• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siwarowa Przełęcz

  Przeczytaj także...
  Wodniściak – żleb w Dolinie Miętusiej w Tatrach Zachodnich. Opada spod Siwarowej Przełęczy z wysokości około 1450 m do Wantuli, tuż powyżej Wyżniej Miętusiej Równi (około 1220 m). Żlebem z wysokości około 1400 m po licznych progach spływa woda gubiąca się następnie w piargach u wylotu żlebu.Północno-zachodnia grań Małołączniaka – boczna grań Tatr Zachodnich odbiegająca w północno-zachodnim kierunku od szczytu Małołączniaka. Grań ta oddziela od siebie dwie doliny walne: Dolinę Kościeliską (po zachodniej stronie grani) i Dolinę Małej Łąki (po wschodniej stronie). Znajduje się całkowicie po polskiej stronie Tatr. Kolejno wyróżnia się w niej następujące obiekty:
  Niedźwiedź lub Miętusi Niedźwiedź – pas stromo podciętych wapiennych skał w stokach Miętusiego Skoruśniaka w Tatrach Zachodnich od strony Doliny Miętusiej. Opada z grani Skoruśniaka znad Siwarowej Przełęczy (1531 m) na północny zachód, skośnie wśród jego zalesionych stoków (około 1550–1400 m n.p.m.). Kończy się znacznie powyżej niebieskiego szlaku turystycznego z Przysłopu Miętusiego na Małołączniaka przez Kobylarzowy Żleb. W grani Skoruśniaka po północnej stronie szczytowej części Niedźwiedzia znajduje się płytka przełęcz zwana Niedźwiedzim Przechodem (około 1500 m).

  Siwarowa Przełęcz (1531 m) – przełęcz w północno-zachodniej grani Małołączniaka w Tatrach Zachodnich, znajdująca się pomiędzy Zagonną Turnią (1710 m) a Niedźwiedziem (około 1550 m) stanowiącym zakończenie grzbietu Skoruśniaka. Z jej północnych stoków do Doliny Małej Łąki opada Uwieziony Żleb, w kierunku północno-zachodnim do Doliny Miętusiej, ku Wantulom, duży żleb Wodniściak. Uwieziony Żleb jest bezwodny, w Wodniściaku zwykle bywa woda. Obydwoma tymi żlebami można dość łatwo wyjść na Siwarową Przełęcz, z niej zaś dwoma żlebkami stanowiącymi odnogi Wodniściaka na Kobylarzowy Zachód i Zagonną Przełęcz. Rejon ten jednak został przez TPN zamknięty dla turystów i taterników.

  Władysław Cywiński (ur. 12 sierpnia 1939 w Wilnie, zm. 12 października 2013 w Dolinie Złomisk) – polski taternik, przewodnik tatrzański, alpinista, inżynier elektronik.Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.

