• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sisli Plaza

  Przeczytaj także...
  Stambuł (tur. İstanbul) – największe i najludniejsze miasto Turcji i jej centrum kulturalne, handlowe oraz finansowe. Rozciąga się od północnego wybrzeża morza Marmara po obu stronach Bosforu, cieśniny morskiej między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Położenie zarówno w europejskiej Tracji, jak i azjatyckiej Anatolii sprawia, że Stambuł jest jedną z dwóch (obok rosyjskiego miasta Magnitogorsk) metropolii świata znajdujących się na dwóch kontynentach.Wieżowce w Europie najwcześniej zaczęły powstawać w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Frankfurt nad Menem, Warszawa, Stambuł i Moskwa. W ostatnim czasie wieżowce zaczęto budować także w wielu innych miastach: Amsterdamie, Barcelonie, Brukseli, Katowicach, Lizbonie, Madrycie, Mediolanie, Rotterdamie, Walencji i innych. Wieżowce europejskie są zazwyczaj niższe od tych budowanych w Ameryce Północnej i Azji. Najwyższy wieżowiec w Europie znajduje się obecnie w Moskwie, jest nim Mercury City Tower, który pełną wysokość 339 metrów uzyskał 1 listopada 2012.
  Stambuł jest największym miastem w Turcji, lecz nie jest jej stolicą. Miasto to posiada najbardziej kosmopolityczne centrum spośród wszystkich tureckich miast, i jedno ze znaczniejszych w Europie. Jednak Wysokie budynki zaczeły powstawać tutaj dopiero od początku lat 90. Jedynie jeden budynek przed rokiem 1990 osiągnął 100 metrów wysokości. Obecnie tylko 2 przekraczają 200. metrów. Zaaprobowano już dużo innych projektów, które mają tu powstać. Wśród nich kompleks Dubai Towers Istanbul, gdzie ma stać najwyższy w kraju 300-metrowy wieżowiec. Ze stojących obecnie budynków większość przeznaczona jest jako biurowce, jednak niektóre jak na przykład Sisli Plaza, jest budynkiem mieszkalnym.

  Sisli Plaza – wieżowiec w Stambule, w Turcji, o wysokości 170 m. Budynek został otwarty w 2007 i posiada 46 kondygnacji.

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

  Zobacz też[]

 • Lista najwyższych budynków w Stambule
 • Lista najwyższych budynków w Europie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.