• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Singer Building

  Przeczytaj także...
  One Liberty Plaza - wieżowiec w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych, o wysokości 226,5 m. Budynek został otwarty w 1974 i posiada 54 kondygnacje.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.
  Avala TV Tower (Serbski: Авалски торањ / Avalski toranj) mierząca 205 metry wieża telekomunikacyjna na górze Avala w okolicy Belgradu (Serbia). Zniszczona w czasie nalotów NATO w czasie wojny Kosowskiej w kwietniu 1999. Zrekonstruowana w okresie 2006-2009.

  Singer Building – były wieżowiec biurowy przy Liberty Street i Broadway’u na nowojorskim Manhattanie. Został wzniesiony w 1908 jako siedziba Singer Corporation.

  Historia[]

  Projektant budynku Ernest Flagg był zwolennikiem ograniczania dopuszczalnej wysokości budynków oraz dokładnego wyznaczania stref ich wznoszenia i przeciwstawił swój projekt nieco, jego zdaniem, zbyt skomplikowanemu pierwotnemu zamysłowi Singera. Dwunastopiętrowe przyziemie gmachu zajmowało cały przeznaczony pod zabudowę obszar działki, natomiast wieża wznosząca się nad nim była bardzo smukła i strzelista.

  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Biurowiec (budynek biurowy) – budynek mieszczący biura i inne pomieszczenia służące za miejsce wykonywania pracy umysłowej.

  Z wysokością 187m (612 stóp) budynek dzierżył tytuł najwyższego budynku świata do momentu ukończenia w 1909 Metropolitan Life Insurance Company Tower przy Medison Avenue (też na Manhattanie).

  Budynek został wyburzony w 1968, gdyż przestarzała konstrukcja nie mogła już dłużej spełniać swojej funkcji (piętra budynku miały przekrój kwadratu o boku zaledwie 20 m). Singer Building ustąpił miejsca U.S. Steel Building (obecnie znanej jako One Liberty Plaza), która stoi do dziś.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Metropolitan Life Insurance Company Tower – wybudowany w latach 1907-1909 nowojorski wieżowiec, stojący przy Madison Avenue, od chwili ukończenia do 1913 roku był najwyższym budynkiem na świecie.

  Rekordy[]

  Do czasu zawalenia się Avala TV Tower 29 kwietnia 1999 r. wskutek bombardowania sił NATO, pozostawał najwyższą zniszczoną wolnostojącą konstrukcją na świecie. Do czasu zamachów z 11 września 2001 był najwyższym budynkiem jaki został kiedykolwiek wyburzonym. Ciągle pozostaje najwyższym kiedykolwiek celowo wyburzonym budynkiem na świecie.

  Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.Zamach z 11 września 2001 – seria czterech ataków terrorystycznych, przeprowadzonych rano we wtorek 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Ka’ida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center oraz budynku Pentagonu. W czwartym przypadku usiłowanie ataku nie powiodło się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego samolot rozbił się. Łącznie w zamachu zginęły 2973 osoby.

  Galeria[]

 • Singer Building w 1967

 • SingerBuilding3.jpg
 • SingerBuilding4.jpg
 • Singer Building New York City 1908.jpg
 • SingerBuilding15.jpg
 • SingerBuilding14.jpg
 • SingerBuilding17.jpg
 • SingerBuilding7.jpg
 • Singer City Investing Hudson Terminal 1909.jpg
 • Zobacz też[]

 • Pocztówka przedstawiająca Singer Building
 • Galeria zdjęć Singer Building • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Singer Corporation - przedsiębiorstwo produkujące maszyny do szycia, założone przez Isaaca Merritta Singera i prawnika Edwarda Clarka w 1851 w Nowym Jorku. Dawną siedzibą był Singer Building.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.