• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Simão Rodrigues

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Św. Ignacy Loyola, hiszp. Iñigo López de Oñaz y Loyola (ur. przed 23 października 1491, zm. 31 lipca 1556) – święty Kościoła katolickiego, duchowny, teolog, prezbiter i założyciel zakonu jezuitów. Jego dewizą była łacińska sentencja Ad maiorem Dei gloriam (Ku większej chwale Boga). Baskijskie imię Iñigo, nadane na cześć św. Iñigo de Oña (opata benedyktyńskiego klasztoru w Oña; +1068), w późniejszych latach we Francji i Włoszech zamienił na bardziej rozpoznawalne poza krajem Basków Ignacy ku czci biskupa z Antiochii, pisarza i męczennika z II wieku.

  Simão Rodrigues de Azevedo (1510-1579) – ksiądz portugalski, jeden ze współzałożycieli zakonu jezuitów.

  Pochodził z portugalskiej rodziny szlacheckiej. Podczas studiów w Paryżu był jednym z pierwszych sześciu towarzyszy Ignacego Loyoli i późniejszych założycieli Towarzystwa Jezusowego.

  Po kilku latach pracy pod kierownictwem Loyoli został wysłany do Portugalii, gdzie jego silna osobowość szybko przyciągnęła wielu młodych mężczyzn. Zdobył sobie również ważną pozycję na dworze królewskim. Jako portugalski prowincjał jezuitów był odpowiedzialny pozwolenie na degenerację dewocji ludowej - nocne kazania wzywające do pokuty i samobiczowanie na ulicach Coimbry. Listy od Loyoli wzywające do większej dyscypliny nie odniosły skutku. Pomimo zdobytej popularności i wpływów został odwołany i wezwany do Rzymu gdzie w 1544 na własne żądanie został osądzony. Trzech jezuickich sędziów uznało go za winnego ekscesów i braku posłuszeństwa. Wszystkie nałożone kary zostały przez Loyolę zawieszone, z wyjątkiem zakazu powrotu do Portugalii. Przydzielone zostały mu obowiązki we Włoszech i później w Hiszpanii. Rodrigues przez wiele lat usiłował ten zakaz cofnąć, ale jego starania u wysoko postawionych przyjaciół nie przyniosły rezultatu. Dopiero na starość zezwolono mu na powrót do ojczyzny gdzie przed śmiercią spisał historię wczesnych lat Towarzystwa.

  Przypisy

  1. Francisco Javier González Echeverría: DOCUMENTS OF THE JESUITS AND OF MICHAEL DE VILLANUEVA (SERVETUS) IN THE REGISTER OF THE UNIVERSITY OF PARIS (ang.). Michael Servetus Research Michael de Villanueva. [dostęp 2013-05-10].

  Linki zewnętrzne[]

 • Catholic Encyclopedia: History of the Jesuits Before the 1773 Suppression • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.