• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sinclair QL  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Standard RS-232 opisuje sposób połączenia urządzeń DTE (ang. Data Terminal Equipment) tj. urządzeń końcowych danych (np. komputer) oraz urządzeń DCE (ang. Data Communication Equipment), czyli urządzeń komunikacji danych (np. modem). Standard określa nazwy styków złącza oraz przypisane im sygnały a także specyfikację elektryczną obwodów wewnętrznych. Standard ten definiuje normy wtyczek i kabli portów szeregowych typu COM. Standard RS-232 (ang. Recommended Standard) opracowano w 1962 roku na zlecenie amerykańskiego stowarzyszenia producentów urządzeń elektronicznych (Electronic Industries Alliance) w celu ujednolicenia parametrów sygnałów i konstrukcji urządzeń zdolnych do wymiany danych cyfrowych za pomocą sieci telefonicznej.ZX Microdrive – magnetyczna pamięć masowa stworzona przez brytyjską firmę Sinclair Research dla swojego komputera ZX Spectrum na początku lat 80. XX wieku. Dane przechowywane były na taśmie magnetycznej umieszczonej w kasetce. Stworzona jako tańsza alternatywa dla stacji dysków, jednak wolniejsza i bardziej zawodna. Pojemność kasetki wynosiła około 90 KiB Microdrive był również stosowany w komputerach Sinclair QL i One Per Desk produkowanym przez firmę ICL.

  Sinclair QL – komputer osobisty firmy Sinclair Research wyprodukowany w 1984 roku jako następca modelu ZX Spectrum. W przeciwieństwie do wcześniejszych komputerów firmy, QL adresowany był do profesjonalnych użytkowników i biznesu. Nigdy nie odniósł komercyjnego sukcesu. Nie był kompatybilny z wcześniejszymi produktami Sinclaira.

  Linus Benedict Torvalds (ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach) – fiński programista, twórca jądra Linux oraz systemu kontroli wersji git.ROM (ang. Read-Only Memory - pamięć tylko do odczytu) - rodzaj pamięci półprzewodnikowej urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera, z której dane można tylko odczytywać, a zapis jest niemożliwy lub trwa długo może wymagać dodatkowych czynności lub sprzętu. W tego typu pamięciach przechowywane są dane, które muszą być zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.

  Wyposażony w procesor Motorola 68008 taktowany zegarem 7,5 MHz. Był to wariant procesora Motorola 68000 z 8 bitową szyną danych co czyniło go tańszym ale i wolniejszym. Pamięć stanowiło 128 KiB RAM rozszerzalne do 640 (w praktyce do 896). System operacyjny był umieszczony w 32 KiB ROM i zewnętrznym 16 KiB module. Późniejsze wersje zawierały tylko 48 KiB wewnętrznego ROM. Pomimo, że rynkiem docelowym był bardziej wymgający klient, wyposażony był w kiepskiej jakości klawiaturę używaną również w modelu ZX Spectrum+. Pamięć masową stanowiły dwa wbudowane napędy taśmowe Microdrive. Były to zmodyfikowane wersje napędów stworzonych dla ZX Spectrum.

  Amstrad – angielska firma elektroniczna. Siedziba przedsiębiorstwa, założonego w 1968 roku przez Alana Sugara, mieści się w Brentwood w hrabstwie Essex. Nazwa Amstrad jest skróconą formą od Alan Michael Sugar TRADing.ZX-81 – komputer domowy, opracowany i produkowany przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. od marca 1981, wprowadzony na rynek przy znacznym udziale mediów. Był następcą komputera ZX-80, który odniósł znaczny sukces rynkowy i został sprzedany w ilości 50 000 sztuk.
 • Klawiatura: 60 klawiszy + 5 klawiszy funkcyjnych
 • Porty: 2 porty szeregowe RS232 (75-19200 bit/sek), 2 złącza Sinclair Network, 2 porty dżojstików, złącze ROM-u, port rozszerzeń, zewnętrzny port pamięci zewnętrznej Microdrive, wyjście wideo RGB, wyjście TV.
 • Tryb graficzny: 512 × 256 w 4 kolorach, 256 × 256 w 8 kolorach
 • Tryb tekstowy: 40 × 25, 64 × 25, 85 × 25 
 • Wymiary: 47,2 × 13,8 x 4,6 cm
 • Waga: 1,4 kg
 • Historia[ | edytuj kod]

