• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siogunat

  Przeczytaj także...
  Epoka Edo (jap. 江戸時代 – Edo-jidai; 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.Muromachi (jap. 室町時代, Muromachi-jidai) - okres w historii Japonii przypadający na lata 1336-1573 (w polskiej historiografii okres ten nazywany jest także Muromachi-Ashikaga).
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Siogunat (jap. 幕府 bakufu, dosł.: „rządy spod namiotu”) – nazwa okresu historycznego oraz systemu zarządzania krajem przez dziedzicznych dowódców wojskowych (siogunów) w dawnej Japonii. Słowo to tłumaczone jest również jako „urząd w namiocie” (ang.: tent office) lub „sprawowanie rządów spod namiotu” (ang.: tent government), odnosiło się bowiem do kwatery głównej dowódcy wojskowego na polu bitwy.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Samuraj (jap. 侍, samurai, wojownik; rzeczownik pochodzący od archaicznego czasownika saburau, który z czasem przeszedł zmianę fonetyczną w samurau, znaczącego służyć panu) – pierwotnie świta służąca najwyższym dostojnikom japońskim, także gwardia cesarska (gosho-zamurai).

  Słowo bakufu oznaczało następnie dom, rezydencję sioguna, ale z czasem zaczęło odnosić się do wojskowej administracji, na której szczycie znajdował się siogun.

  Bakufu miało swój początek w okresie Kamakura, a konkretnie podczas rządów Yoritomo Minamoto.

  Był to system feudalny z charakterystyczną drabiną społeczną, znaną w średniowiecznej Europie. Samurajowie, czyli bushi, w zamian za swoją służbę byli nagradzani ziemią, a ta z kolei była dzielona pomiędzy ich synów. Hierarchia ta była oparta na ścisłych związkach pomiędzy samurajami a ich poddanymi.

  Klan Ashikaga (jap. 足利氏, Ashikaga-shi) – jeden z głównych, japońskich klanów arystokracji wojskowej, który ustanowił siogunat Muromachi i władał Japonią przypuszczalnie od 1336 do 1573.Ród Tokugawa (jap. 徳川氏, Tokugawa-shi lub Tokugawa-uji) – ród siogunów sprawujący realną władzę w Japonii między 1603 a 1868 rokiem.

  Istniały trzy główne siogunaty, które skupiały się wokół rodziny obejmującej władzę i zatrzymującej tytuł sioguna w swoich rękach, były to:

 • siogunat Kamakura (1185–1333) – okres Kamakura, w którym przewodnictwo militarne bushi (klasy wojowników) i system feudalny współistniały z władzą dworu w Kioto;
 • siogunat Ashikaga (1338-1573) albo Muromachi-bakufu – okres Muromachi lub Muromachi-Ashikaga, w którym bushi zawładnęli resztkami systemu cesarskiego i pozbawili arystokrację dworską większości posiadłości ziemskich;
 • siogunat Tokugawa (1603–1867) albo Edo-bakufu – okres Edo, w którym klasa wojowników władała krajem niezagrożona, opierając się na niefeudalnych sposobach rządzenia.
 • Pochodzenie słowa siogunat[]

  Słowo to pochodzi od angielskiego shogunate i nie występuje w języku japońskim, gdzie występuje jako bakufu. Zostało natomiast utworzone od japońskiego słowa shōgun. W języku polskim stosowany jest zarówno zapis zbliżony do wymowy japońskiej – "siogunat" oraz zapis zbliżony do wymowy angielskiej – "szogunat".

  Kioto (jap. 京都市, Kyōto-shi, dosł. miasto stołeczne) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin (jap. 京阪神, Keihanshin) zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.Feudalizm (z łac. feodum lub feudum - lenno) – nazwa określająca ustrój społeczno polityczny rozpowszechniony w średniowieczu w Europie, opierający się na systemie hierarchicznej zależności jednostek, z podziałem społeczeństwa na stany. W skład społeczeństwa feudalnej Polski wchodziła:szlachta, duchowieństwo, mieszczanie i chłopi . Aczkolwiek systemy o podobnej konstrukcji i działaniu odnaleźć można również w innych okresach i w innych kręgach kulturowych. Również na kontynencie europejskim pewne pozostałości systemu feudalnego odnaleźć można jeszcze dziś, co więcej niektóre jego elementy były istotną częścią ustroju ekonomicznego niektórych państw jeszcze w XIX stuleciu. W teorii marksistowskiej feudalizm jest formacją społeczną następującą po niewolnictwie, a przed kapitalizmem.

  Przypisy

  1. Shogunate (ang.). Encyclopædia Britannica, 2015. [dostęp 2015-03-23].
  2. Bakufu (ang.). Japan Reference, 2015. [dostęp 2015-03-23].
  3. Shogunate (ang.). Encyclopædia Britannica. [dostęp 2015-03-23].
  4. Jolanta Tubielewicz: Historia Japonii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 1984, s. 159. ISBN 83-04-01486-6.
  5. The New Crown Japanese-English Dictionary. Tokyo: Sanseido Co., Ltd., 1972, s. 79.
  6. J.W. Hall: Japonia od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Warszawa: PIW, 1979, s. 71-72. ISBN 83-06-00205-9.
  7. Hasło "szogunat" w Słowniku języka polskiego PWN
  Yoritomo Minamoto (jap. 源頼朝, Minamoto Yoritomo, ur. 9 maja 1147, zm. 9 lutego 1199) – siódmy siogun w historii Japonii, a pierwszy z siogunów z okresu Kamakura (1185–1333) ustanowiony przez ród Minamoto w roku 1192, był nim do roku 1199.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.