porucznik Milutin
 • Wojciech Siemion – kapral Naróg
 • Beata Tyszkiewicz – Rutka Hajdukówna
 • Marian Łącz – plutonowy Tomala
 • Zdzisław Maklakiewicz – akowiec "Sprężyna"
 • Marian Rułka – "Rudy", syn Witocha
 • Tadeusz Pluciński – oficer
 • Franciszek Pieczka – kierowca Poczebutt
 • Barbara Rachwalska – repatriantka wdowa
 • Linki zewnętrzne[]

 • Skąpani w ogniu w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Skąpani w ogniu w bazie filmweb.pl
 • Skąpani w ogniu w bazie filmpolski.pl
 • Skąpani w ogniu w bazie stopklatka.pl
 • Wleń w filmie
 • Zdjęcia z filmu Skąpani w ogniu w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Beata Maria Helena Tyszkiewiczówna-Kalenicka (ur. 14 sierpnia 1938 w Wilanowie) – polska aktorka filmowa i telewizyjna, w latach 1994–1998 prezes Fundacji Kultury Polskiej. Obecnie pełni funkcję przewodniczącej rady Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Passendorfer (ur. 8 kwietnia 1923 w Wilnie, zm. 20 lutego 2003 w Skolimowie) – polski reżyser filmowy, znany z filmów o tematyce okupacyjno-wojennej oraz popularnego serialu telewizyjnego Janosik, poseł na Sejm II kadencji.
  Tadeusz Pluciński (ur. 25 września 1926 w Łodzi) – polski aktor filmowy i teatralny. Najczęściej grywał role amantów.
  Ryszard Pietruski (ur. 7 października 1922 w Wyszecinie koło Wejherowa, zm. 14 września 1996 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy.
  Zdzisław Maklakiewicz (ur. 9 lipca 1927 w Warszawie, zm. 9 października 1977 tamże) – polski aktor teatralny i filmowy. Syn ekonomisty Ładysława Maklakiewicza, i Czesławy z domu Normark; bratanek kompozytorów Jana, Franciszka i Tadeusza.
  Aleksander Fogiel (ur. 26 lutego 1910 w Siedlcach, zm. 17 stycznia 1996 w Łodzi) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatrów, scenograf, dekorator teatralny.
  Stanisław Mikulski (ur. 1 maja 1929 w Łodzi, zm. 27 listopada 2014 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny, prezenter telewizyjny, znany z roli Hansa Klossa w serialu Stawka większa niż życie.
  Wojciech Żukrowski (ur. 14 kwietnia 1916 w Krakowie, zm. 26 sierpnia 2000 w Warszawie) – polski prozaik, poeta, reportażysta, eseista, krytyk literacki, scenarzysta filmowy, poseł na Sejm PRL VI, VII, VIII i IX kadencji. Pochowany jest wraz z żoną na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Związany był z miastami, w których mieszkał: Krakowem, Wrocławiem, Katowicami i Warszawą, gdzie mieszkał najdłużej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.