• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Silnik z tłokiem obrotowym

  Przeczytaj także...
  Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.NSU Spider - sportowy samochód osobowy produkowany przez niemiecką firmę NSU w latach 1964 – 1967. Dostępny jako 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu samochodu użyto silnika Wankla o pojemności pół litra. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Ro 80.
  Silnik Wankla – silnik spalinowy, w którym tłok obraca się wewnątrz cylindra. Silnik ten opatentował Felix Wankel.
  Silnik Wankla – jedyny silnik spalinowy z tłokiem obrotowym, który został wdrożony do produkcji seryjnej

  Silnik z tłokiem obrotowymsilnik spalinowy, w którym tłok obraca się wewnątrz cylindra. Powstało wiele koncepcji i konstrukcji. Projekt maszyny parowej z wirującym tłokiem opracował już w 1782 r. James Watt. Jeden z projektów silnika spalinowego z tłokiem obrotowym (patent w 1946 r.) stworzył Gustaw Michał Różycki. Jedyną produkowaną i najbardziej znaną konstrukcją jest wynalazek niemieckiego konstruktora Feliksa Wankla (1902-1988). Pierwszy patent Wankel uzyskał w roku 1929, a kolejny w roku 1936.

  Felix Heinrich Wankel (ur. 13 sierpnia 1902 w Lahr, zm. 9 października 1988 w Heidelbergu) – niemiecki mechanik i konstruktor, opatentował silnik, nazwany od jego nazwiska "silnikiem Wankla", używany później w niektórych modelach samochodów firm: NSU i Mazda.Silnik spalinowy – silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz "zimny", a rozprężany — "gorący". Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.

  Silnik Wankla po raz pierwszy zastosowano seryjnie w samochodach NSU Spider – prezentacja miała miejsce w roku 1963 na salonie samochodowym we Frankfurcie. W roku 1967 firma Mazda, która już w 1961 roku zakupiła licencję od NSU, zaprezentowała sportowy samochód Cosmo Sport z pierwszym silnikiem z dwoma wirnikami. W roku 1968 do produkcji wszedł model NSU Ro 80, także z silnikiem dwukomorowym. Kolejne modele sportowe Mazdy to model RX-7 z 1978 roku, napędzany silnikiem 1,1-litrowym o mocy 105 KM. W połowie lat 80 XX w. Mazda zaprezentowała następne modele z silnikami o mocy 150-200 KM. W 1991 roku moc dwuwirnikowego silnika osiągnęła 250 KM.. Ostatni model RX-8 z nowym silnikiem Renesis był produkowany w latach 2003-2012. 22 czerwca 2012 roku Mazda zakończyła produkcję modelu RX-8, który był ostatnim na świecie samochodem z silnikiem Wankla. Tym samym skończyło się zastosowanie silnika Wankla w motoryzacji.

  Tłok – w budowie maszyn element maszyny, który przyjmuje nacisk lub wywiera go na gaz, ciecz lub inną substancję, przekazując do niej lub odbierając od niej energię.Mazda 110 S Cosmo – pierwszy seryjny samochód z dwutłokowym silnikiem Wankla. Premiera miała miejsce w Japonii w lipcu 1967. Silnik był chłodzony cieczą. Samochód był wytwarzany do 1972.

  Zaletami silnika Wankla są jego małe rozmiary, mały ciężar oraz spokojny bieg. Jego wady w postaci małej trwałości uszczelnień i dużego zużycia paliwa ograniczyły jego wykorzystanie do samochodów sportowych.

  Zobacz też[]

 • silnik Atkinsona
 • silnik Woźniaka
 • Przypisy

  1. lukaszm: Silnik Wankla. lukaszm.motogrono.pl, 2009-05-22. [dostęp 2011-04-08].
  2. Historia marki Mazda (Moto.pl)]. Moto.pl. [dostęp 2011-04-08].

  Linki zewnętrzne[]

 • Animacja zasady działania silnika Wankla (ang.)
 • Zasada działania silnika Atkinsona (YouTube)

 • Mazda RX-8 (Mazda Rotary eXperimental-8)- samochód osobowy o nadwoziu coupe produkowany przez koncern Mazda w latach 2003 - 2012. W ciągu dziewięciu lat wyprodukowano 192 094 egzemplarzy pojazdu.Gustaw Michał Różycki (ur. 14 stycznia 1892 w Suchej Beskidzkiej, zm. 2 marca 1975 w Bytomiu) – polski przedsiębiorca, inżynier i wynalazca.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wynalazek – rozwiązanie problemu, które w ocenie twórcy jest nowe. W systemie prawa brak definicji pojęcia „wynalazek”. Ustawa Prawo własności przemysłowej definiuje jedynie szczególne kryteria, które musi posiadać wynalazek aby mógł zostać udzielony na niego patent. Zgodnie z ustawą: patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki, na wynalazki, które są nowe (nie są częścią stanu techniki), posiadają poziom wynalazczy (nie wynikają dla wynalazcy w sposób oczywisty ze stanu techniki) i nadają się do przemysłowego stosowania.
  Samochód Mazda RX-7 oficjalnie zaprezentowano w marcu 1978 roku. Było to auto sportowe, które charakteryzowało się bardzo niskim jak na tamte czasy współczynnikiem oporu powietrza Cx=0,36. We wszystkich modelach tego auta montowany był oryginalny silnik z tłokiem obrotowym skonstruowany według patentu Feliksa Wankla nazwany od jego nazwiska silnikiem Wankla. Pierwszy model RX-7 był wyposażony w silnik o pojemności 1146 cm³ (2x573cm³) porównywalną z pojemnością 2292 cm³ silnika konwencjonalnego. Początkowo był produkowany w dwóch wersjach silnikowych o mocy 95 KM i 105 KM. Od roku 1983 pojazd otrzymał nowy turbodoładowany silnik i elektroniczny system wtrysku paliwa. W roku 1985 pojawiła się druga generacja modelu RX-7 o pojemności 2x654 cm³ z turbodoładowaniem. Trzecia generacja tego modelu produkowana była od roku 1992. Zasadniczą wadą tego modelu było wysokie spalanie. Obecnie jego miejsce w Europie zajmuje nowy model sportowego coupe - Mazda RX-8.
  Silnik tłokowy – silnik, który do wytwarzania pracy wykorzystuje tłoki poruszające się w cylindrach. Tłoki najczęściej są połączone z wałem korbowym, od którego odbierany jest moment obrotowy.
  NSU Ro 80 – ekskluzywny samochód typu sedan produkowany przez niemiecką firmę NSU w latach 1967-1977. W Europie został uznany samochodem roku 1968. Charakteryzował się nowoczesną bryłą nadwozia modną nawet w latach 80. Wyróżniał się zastosowaniem dwutłokowego silnika Wankla o pojemności 995 centymetrów sześciennych i mocy 85 kW, która była przenoszona na przednie koła przy pomocy półautomatycznej skrzyni biegów. Zastosowano w nim również hamulce tarczowe na wszystkie cztery koła, niezależnym zawieszeniem na przód i tył z kolumnami MacPhersona na przodzie. Największą wadą pojazdu była wysoka zawodność silnika (część silników wymagała kapitalnego remontu po przejechaniu 50 tysięcy kilometrów) występująca we wczesnych wersjach modelu. Do roku 1970 większość problemów rozwiązano, jednakże nie wpłynęło to na poprawę renomy firmy i było jedną z przyczyn jej przejęcia w 1969 przez koncern Volkswagen.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.