• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Simon Gustafson

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej – drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  BK Häcken Göteborg - szwedzki klub piłkarski grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Göteborg, leżącym nad cieśniną Kattegat.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Simon Gustafson (ur. 11 stycznia 1995) – szwedzki piłkarz grający na pozycji środkowego pomocnika. Od 2018 jest zawodnikiem klubu FC Utrecht.

  Mistrzostwa Europy U-21 w piłce nożnej 2015 - turniej piłkarski, który odbędzie się w 2015 roku w Czechach. Będzie to dwudziesta edycja tych rozgrywek.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Swoją karierę piłkarską Gustafson rozpoczął w klubie Fässbergs IF. W 2010 roku awansował do pierwszego zespołu i wtedy też w wieku 15 lat zadebiutował w nim w Division 2 (IV poziom rozgrywek). W latach 2011–2012 grał w Fässbergs IF w Division 3 (V poziom rozgrywek). W 2013 roku przeszedł do pierwszoligowego BK Häcken. Swój debiut w nim zanotował 31 marca 2013 w przegranym 0:3 domowym meczu z IFK Göteborg. W debiutanckim sezonie stał się podstawowym zawodnikiem swojego klubu. W BK Häcken grał do lata 2015.

  Reprezentacja Szwecji U-21 w piłce nożnej – młodzieżowa reprezentacja Szwecji sterowana przez Szwedzki Związek Piłki Nożnej. Sześć razy zakwalifikowała się do Mistrzostw Europu U-21 w Piłce Nożnej (w 1986, 1990, 1992, 1998, 2004, 2009). Jej największym osiągnięciem jest zdobycie 4 miejsca w 2004. Reprezentacja powstała w 1978 roku, kiedy to UEFA wprowadziła nowe zasady odnośnie młodzieżowych reprezentacji piłkarskich – drużyny do lat 23 zostały zastąpione przez zespoły do lat 21.FC Utrecht (wym. [ˈɛf ˈseː ˈʏtrɛxt]) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w Utrechcie. Powstał 1 lipca 1970 w wyniku fuzji trzech utrechckich zespołów: DOS, Elinkwijk i Velox. W latach 80. regularnie występował w europejskich pucharach.

  Latem 2015 roku Gustafson przeszedł do Feyenoordu. Podpisał z nim 4-letni kontrakt, a klub z Rotterdamu zapłacił za niego kwotę 1,5 miliona euro.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W swojej karierze Gustafson występował w młodzieżowych reprezentacjach Szwecji. W 2015 roku wystąpił z reprezentacją Szwecji U-21 na Mistrzostwach Świata U-21. Był podstawowym zawodnikiem swojej drużyny i wywalczył z nią mistrzostwo kontynentu.

  Allsvenskan – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Szwecji, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1924 roku i od samego początku zarządzana przez Szwedzki Związek Piłki Nożnej (SvFF). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 16 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Szwecji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Superettan (II ligi szwedzkiej). Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.

  W dorosłej reprezentacji Szwecji Gustafson zadebiutował 15 stycznia 2015 w wygranym 2:0 towarzyskim meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej, rozegranym w Abu Zabi. W 74. minucie tego meczu zmienił Ludwiga Augustinssona.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Simon Gustafson w bazie National Football Teams (ang.)
 • Simon Gustafson w bazie Soccerway (pol.) (ang.)
 • Simon Gustafson w bazie Transfermarkt (pol.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ludwig Augustinsson (ur. 21 kwietnia 1994 w Sztokholmie) – szwedzki piłkarz grający na pozycji lewego obrońcy. Od 2015 jest zawodnikiem klubu FC København.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Abu Zabi, także Abu Dhabi, Abu Dabi (arab. أبو ظبي) – stolica i główne miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Drugie pod względem ludności miasto kraju.
  Feyenoord Rotterdam (wym. [ˈfɛjəˌnɔːrt]; oficjalna nazwa Feyenoord Rotterdam NV) – holenderski klub piłkarski z siedzibą w Rotterdamie, założony 19 lipca 1908 roku, jako Wilhelmina Rotterdam. Od lat 70. jeden z najbardziej utytułowanych holenderskich klubów futbolowych, zarówno na arenie krajowej (wielokrotny mistrz, zdobywca pucharu oraz superpucharu), jak i międzynarodowej (triumfator wielu oficjalnych rozgrywek pucharowych w Europie i na świecie). Za największy sukces w jego dotychczasowej historii uważane jest wywalczenie w 1970 Pucharu Europy Mistrzów Krajowych i Pucharu Interkontynentalnego. Wraz z Ajaksem i PSV Eindhoven od wielu lat zaliczany jest do tzw. holenderskiej "wielkiej trójki".
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.
  IFK Göteborg to szwedzki klub piłkarski z Göteborga. 18 razy zdobywał Mistrzostwo Szwecji, czterokrotnie Puchar Szwecji oraz dwukrotnie Puchar UEFA w 1982 i 1987 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.