  Przypisy

  1. Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
  2. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
  3. Władysław Cywiński: Tatry. Czerwone Wierchy, część wschodnia. Przewodnik szczegółowy, tom 2. Poronin: Wyd. Górskie, 1995. ISBN 83-7104-010-5.
  Widok od zachodniej strony
  Uwieziony Żleb – żleb w Dolinie Małej Łąki w Tatrach Zachodnich. Opada spod Siwarowej Przełęczy do tzw. Stawków w górnej części Wielkiej Polany Małołąckiej. Jest suchy, woda spływa nim jedynie po większych ulewach. W górnej swojej części Uwieziony Żleb ma orograficznie prawą odnogę, podchodzącą około 100 m powyżej Siwarowej Przełęczy na grań łączącą ją z Zagonną Turnią.Skoruśniak lub Miętusi Skoruśniak – zalesiony długi grzbiet w pasmie reglowym Tatr Zachodnich, oddzielający dolną część Doliny Małej Łąki od Doliny Miętusiej. Dolną, północną jego granicę stanowi przełęcz Przysłop Miętusi (1187 m), od którego w kierunku południowym grzbiet Skoruśniaka stopniowo wznosi się (kolejne kulminacje mają wysokość 1355 m, 1369 m, 1503 m). Od strony południowej kończy się pasem skał zwanych Niedźwiedziem i Siwarową Przełęczą. Pomiędzy Niedźwiedziem a szczytem Skoruśniaka znajduje się jeszcze niewielka przełączka Niedźwiedzi Przechód.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kobylarzowy Zachód – szeroki zachód w zakończeniu północno-zachodniej grani Małołączniaka w Tatrach Zachodnich. Opada skośnie spod Zagonnej Przełęczy (około 1700 m n.p.m.) w kierunku południowo-zachodnim do górnej części zboczy Doliny Miętusiej.
  Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony z dniem 1 stycznia 1955 przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP.
  Dolina Miętusia – boczna, największa odnoga Doliny Kościeliskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Ma powierzchnię ok. 6 km² i długość ok. 4,5 km.
  Witold Henryk Paryski (ur. 10 września 1909 w Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA, zm. 16 grudnia 2000 r. w Zakopanem) – krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, absolwent medycyny, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu. Autor przewodnika taternickiego Tatry Wysokie oraz (razem z żoną Zofią Radwańską-Paryską) Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.
  Zagonna Turnia (ok. 1710 m) – dość wybitna turnia w północno-zachodniej grani Małołączniaka w Czerwonych Wierchach w Tatrach Zachodnich. Znajduje się w tej grani pomiędzy Siwarową Przełęczą (1531 m) a Zagonną Przełęczą (ok. 1710 m). Nad Zagonną Przełęczą porośnięty kosodrzewiną wierzchołek Zagonnej Turni wznosi się nie więcej niż 10 m i wyjście na niego z tej przełęczy jest łatwe. W kierunku północno-zachodnim do Siwarowej Przełęczy opada on stromym, częściowo kamienistym, częściowo porośniętym trawą i kosodrzewiną zboczem. Na zachód, do Doliny Miętusiej ciągnie się skalny mur zakończony Kobylarzową Turnią. Nie jest jednolity; przecięty jest dwoma żlebami opadającymi do Wodniściaka. W pozostałych kierunkach, czyli do Wyżniego w Dolinie Małej Łąki oraz Zagonu opada Zagonna Turnia urwiskami o wysokości dochodzącej do 350 m. Władysław Cywiński wyróżnia tutaj następujące formacje skalne:
  Zagonna Przełęcz (ok. 1700 m) – przełęcz w północno-zachodniej grani Małołączniaka w Czerwonych Wierchach w Tatrach Zachodnich. Oddziela Zagonną Turnię (ok. 1710 m) od turniczki Zagonny Ząb (ok. 1760 m). Na wschód z przełęczy do Wyżniego w Doliny Małej Łąki opada potężny, stromy i głęboko wcięty żleb Zagon, w kierunku północno-zachodnim do Doliny Miętusiej opada z przełęczy żleb stanowiący odnogę Wodniściaka, w kierunku południowo-zachodnim odchodzi mało stromy i trawiasty Kobylarzowy Zachód (również do Doliny Miętusiej). Wszystkimi można dość łatwo wejść na Zagonną Przełęcz, najłatwiejsze jest wejście Kobylarzowym Zachodem.
  Tatry Zachodnie (514.52; słow. Západné Tatry, dawniej Liptovské hole, Liptovské Tatry, niem. Liptauer Alpen, Liptauer Tatra, Liptauer Hochgebirge, Arva-Liptauer Hochgebirge, Westliche Tatra, węg. Liptói-Tátra) – największa, zachodnia część Tatr położona w Polsce i na Słowacji. Nazwa rozpowszechniła się w polskiej literaturze dopiero po 1868, dawniej używano także nazw: Hale Liptowskie, Hale Liptowsko-Orawskie, Hale Liptowsko-Nowotarskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.