• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Silkeborg

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Giżycko (niem. Lötzen, pol. (dawniej) Łuczany, Lec, prus. Lēcai) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Położone na Mazurach, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

  Silkeborg - miasto w centralnej części Danii położone na Półwyspie Jutlandzkim, nad rzeką Gudenå. Miasto jest siedzibą gminy Silkeborg. Jest zamieszkiwane przez 41674 mieszkańców (2008).

  Rozwój miasta zapoczątkowała budowa fabryki papieru w 1844 roku z inicjatywy Michaela Drewsena. Prawa miejskie otrzymało w 1900 roku. Po zamknięciu fabryki w 2000 roku ważną rolę odgrywa przemysł maszynowy i wółkienniczy. Miasto jest siedzibą Jyske Bank - jednego z największych banków Danii.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Wśród atrakcji miasta wymienić można:

 • Hjejlen - najstarszy działający parowiec węglowy na świecie
 • festiwal jazzowy Riverboat
 • Silkeborg AQUA
 • Himmelbjerget - jedno z najwyższych wzniesień Danii znajdujące się w pobliskim Ry
 • Silkeborg Bad
 • okoliczne jeziora i lasy
 • Transport[]

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Silkeborg.

  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.Kalmar – miasto w południowo-wschodniej Szwecji, nad Cieśniną Kalmarską (Morze Bałtyckie). Ośrodek administracyjny Regionu Kalmar (236 501 mieszkańców) i Gminy Kalmar (60 649 mieszkańców). Obszar miasta zamieszkuje 35 170 osób.

  Miasta siostrzane[]

 •  Bośnia i Hercegowina: Banja Luka
 •  Finlandia: Savonlinna
 •  Islandia: Árborg
 •  Norwegia: Arendal
 •  Polska: Giżycko
 •  Polska: Warszawa
 •  Szwecja: Kalmar
 •  Niemcy: Kaiserslautern
 •  Stany Zjednoczone: Corona • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Savonlinna (ze szw. Nyslott – „nowy zamek”) – miasto w południowo-wschodniej Finlandii w regionie Etelä-Savo w dawnej prowincji Finlandia Wschodnia, między jeziorami Hauki i Pihlaja. Liczba mieszkańców wynosi 27 253 (31.12.2005) a gęstość zaludnienia 33,5 mieszkańca/km². Przemysł stoczniowy i elektrotechniczny. W pobliżu zamek Olofsborg zbudowany przez Szwedów na wyspie jeziornej w 1475 roku.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Árborg jest największym ośrodkiem miejskim w południowej Islandii. Został utworzony 7 czerwca 1998 jako związek miast (sveitarfélagið) Eyrarbakki, Sandvíkurhreppur, Selfoss e Stokkseyri. W kwietniu 2008 miasto liczyło 7,693 mieszkańców, z czego zdecydowana większość (6,300) mieszka w Selfoss.
  Kaiserslautern – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Kaiserslautern oraz gminy związkowej Kaiserslautern-Süd.
  Półwysep Jutlandzki (Jutlandia, duń. Jyske Halvø, Jylland, niem. Jütland) – półwysep położony w północnej Europie, oblany morzami Bałtyckim i Północnym.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Himmelbjerget (duń. himmel - niebo, bjerg - góra) - morenowe wzniesienie w centralnej części Półwyspu Jutlandzkiego niedaleko miasta Silkeborg, wysokie na 147 m n.p.m. Jest jednym z najwyższych punktów Danii. U stóp wzgórza znajduje się jezioro Julsø, przez które przepływa najdłuższa duńska rzeka, Gudenå. Na szczycie wzgórza znajduje się wieża wysokości 25 metrów, zbudowana w podzięce duńskiemu królowi Fryderykowi VII.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.