• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sirisztnik

  Przeczytaj także...
  Wojny bałkańskie – dwa konflikty zbrojne na terenie Bałkanów, które wybuchły na początku XX wieku. Pierwszy z nich miał charakter wielonarodowej wojny wyzwoleńczej. Drugi konflikt wybuchł na tle podziału terytoriów, uprzednio odebranych imperium osmańskiemu.Obwód Pernik (bułg. Област Перник) – jedna z 28 jednostek administracyjnych Bułgarii, położona w zachodniej części kraju.
  Cerkiew (z gr. kyriaké – należąca do Pana, w uzupełnieniu do eklezja – zgromadzenie, później świątynia, kościół) – budynek przeznaczony do sprawowania nabożeństw w cerkwi prawosławnej lub unickiej (greckokatolickiej). Jest przestrzenią sakralną dla celebracji Boskiej Liturgii. Prawosławni oraz grekokatolicy wierzą, iż jest ona miejscem szczególnego przebywania samego Boga.

  Sirisztnik (bułg. Сирищник) – wieś w gminie Kowaczewci, w obwodzie Pernik (zachodnia Bułgaria). W Sirisztniku urodził się obecny prezydent kraju, Georgi Pyrwanow.

  Geografia[]

  Wieś jest położona w odległości 25 km od Pernika i ok. 43 km od stolicy kraju, Sofii. Przez Sirisztnik przepływa rzeka Swetlia, która stanowi dopływ Strumy.

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.

  Historia i demografia[]

  W 1972 Sirisztnik został przyłączony do sąsiedniej wsi Kowaczewci. W 1991, po przemianie ustrojowej w Bułgarii, Sirisztnikowi przywrócono status samodzielnej miejscowości. Na początku lat 90. XX wieku wieś zamieszkiwało ok. 2000 osób, jednak z przyczyn ekonomicznych w ciągu następnych kilkunastu lat liczba ludności spadła prawie trzykrotnie. W 2006 ok. 90% populacji Sirisztnika stanowiły osoby w wieku podeszłym.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Pernik (bułg. Перник; w latach 1942-1962 nazwa Dimitrowo) – miasto w zachodniej Bułgarii, administracyjny ośrodek obwodu Pernik, nad Strumą. Położone 30 km na południowy zachód od Sofii. Węzeł kolejowy i drogowy.

  Zabytki i atrakcje turystyczne[]

  W centrum wsi znajduje się pomnik wzniesiony w celu upamiętnienia urodzonych w Sirisztniku żołnierzy poległych w wojnach bałkańskich i w I wojnie światowej. W miejscowości jest także szkoła podstawowa im. "św. św. Cyryla i Metodego" o ponad stuletniej historii oraz prawosławna cerkiew "Święta Niedziela". W odległości kilku kilometrów od wsi znajduje się schronisko turystyczne "Dżamen" (bułg. Джамен).

  Od 1999 roku Bułgaria dzieli się na 28 obwodów (bułg. област, l.mn. области), które kształtem odpowiadają 28 okręgom istniejącym do 1987 roku. Od 1987 do 1999 roku Bułgaria dzieliła się na dziewięć większych obwodów.Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

  Wydarzenia kulturalne[]

  W dniach 13-14 stycznia mieszkańcy wsi świętują zapusty. Pierwszego dnia mężczyźni przywdziewają specjalne kostiumy karnawałowe, w skład których wchodzą m.in. maski nazywane "licami" (bułg. лици) przedstawiające niedźwiedzie, wilki, lisy lub przyozdobione ptasimi piórami oraz specjalne paski, do których przymocowane są duże dzwonki. Przebierańcy, zwani kukerami (bułg. кукери), wśród których znajdują się pop, panna młoda, drużba, diabeł, niedźwiedź oraz niedźwiedźnik, przez całą noc odwiedzają domy we wsi. 14 stycznia mieszkańcy Sirisztnika gromadzą się koło pomnika i wspólnie świętują do późnego popołudnia.

  Struma, starożytny Strymon (bułg. Струма, gr. Στρυμόνας – Strimonas) – rzeka w zachodniej Bułgarii i w północnej Grecji, w zlewisku Morza Egejskiego. Długość – 415 km (290 km w Bułgarii, 125 km w Grecji), powierzchnia zlewni – 10 797 km² (w Bułgarii, oprócz tego niewielkie obszary Grecji i Macedonii), średni przepływ 76,167 m³/s (w Marino Pole).

  24 maja we wsi organizowany jest zjazd mieszkańców, któremu towarzyszy niewielki jarmark.

  Znane osobistości pochodzące z Sirisztnika[]

  28 czerwca 1957 w szpitalu w Sirisztniku urodził się obecny prezydent Bułgarii, Georgi Pyrwanow. Dzieciństwo spędził w sąsiedniej wsi, Kosacza (bułg. Косача), w której jego rodzice posiadali dom.

  Sport[]

  We wsi ma swoją siedzibę klub piłkarski FK Łazur (bułg. ФК Лазур), który występuje w jednej z niższych klas rozgrywkowych.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Artykuł w dzienniku Сега opisujący historię kukerów, z galerią zdjęć: Grigor Nikołow. Кукерите - спомен от старите зими. „Gazeta Сега”. 6 stycznia 2007.  • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.