Typowe trójfazowe asynchroniczne silniki elektryczne
Silnik elektryczny – maszyna elektryczna, w której energia elektryczna zamieniana jest na energię mechaniczną.
Sposób zasilania[ | edytuj kod]
zasilane napięciem stałym
silnik elektryczny obcowzbudny, silnik prądu stałego z magnesami trwałymi
silniki elektryczne
bocznikowy, szeregowy
zasilane napięciem przemiennym
jednofazowe
klatkowy, szeregowy
trójfazowe
klatkowy, liniowy, pierścieniowy
zasilane dwustronnie
synchroniczny, asynchroniczny-synchronizowany
Prędkość obrotowa[ | edytuj kod]
Prędkość obrotowa jest to liczba obrotów wirnika wykonywanych w danej jednostce czasu (powszechnie przedstawiana w minutach). W silnikach synchronicznych prądu przemiennego wirnik obraca się synchronicznie do obrotu pola magnetycznego, zależnego od częstotliwości prądu oraz liczby par biegunów magnetycznych:
Minuta (łac. minuta – mała) – legalna jednostka czasu nienależąca do układu SI, równa 60 sekundom, oznaczana min (bez kropki na końcu). Wywodzi się z sumeryjskiego układu miar. Termin minuta pochodzi z łacińskiego wyrażenia pars minuta prima (pierwsza mała część).Definicje maszyny elektrycznej oraz uznawanie niektórych urządzeń za maszyny bywa nieco zróżnicowane. Przykłady definicji:
n
s
=
60
f
p
,
{\displaystyle n_{s}=60{\frac {f}{p}},}
gdzie:
n
s
{\displaystyle n_{s}}
– prędkość synchroniczna,
f
{\displaystyle f}
– częstotliwość (liczba cykli zmiany prądu na sekundę),
p
{\displaystyle p}
– liczba par biegunów.
Silniki asynchroniczne mają zazwyczaj obroty nieco mniejsze od obrotów pola magnetycznego i określa się je często w stosunku do obrotów synchronicznych:
Silnik elektryczny bocznikowy jest zasilany prądem stałym. Uzwojenie stojana jest połączone równolegle z uzwojeniem wirnika. Jego główną zaletą jest to iż przy obciążeniu wirnika momentem hamującym obroty nieznacznie spadają. Regulacji prędkości wirowania dokonuje się poprzez zmianę napięcia zasilania (im większe napięcie tym większe obroty) lub poprzez umieszczenie dodatkowej rezystancji na uzwojeniu stojana (im mniejsza rezystancja tym większe obroty).Silnik elektryczny asynchroniczny, silnik indukcyjny - jest maszyną elektryczną zmieniającą energię elektryczną w energię mechaniczną, w której wirnik obraca się z poślizgiem w stosunku do wirującego pola magnetycznego wytworzonego przez uzwojenie stojana.
n
=
n
s
(
1
−
s
)
,
{\displaystyle n=n_{s}(1-s),}
gdzie:
n
{\displaystyle n}
– prędkość wirowania wirnika,
n
s
{\displaystyle n_{s}}
– prędkość synchroniczna,
s
{\displaystyle s}
– poślizg.
Budowa specjalna lub zastosowanie[ | edytuj kod]
do pracy dorywczej
do pracy długiej
do pracy przerywanej
dwuwirnikowy
dźwignicowy
głębinowy
histerezowy
kołnierzowy
kompensowany
komutatorowy
komutatorowy o przesuwnych szczotkach
liniowy
jawnobiegunowy
kubkowy
bezżłobkowy
małej mocy – ułamkowy i mikroułamkowy
momentowy
morski
nastawczy
nawrotny
o dużej przeciążalności
okapturzony
okrętowy
o jednym kierunku obrotów
otwarty
o stałym momencie obrotowym
położeniowy
pomiarowy
potokowy – walcowniczy
potrójny
przekładniowy
reluktancyjny
repulsyjny
synchroniczny wału elektrycznego
szybkoobrotowy
trakcyjny
tarczowy
ukrytobiegunowy
uniwersalny
wibracyjny
zamknięty
z obwodami drukowanymi
zwartobiegunowy.
silnik krokowy
silnik elektryczny asynchroniczny (silnik indukcyjny)
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Stanisław Bednarek, Najprostszy silnik elektryczny

Wirnik, (rotor) - element maszyny lub mechanizmu, który w czasie pracy wiruje wokół stałej osi. Najczęściej stosowany w pompach, sprężarkach, wentylatorach, dmuchawach, maszynach elektrycznych, silnikach, prądnicach i turbinach.Energia mechaniczna — suma energii kinetycznej i potencjalnej. Jest postacią energii związaną z ruchem i położeniem obiektu fizycznego (układ punktów materialnych, ośrodka ciągłego itp.) względem pewnego układu odniesienia.
Warto wiedzieć że... beta
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Prąd przemienny (ang. alternating current, AC) – charakterystyczny przypadek prądu elektrycznego okresowo zmiennego, w którym wartości chwilowe podlegają zmianom w powtarzalny, okresowy sposób, z określoną częstotliwością. Wartości chwilowe natężenia prądu przemiennego przyjmują naprzemiennie wartości dodatnie i ujemne (stąd nazwa przemienny). Najczęściej pożądanym jest, aby wartość średnia całookresowa (tzn. składowa stała) wynosiła zero.
Silnik repulsyjny - silnik komutatorowy w którym jednofazowe uzwojenia stojana jest zasilane prądem zmiennym, a szczotki umieszczone na komutatorze są zwarte. Regulacja prędkości odbywa się przez zmianę kąta położenia szczotek.
Silnik kubkowy (inna nazwa Silnik Ferrarisa) to rodzaj silnika prądu stałego z wirnikiem w kształcie kubka. Taki silnik posiada uzwojenie płaskie zasilane dwufazowo. Stosowany m. in. w robotyce.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Silnik pierścieniowy rodzaj silnika asynchronicznego, o uzwojonym wirniku, w którym końce uzwojeń wirnika wyprowadzone są poprzez pierścienie ślizgowe i szczotki na zewnątrz maszyny.
Silnik prądu stałego – silnik elektryczny zasilany prądem stałym służący do zamiany energii elektrycznej na energię mechaniczną.