• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Skórcz - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Smętowo Graniczne – duża wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Smętowo Graniczne. Miejscowość leży na ważnej magistrali kolejowej Śląsk-Porty. Do momentu wstrzymania ruchu kolejowego na liniach do Opalenia i Skórcza stacja była ważnym węzłem kolejowym.Linia kolejowa Myślice – Szlachta – częściowo rozebrana linia kolejowa łącząca pierwotnie Myślice ze Szlachtą. Odcinek Myślice – Prabuty został zdemontowany w 1945 roku. Do 2000 roku na odcinku Prabuty – Kwidzyn odbywał się ruch zarówno pasażerski jak i towarowy, obecnie tylko towarowy (głównie na potrzeby International Paper w Kwidzynie). Istnieją jednak plany przywrócenia ruchu pasażerskiego przez prywatnego przewoźnika.
  Linia kolejowa nr 243 – zlikwidowana w połowie sierpnia 2015 roku lokalna linia kolejowa łącząca stację Skórcz ze stacją Starogard Gdański. Torowisko zaczęto rozbierać parę metrów za Jabłowem .

  Skórcz – nieistniejąca stacja węzłowa w Skórczu.

  Położenie[]

  Stacja jest położona w centrum Skórcza. W pobliżu jej obecnie znajduje się Urząd Gminy Skórcz, oraz fabryka mebli Fast.

  Myślice (dawniej Mieszwałd, niem. Miswalde) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Dzierzgoń przy drodze wojewódzkiej nr 526 i nad rzeką Dzierzgoń. Wieś jest siedzibą sołectwa Myślice w którego skład wchodzą również miejscowości Gisiel, Giślinek, Najatki i Podwiejki.Skórcz (niem. Skurz) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, położone na północno-wschodniej granicy Borów Tucholskich, na Kociewiu. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa gdańskiego. Miasto położone na trasie dwóch (obecnie zawieszonych) linii kolejowych: linii kolejowej nr 218 (Szlachta - Myślice) i linii kolejowej nr 243 (Skórcz - Starogard Gdański)

  Historia[]

  1902-1945[]

  Kolej dotarła do Skórcza w październiku 1902 roku ze Smętowa, pół roku później Smętowo zyskało połączenie ze Starogardem Gdańskim. 20 sierpnia 1908 Skórcz stał się węzłem kolejowym.

  1945-1989[]

  po 1989[]

  W 1994 roku Skórcz stracił połączenie pasażerskie w kierunku Szlachty, a rok później w kierunku Smętowa. W 1997 roku zostają zawieszone ostatnie 2 pary pociągów relacji Starogard GdańskiSkórcz ustał również ruch towarowy na tej linii. W 1999 roku linia do Szlachty została pozbawiona ruch towarowego. W 2001 roku ustał całkowicie ruch pociągów w Skórczu.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Starogard Gdański (kaszb. Starogarda, niem. Preußisch Stargard) – miasto i gmina w województwie pomorskim, siedziba powiatu starogardzkiego oraz gminy Starogard Gdański. Miasto leży nad rzeką Wierzycą na Pojezierzu Starogardzkim, jest stolicą i centrum nadwiślańsko-pomorskiego regionu Kociewie, a także jednym z najstarszych miast na Pomorzu.

  Linia kolejowa[]

  W Skórczu krzyżowały się lokalne linie kolejowe 218 łącząca Myślice ze Szlachtą oraz 243 łącząca Skórcz ze Starogardem Gdańskim. Wszystkie linie w okolicy Skórcza zostały wykreślone z ewidencji PLK.

  W sierpniu 2015 roku rozpoczął się demontaż linii od Jabłowa aż do stacji w Skórczu. Zatem od wtedy linia jest już "martwa"

  Pociągi[]

  Pociągi osobowe[]

  Obecnie nie kursują

  Ruch towarowy[]

  Obecnie nie kursują

  Infrastruktura[]

  Dworzec[]

  Budynek dworca jest wielobryłowy. Został zbudowany z cegły, jest kryty dachówką. Główna część jest piętrowa. Do dworca przylega magazyn.

  Perony[]

  Perony mają nawierzchnie z płyt chodnikowych, perony są niezadaszone.

  Torowisko

  Szyny na linii D29-243 do Starogardu zostały zdemontowane od Jabłowa.

  Przypisy

  1. Jarosław Woźny i Marek Potocki(red.): linia Myślice - Szlachta (pol.). [dostęp 10 sierpnia 2009].
  2. Jarosław Woźny i Marek Potocki(red.): Skórcz (pol.). [dostęp 10 sierpnia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Skórcz w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Skórcz w Atlasie Kolejowym Polski – atlaskolejowy.pl • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.