  Projekt Sinclair QL w roku 1981 pod nazwą kodową ZX83 zakładał, że będzie to przenośny komputer dla biznesu. Miał mieć wbudowany płaski ekran CRT (podobny do tego z przenośnego telewizora TV80), drukarkę i modem. W trakcie prac rozwojowych okazało się że przenośny komputer jest zbyt ambitnym zadaniem i konfiguracja została ograniczona do wymagań typowego komputera desktop.

  MC68008 - mikroprocesor skonstruowany przez amerykańską firmę Motorola, będący zmodyfikowanym układem MC68000. Zredukowano w nim liczbę wyprowadzeń (8 linii danych, 20 linii adresowych; istniała też wersja o 22 liniach), mniej sygnałów sterujących, zachowując zgodność programową.ZX Spectrum – jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. w roku 1982, następca ZX-81. Początkowo model miał nazywać się ZX-82.

  Elektronika została zaprojektowana głównie przez Davida Karlina który dołączył do firmy latem 1982 roku. Wzornictwem przemysłowym zajął się Rick Dickinson który wcześniej odpowiadał za projekty produktów z grupy ZX81 i ZX Spectrum.

  Sinclair zakontraktował początkowo firmę GST Computer Systems by stworzyła system operacyjny. Przed premierą jednak zmienił go na własne rozwiązanie Domesdos rozwijane przez Tony’ego Tebby. System GST zaprojektowany przez Tima Warda był dostępny później jako 68K/OS w formie dodatkowej karty z pamięcią ROM. Narzędzia stworzone przez GST przy okazji tego projektu były później użyte dla Atari ST gdzie format plików obiektowych GST stał się standardem.

  Dżojstik (po polsku - manipulator drążkowy; ang. joystick, od joy – zabawa, stick – patyk, drążek) – urządzenie wejścia komputera, manipulator służący do sterowania ruchem obiektów na ekranie. W podstawowej wersji zbudowany z wychylnego drążka zamocowanego na podstawce, którego przechylenie w odpowiednim kierunku powoduje stosowną reakcję sterowanego obiektu, oraz w przyciski uruchamiające przypisane im działania i dodatkowe funkcje sterujące, znajdujące się na podstawce i samym drążku. Pierwsze dżojstiki nie służyły do rozrywki (ang. joy stick), lecz do sterowania samolotami, nazywano je wtedy „drążkami sterowniczymi” (ang. „control stick”).Sinclair Research Ltd. – brytyjskie przedsiębiorstwo elektroniczne założone przez sir Clive Sinclaira w roku 1961 (wówczas jako Sinclair Radionics) w Cambridge.

  Sinclair QL był zaprojektowany jako komputer wydajniejszy niż IBM PC i porównywalny do Apple Macintosh. QL był pierwszym masowo produkowanym komputerem bazującym na procesorze z serii Motorola 68000. Produkcja Sinclair QL wyprzedziła o miesiąc Apple Mackintosh, Atari ST o rok a Commodore Amiga o rok i 2 miesiące.

  O ile zegar procesora jest porównywalny do innych komputerów bazujących na procesorach Motoroli 68000 z tamtego okresu to 8 bitowa szyna danych i problemy z dostępem przez specjalizowany układ ZX8301 znacząco ograniczyły wydajność QL.

  IBM PC (Personal Computer) – platforma komputerów osobistych zapoczątkowana 12 sierpnia 1981 roku przez firmę IBM modelem IBM 5150 powszechnie znanym wyłącznie jako IBM PC.RGB – jeden z modeli przestrzeni barw, opisywanej współrzędnymi RGB. Jego nazwa powstała ze złożenia pierwszych liter angielskich nazw barw: R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), z których model ten się składa. Jest to model wynikający z właściwości odbiorczych ludzkiego oka, w którym wrażenie widzenia dowolnej barwy można wywołać przez zmieszanie w ustalonych proporcjach trzech wiązek światła o barwie czerwonej, zielonej i niebieskiej (zob. promieniowanie elektromagnetyczne).

