• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siostro do dzieła

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Gerald Thomas (ur. 10 grudnia 1920 - zm. 9 listopada 1993) - brytyjski reżyser filmowy, pamiętany przede wszystkim z 30 komedii zrealizowanych w cyklu Cała naprzód. Szesnaście spośród nich zostało w Polsce wydanych na DVD.
  Kenneth Williams (ur. 22 lutego 1926 w Londynie, zm. 15 kwietnia 1988 tamże) - brytyjski aktor i komik. Współcześnie pamiętany jest przede wszystkim ze swojej kariery filmowej, zwłaszcza występów w 26 filmach z popularnej serii Cała naprzód, jednak regularnie pracował również w radiu, telewizji i teatrze.

  Siostro, do dzieła (Carry On Nurse) - brytyjska komedia filmowa z 1959 roku w reżyserii Geralda Thomasa, drugi film zrealizowany w ramach cyklu Cała naprzód i jednocześnie najchętniej oglądany w brytyjskich kinach obraz 1959 roku. Stanowi luźną adaptację sztuki teatralnej Ring For Catty autorstwa Patricka Cargilla i Jacka Beale'a.

  Hattie Jacques, właśc. Josephine Edwina Jacques (ur. 7 lutego 1922 w Sandgate, zm. 6 października 1980 w Londynie) – brytyjska aktorka komediowa i charakterystyczna, współcześnie pamiętana przede wszystkim ze swoich występów w filmach z cyklu Cała naprzód oraz wieloletniej współpracy z aktorem i komikiem Erikiem Sykesem, z którym tworzyła duet w kilku serialach telewizyjnych.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Opis fabuły[]

  Film opowiada o perypetiach przypadkowej grupy mężczyzn, którzy trafiają na kilkanaście dni do jednej sali w pewnym szpitalu. Są wśród nich m.in. uwodzicielski dziennikarz, fanatyczny miłośnik radia, znany bokser i pogrążony w książkach młody fizyk. Nad całą tą niesforną gromadą próbują zapanować pielęgniarki, których pracą kieruje nieznosząca sprzeciwu Przełożona.

  Bill Owen właśc. William Rowbotham (ur. 14 marca 1914 w Londynie, zm. 12 lipca 1999 tamże) – brytyjski aktor i autor piosenek, współcześnie pamiętany przede wszystkim jako odtwórca jednej z głównych ról w serialu Babie lato, w którym występował przez 28 lat.Leslie Samuel Phillips (ur. 20 kwietnia 1924 w Tottenham, w Londynie) – brytyjski aktor komediowy. Nagrodzony Orderem Imperium Brytyjskiego. Brał udział w II wojnie światowej.

  Obsada[]

 • Kenneth Connor jako Bernie Bishop
 • Shirley Eaton jako siostra Denton
 • Charles Hawtrey jako Humphrey Hinton
 • Terence Longdon jako Ted York
 • Bill Owen jako Percy Hickson
 • Hattie Jacques jako Przełożona
 • Joan Sims jako siostra Dawson
 • Leslie Phillips jako Jack Bell
 • Susan Stephen jako siostra Axwell
 • Kenneth Williams jako Oliver Reckitt
 • Wilfrid Hyde-White jako pułkownik
 • Joan Hickson jako starsza siostra
 • Harry Locke jako Mick
 • Jill Ireland jako Jill
 • i inni

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cała naprzód (Carry On..., czasem określana po polsku jako cykl "Do dzieła") - cykl 30 brytyjskich komedii filmowych produkowanych w latach 1958-78 i ponownie w 1992 roku. Pomysłodawcą serii i producentem wszystkich filmów był Peter Rogers, a reżyserował je Gerald Thomas. Głównymi scenarzystami byli Norman Hudis (1958-62) i Talbot Rothwell (1963-74). Były to niskobudżetowe filmy, pełne rubasznego humoru, parodii, farsy, a z czasem również coraz bardziej śmiałych odniesień seksualnych. Większość z nich odniosła duży sukces frekwencyjny i komercyjny, co miało decydujący wpływ na długowieczność cyklu i liczbę nakręconych filmów.

  Produkcja[]

  Zdjęcia do filmu trwały od 3 listopada do 12 grudnia 1958 roku. Zostały one zrealizowane w całości (łącznie z ujęciami budynków i scenami plenerowymi) na terenie kompleksu Pinewood Studios pod Londynem.

  Linki zewnętrzne[]

 • Siostro, do dzieła w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Charles Hawtrey (właśc. George Frederick Joffre Hartree, ur. 30 listopada 1914 w Hounslow, zm. 27 października 1988 w Deal) – brytyjski aktor komediowy. Jego filmowy pseudonim pochodzi od teatralnej postaci, rycerza Sir Charlesa Hawtreya.Joan Hickson (5 kwietnia 1906, Kingsthorpe – 17 października 1998) - angielska aktorka komediowa: teatralna, filmowa i telewizyjna. Sławę przyniosła jej rola panny Marple w serialu telewizyjnym BBC: Miss Marple.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Joan Sims, właśc. Irene Joan Marion Sims (ur. 9 maja 1930 w Laindon, zm. 28 czerwca 2001 w Londynie) – brytyjska aktorka, znana przede wszystkim z ról komediowych, zwłaszcza w filmach z popularnego cyklu Cała naprzód.
  Pinewood Studios - kompleks budynków służących produkcji filmowej i telewizyjnej, zlokalizowany w miejscowości Iver Heath w hrabstwie Buckinghamshire, ok. 30 km na zachód od centrum Londynu. Obok Shepperton Studios stanowi najbardziej znany kompleks studyjny w Wielkiej Brytanii. Od 2001 oba ośrodki tworzą jedną firmę, Pinewood Shepperton plc, notowaną na London Stock Exchange.
  Jill Ireland (ur. 24 kwietnia 1936 w Londynie, Wielka Brytania - zm. 18 maja 1990 w Malibu, stan Kalifornia, USA) - brytyjska aktorka filmowa występująca w Stanach Zjednoczonych, żona słynnego aktora Charlesa Bronsona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.