• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sixpence None the Richer

  Przeczytaj także...
  There She Goes – piosenka napisana przez piosenkarza i gitarzystę Lee Maversa. Pierwszy raz została nagrana przez zespół The La’s. EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Sixpence None the Richer – amerykański zespół pop-rockowy utworzony w 1993 roku w Nashville przez Matta Slocuma i Leigh Nash.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki zespołu sięgają bardzo wczesnych lat 90. Wtedy to gitarzysta i autor piosenek Matt Slocum poznał wokalistkę Leigh Nash. Wspólnie (wraz z basistą TJ Behlingiem) nagrali w 1992 roku EP-kę pod nazwą The Original Demo, która była ich pierwszym nieoficjalnym dziełem. Dopiero w 1994 roku światło dzienne ujrzała debiutancka płyta zespołu pod nazwą The Fatherless & the Widow.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).U2 – irlandzki zespół rockowy, powstały w Dublinie w roku 1976, pod nazwą U2 występujący od 1978. W jego skład wchodzą: Bono, The Edge, Adam Clayton i Larry Mullen Jr..

  Grupa ma w posiadaniu platynową płytę za album Sixpence None the Richer z 1997 roku, z którego pochodzi jego najbardziej znany utwór pod tytułem „Kiss Me”, dzięki któremu zespół zdobył popularność, a on sam został wykorzystany na ścieżkach dźwiękowych filmów Cała ona, To nie jest kolejna komedia dla kretynów, Jak stracić chłopaka w 10 dni i Mała wielka miłość, a także w serialu Jezioro Marzeń.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Sixpence None the Richer nagrał także wiele coverów znanych piosenek, m.in.: „Don’t Dream It’s Over” (Crowded House), „Dancing Queen” (ABBA), „Love is Blindness” (U2), czy „There she goes” (The La’s).

  Zespół kilkakrotnie był także nominowany do nagród Grammy.

  Skład zespołu[ | edytuj kod]

  Leigh Nash (2007)
 • Leigh Nash – wokal
 • Matt Slocum – gitara
 • Zespół instrumentalny
 • Tess Willey – gitara
 • Sean Kelly – gitara
 • T.J. Behling – gitara basowa
 • Joel Bailey – gitara basowa
 • J.J. Plasencio – gitara basowa
 • Justin Carry – gitara basowa
 • Jerry Dale McFadden – instrumenty klawiszowe
 • Dale Baker – perkusja
 • Rob Mitchell – perkusja
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

 • 1994 – The Fatherless & the Widow
 • 1995 – This Beautiful Mess
 • 1997 – Sixpence None the Richer
 • 2002 – Divine Discontent
 • 2008 – The Dawn of Grace
 • 2012 – Lost in Transition
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Bio / Sixpence None The Richer (ang.). sixpencehq.com. [dostęp 2015-05-24].
  2. Jason Ankeny: Sixpence None the Richer – Biography / Billboard (ang.). billboard.com. [dostęp 2015-05-24].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Jak stracić chłopaka w 10 dni (ang. How to Lose a Guy in 10 Days) – niemiecko-amerykańska komedia romantyczna z 2003 reżyserii Donalda Petrie na podstawie książki Michele Alexander i Jeannie Long.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Dancing Queen – nazwa jednego z największych przebojów szwedzkiego zespołu muzyki pop ABBA. Jako jedyna piosenka zespołu dotarła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100. Na brytyjskiej liście przebojów piosenka zajęła pierwsze miejsce jako jeden z dziewięciu utworów ABBY.
  To nie jest kolejna komedia dla kretynów (tytuł oryg. Not Another Teen Movie) – amerykański film komediowy z 2001 roku w reżyserii Joela Gallena, parodia filmów młodzieżowych.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.798 sek.