  W momencie premiery 12 stycznia 1984 roku, komputer nie był gotowy do produkcji, nie było nawet jednego działającego kompletnego prototypu. Chociaż Sinclair zaczął od razu przyjmować zamówienia obiecując dostawy w ciągu 28 dni, pierwsi odbiorcy dostali zamówiony sprzęt dopiero w kwietniu. To wywołało falę krytyki i zwróciło uwagę brytyjskiej organizacji regulującej rynek reklam. Z tego powodu skrót QL rozwijany przez Sinclaira jako Quantum Leap, czyli skok kwantowy zaczęto tłumaczyć jako Quite Late czyli dość późno.

  Macintosh (dla nowszych modeli przyjmuje się nazwę Mac) – komputer osobisty firmy Apple, rynkowy następca komputera o nazwie Lisa.Sir Clive Marles Sinclair (ur. 30 lipca 1940) – brytyjski wynalazca i konstruktor, znany przede wszystkim z konstrukcji komputerów domowych serii Sinclair: ZX80, ZX81 i ZX Spectrum.
  Kasetka Microdrive

  Z powodu zbyt wczesnego wprowadzenia na rynek, od samego początku komputer był trapiony całą masą problemów. Wczesne wersje były dostarczane z wstępną wersją firmware zawierającą dużo błędów, głównie w SuperBASIC. Część systemu była zapisana w zewnętrznej karcie pamięci ROM. Późniejsze wersje zostały przeprojektowane tak by wymagane 48 KiB ROM mieściło się wewnątrz komputera. Dużym problemem okazała się jakość napędów Microdrive. Problemy te zostały w końcu usunięte szczególnie w modelach produkowanych przez Samsunga ale złego wrażenia nie udało się już zatrzeć.

  Atari ST to linia komputerów domowych/osobistych zaprezentowana przez firmę Atari podczas targów CES w styczniu 1985 roku, mających bogate możliwości multimedialne. Komputery tej rodziny standardowo wyposażone były w myszkę przeznaczoną do obsługi środowiska graficznego, co ówcześnie było nowością w świecie komputerów.MC68000 – mikroprocesor CISC amerykańskiej firmy Motorola. Rozpoczął on udaną serię M68000 (znaną także jako 68k). Debiutował w roku 1979 i jest produkowany do dziś przez Freescale Semiconductor. Zasilany jest napięciem 5 V. Nazwa procesora 68000 pochodzi od liczby tranzystorów jaką posiadał pierwszy model tego mikroprocesora.

  Pomimo tego, że komputer był promowany jako zaawansowany i relatywnie tani nie sprzedawał się dobrze. Produkcja w Wielkiej Brytanii została zawieszona w 1985 z powodu braku zamówień. Po przejęciu działu komputerów Sinclair Research przez Amstrada produkcja QL został oficjalnie przerwana.

  Poza problemami z jakością, docelowy odbiorca biznesowy przechodził na platformę IBM PC a większość posiadaczy ZX Spectrum nie była zainteresowana wymianą komputera ze względu na małą ilość dostępnych gier. Użycie niestandardowego nośnika danych jakim był Microdrive i niekomfortowa klawiatura nie zdołało przekonać użytkowników biznesowych do zakupów. Ponadto podobieństwo do ZX Spectrum+ doprowadziło do tego, że był postrzegany jako zabawka. Wydawcy oprogramowania byli niechętni by wspierać QL z powodu konieczności użycia kaset Microdrive jako nośnika.

  Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

  Linus Torvalds przypisał stworzenie systemu Linux w części temu, że był posiadaczem Sinclair QL w latach 80 XX w. Z powodu komercyjnej porażki i braku wsparcia szczególnie w Finlandii, Torvalds przywykł do pisania swoich własnych programów zamiast polegać na oprogramowaniu stworzonym przez innych. Jego frustracja z QL doprowadziła go później do kupna bardziej standardowego komputera na którym mógł tworzyć Linuxa.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.