• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Singel CD

  Przeczytaj także...
  Brothers in Arms – utwór brytyjskiego zespołu Dire Straits, napisany przez Marka Knopflera i pochodzący z albumu o tym samym tytule. Został zainspirowany przeżyciami ojca Knopflera, który był ochotnikiem w armii izraelskiej.Maxi singel (ang. maxi single lub maxi-single) – wydawnictwo muzyczne, singel złożony z więcej niż dwóch utworów.
  Dire Straits – brytyjska grupa rockowa założona w 1977 roku przez Marka Knopflera (gitara i śpiew), Davida Knopflera (gitara), Johna Illsleya (gitara basowa) i Picka Withersa (perkusja). Liderem Dire Straits jest Mark Knopfler, który skomponował prawie wszystkie utwory tej grupy.

  Singel CD, singiel CD (skrótowiec CDS, od ang. CD single) – singel muzyczny wydany w formie płyty kompaktowej.

  Format ten został wprowadzony do użytku w połowie lat 80., lecz nie zyskał sobie pewnego miejsca na rynku aż do wczesnych lat 90. Piosenka Brothers in Arms brytyjskiego zespołu Dire Straits z 1985 roku jest uznawana za pierwszy singel CD na świecie. Zawierał cztery ścieżki i został wytłoczony w limitowanym nakładzie.

  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.

  Popularnym w latach 90. stało się wypuszczanie przez amerykańskie wytwórnie płytowe zarówno dwuścieżkowego, jak i wielościeżkowego maksisingla (zazwyczaj zawierającego remiksy). W Wielkiej Brytanii wytwórnie wypuszczały także dwa kompakty, które zawierały zwykle po trzy lub więcej ścieżek każda.

  Wydawnictwo muzyczne, wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).

  Spotykane są także minisingle CD, wydawane na 3,1-calowych płytach kompaktowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.