• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Simon Cowell

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Sinitta właściwie Sinitta Renay Malone (ur. 19 października 1968 w Seattle w stanie Waszyngton) – amerykańska piosenkarka muzyki disco i pop, a także R&B i house, która większość swojego zawodowego życia spędziła w Wielkiej Brytanii. Szczyt jej popularności przypada na drugą połowę lat 80., kiedy to wylansowała piosenki wyprodukowane przez Stocka, Aitkena i Watermana takie jak „Toy Boy”, „So Mucho”, „Cross My Broken Heart”, „Right Back Where We Started From”, „G.T.O.” i „I Don’t Believe In Miracles”.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Simon Phillip Cowell (ur. 7 października 1959 w Londynie) – angielski łowca talentów i producent telewizyjny, juror w programach: Pop Idol, American Idol, Britain's Got Talent, America`s Got Talent oraz w brytyjskim i amerykańskim X Factor. Jest również właścicielem firmy telewizyjnej i wydawnictwa muzycznego Syco. Stoi także za sukcesem brytyjsko-irlandzkiego zespołu One Direction, brytyjskiego zespołu Little Mix oraz amerykańskiego girlsbandu Fifth Harmony.

  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Cowell urodził się w Londynie, a dorastał w Elstree w Hertfordshire. Jego ojciec, Eric Selig Philip Cowell (1918-1999), był sprzedawcą nieruchomości, ale działał również w branży muzycznej. Matka, Josie Dalglish ("Julie Brett"; ur. 1925), była baletnicą. Dziadkowie ze strony ojca, Joseph Cowell, Jr. i Esther Cowell (z domu Malinsky), byli angielskimi Żydami, a dziadkowie ze strony matki – Szkotami. Matka jego ojca pochodziła z Polski. Ma starszego brata Nicholasa oraz dwóch braci przyrodnich: Tony'ego i Michaela (najstarszy z rodzeństwa).

  Lśnienie (ang. The Shining) – film z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka, będący ekranizacją powieści Stephena Kinga pod tytułem Jasność (lub Lśnienie). Bohaterem filmu jest alkoholik Jack Torrance, który wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego hotelu, w którym został zatrudniony jako stróż zimowy. Spokój opuszczonego poza sezonem kurortu ma umożliwić mu skoncentrowanie się na twórczości literackiej. Okazuje się jednak, że złowroga atmosfera miejsca stopniowo popycha go w obłęd.Little Mix (wcześniej Rhythmix) – brytyjski girlsband utworzony w 2011 roku, w którego skład wchodzą cztery wokalistki: Leigh-Anne Pinnock, Jesy Nelson, Jade Thirlwall i Perrie Edwards.

  Cowell uczęszczał, tak jak jego brat, do szkoły Dover College, ale opuścił ją wcześniej, żeby ukończyć ostatnią klasę dwuletniego liceum.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Podejmował się różnych prac, m.in. jako goniec na planie filmu Stanleya Kubricka Lśnienie (1980), ale nie układało mu się ze względu na konflikty z kolegami i szefami. Wszystko zmieniło się, gdy ojciec znalazł mu pracę w wytwórni muzycznej EMI Music Publishing.

  Carmen Electra (właśc. Tara Leigh Patrick, ur. 20 kwietnia 1972 r. w Sharonville) – amerykańska aktorka, piosenkarka i modelka. Była członkini The Pussycat Dolls.One Direction – brytyjsko-irlandzki boysband. W jego skład wchodzą Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik i Niall Horan. W VII brytyjskiej edycji programu X Factor zajęli trzecie miejsce. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Syco Music.

  Simon Cowell poszukiwał potencjalnych talentów. Popularność zdobył w 2001 roku, gdy został sędzią w brytyjskim programie Pop Idol. Od tego czasu wystąpił w wielu innych programach typu talent show, a przede wszystkim stworzył własne formaty: X Factor i America`s Got Talent. Jako juror programów rozrywkowych stał się znany z krytycznych komentarzy popisów uczestników występujących na scenie, a jego brutalna szczerość zaskarbiła mu uznanie telewidzów. Produkcją programów zajęła się jego firma Syco.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W latach 1981-96 był związany z amerykańską piosenkarką Sinittą. Byli razem, z przerwami, przez 20 lat, spotykali się, kiedy Sinitta miała zaledwie 14 lat. Spotykał się także z brytyjską modelką i prezenterką Terri Seymour (2003-2008) i charakteryzatorką Mezhgan Hussainy (2010). Od grudnia 2012 do lutego 2013 spotykał się z Carmen Electrą.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.

