• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sirion

  Przeczytaj także...
  Beleriand (sin. Balar-kraj) – fikcyjna kraina ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia opisana w powieści Silmarillion. Istniała do końca Pierwszej Ery Słońca.Legendarium Tolkiena – fikcyjne uniwersum stworzone przez J.R.R. Tolkiena, przedstawione w dziełach o Śródziemiu (Ardzie), m.in. we Władcy Pierścieni, Hobbicie i Silmarillionie, w którym Tolkien wykorzystał swoją wiedzę o wierzeniach Anglosasów. W rozumieniu tolkienistycznym nazwa legendarium Tolkiena (mitologia Tolkiena) może oznaczać także część uniwersum Tolkiena poświęconą wierzeniom i legendom elfów, czyli w myśl świata przedstawionego: historycznym wydarzeniom, które przeszły do świata legend z perspektywy bohaterów Władcy Pierścieni.
  Tol Sirion (sin. wyspa Sirionu) – fikcyjna wyspa ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia położona blisko Przełomu Sirionu.

  Sirion (sin. rzeka) – rzeka ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Była największą rzeką Beleriandu. Miała 850 mil długości, jej źródła znajdowały się w zimnych krainach Ered Wethrin, a ujście w zatoce Balar. Płynęła przez 9 mil pod ziemią od bagien Aelin-Uial, pod wyżynnym Andramem, do jego zboczy, skąd wypływała. Uznawana była za granicę pomiędzy wschodnim a zachodnim Beleriandem.

  Aelin-uial (sind. Jeziora Zmierzchu, także: Stawy Półmroku) – jeziora ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Sindarin (qya. szaroelfi, inaczej: język sindariński) – sztuczny język stworzony przez J. R. R. Tolkiena na potrzeby stworzonej przez niego mitologii Śródziemia. Mieli posługiwać się nim Sindarowie. Jego fonologia oparta jest w dużej mierze na języku walijskim.

  Znajdowały się na niej wyspy, m.in. Tol Sirion. Dopływami Sirionu były: Aros, Esgalduina, Mindeb, Narog, Rivil i Teiglin. Płynęła przez góry Ered Wethrin, Moczary Serech, Przełom Sirionu, Doriath, Bagna Sirionu, następnie 9 mil pod górami Andram i przez Nan-Tathren i uchodziła do zatoki Balar. Przestała istnieć na skutek Wojny Gniewu w 583 roku Pierwszej Ery. Przestała istnieć na skutek Wojny Gniewu w 583 roku Pierwszej Ery.

  Moczary Serech – fikcyjne miejsce ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Pojawia się w Silmarillionie. Jego położenie jest zaznaczone na mapie Beleriandu dołączonej do książki.Eithel Sirion (sin. źródła Sirionu) - jedno z miejsc z fikcyjnego świata literackiego Śródziemia stworzonego przez J.R.R. Tolkiena.
  Warto wiedzieć że... beta

  John Ronald Reuel Tolkien, CBE (wym. [dʒɒn ˈɹʷɒnld ˈɹʷuːəl ˈtʰɒlkiːn]; ur. 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii, zm. 2 września 1973 w Bournemouth) – brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści Władca Pierścieni, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.
  Doriath (sind. Ogrodzony kraj) – fikcyjne królestwo ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Pojawia się w Silmarillionie oraz Dzieciach Húrina.
  Pierwsza Era – okres ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Nazywana była także Dawnymi Dniami, Starszymi Dniami oraz Najstarszymi Dniami.
  Wojna Gniewu – fikcyjna bitwa ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Bitwa ta jest jedną sześciu wielkich batalii stoczonych pomiędzy siłami elfów (i ludzi jako ich sojuszników), a armiami Władcy Ciemności, Morgotha. Jej przebieg opisano w jedynym z rozdziałów Silmarillionu.
  Nan-Tathren – kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Region w południowym Beleriandzie, gdzie Narog wpada do Sirionu. Sławny z rosnących tam kwiatów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.