  Miał romans z Lauren Silverman, żoną swojego najlepszego przyjaciela Andrew Silvermana, który w lipcu 2013 złożył pozew o rozwód ogłaszając publicznie o zdradzie. Dwa tygodnie później podano do wiadomości publicznej, że Cowell i jego nowa partnerka Lauren Silverman spodziewają się dziecka. W sierpniu ta informacja została potwierdzona. 14 lutego 2014 roku Simon Cowell i Lauren zostali rodzicami chłopca o imieniu Eric.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Simon Philip Cowell – Genealogy (ang.). Geni. [dostęp 2017-03-16].
  2. Andrew Leahey: Simon Cowell Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2016-09-13].
  3. Simon Cowell w bazie Filmweb
  4. Jonathan Petre. Simon Cowell: I'm going to freeze my body when I die so I can be brought back to life. „Daily Mail”, 2009-02-21. London: Associated Newspapers Ltd. ISSN 0307-7578 (ang.). [dostęp 2009-02-23]. 
  5. Simon Cowell w Discogs.com (ang.)
  6. Eric Selig Philip Cowell (1918-1999) – Genealogy (ang.). Geni. [dostęp 2017-03-16].
  7. Simon Cowell Biography (1959–) (ang.). Filmreference.com. [dostęp 2017-03-16].
  8. Simon Cowell w bazie Notable Names Database (ang.)
  9. Joseph Cowell, Jr. – Genealogy (ang.). Geni. [dostęp 2017-03-16].
  10. Esther Cowell (Malinsky) – Genealogy (ang.). Geni. [dostęp 2017-03-16].
  11. Simon Cowell — What Nationality Ancestry Race (ang.). Ethnicity of Celebs. [dostęp 2017-03-16].
  12. Murray Wardrop (2009-04-30): Simon Cowell polished Jack Nicholson's axe for The Shining (ang.). The Daily Telegraph. [dostęp 2017-03-16].
  13. Media Monkey: Simon Cowell's first cut (ang.). The Guardian. [dostęp 2017-03-16].
  14. Olivia Waring (2016-11-08): Simon Cowell talks about his ‘miserable’ past as a London estate agent (ang.). Metro.co.uk. [dostęp 2017-03-16].
  15. Simon Cowell w bazie IMDb (ang.)
  16. Sinitta says 'yo-yo' relationship with Simon Cowell is over once and for all now he's a father (ang.). Independent.ie. [dostęp 2017-03-15].
  17. Pete Norman, Courney Rubin (2008-11-01): Simon Cowell Splits with Girlfriend (ang.). People. [dostęp 2017-03-15].
  18. Simon Cowell Dating History (ang.). FamousFix. [dostęp 2017-03-16].
  19. Becky Freeth, Rebecca English (2016-02-03): Awkward! Simon Cowell cuts a weary figure as he shares uncomfortable reunion with Leona Lewis after she left his record label (ang.). Daily Mail. [dostęp 2017-03-16].
  20. One Direction: This Is Us (2013) w bazie IMDb (ang.)
  Stanley Kubrick (ur. 26 lipca 1928 w Nowym Jorku w USA, zm. 7 marca 1999 w Harpenden, Hertfordshire w Wielkiej Brytanii) – amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy.Termin balet (z franc. ballet, a to z wł. balletto zdrobnienie od ballo "taniec") ma kilka powiązanych z sobą znaczeń:
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  People – ilustrowany tygodnik, założony w roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, specjalizujący się w opisie życia gwiazd.
  Hertfordshire (popularnie Herts) – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północ od Londynu, będące jednym z tzw. Home Counties.
  Syco (lub Simco Limited) – brytyjska spółka zajmująca się branżą rozrywkową, z siedzibą w Londynie. Syco zostało założone w 2002 roku przez producenta telewizyjnego i łowcy talentów Simona Cowella, po upadku S Records. Spółka jest podzielona na trzy sekcje: Syco Music, Syco TV i Syco Film.
  Fifth Harmony – amerykański girlsband utworzony w drugim sezonie The X Factor USA. Grupa składa się z członkiń: Ally Brooke Hernandez, Normani Kordei, Dinah Jane Hansen, Camila Cabello i Lauren Jauregui. Podpisały kontrakt z Syco, którego właścicielem jest Simon Cowell.
  Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.
  Daily Mail - brytyjska gazeta, wydawana w formacie tabloidu. Pierwsze wydanie ukazało się w 1896 roku. Od 1984 wydawana jest niedzielna edycja - The Mail on Sunday. W 2006 wydrukowano pierwszy egzemplarz irlandzkiej wersji gazety pt. Irish Daily Mail.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.933 sek.