• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Silke Maier-Witt

  Przeczytaj także...
  Nagold – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Nordschwarzwald, w powiecie Calw, siedziba wspólnoty administracyjnej Nagold. Leży w północnym Schwarzwaldzie, nad rzeką Nagold, ok. 20 km na południe od Calw, przy drogach krajowych B28 i B463.Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.
  Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion, w skrócie RAF), zwana też Grupą Baader-Meinhof – zachodnioniemiecka, skrajnie lewicowa organizacja terrorystyczna, ideologicznie odwołująca się do maoizmu, marksizmu i nowej lewicy. Działała od początku lat 70. do 1998 roku, kiedy to ogłosiła swoje samorozwiązanie.

  Silke Maier-Witt (ur. 21 stycznia 1950 w Nagold) – niemiecka terrorystka, działaczka RAF (tzw. „drugiej generacji”).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Od 1960 uczęszczała do Heilwig-Gymnasium w Hamburgu. Od 1969 studiowała medycynę i psychologię; udzielała się społecznie. W 1977 przystąpiła do RAF, częściowo w reakcji na śmierć głodową Holgera Meinsa. Brała udział w porwaniu Hannsa Martina Schleyera. Po napadzie na bank w Zurychu w 1979 wystąpiła z RAF i wyjechała do NRD. Żyła tam pod zmienionym nazwiskiem.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.

  W 1990 została aresztowana i skazana. Wyszła przedterminowo z więzienia w 1995. Podjęła studia psychologiczne, zajmowała się terapią rodzinną, psychiatrią dziecięcą i poradnictwem psychologicznym. Od 2000 do 2005 pracowała w Kosowie przy realizacji projektów międzynarodowych na rzecz pokoju „Forum Ziviler Friedensdienst”. Latem 2006 brała udział w projekcie „Komitee für Grundrechte und Demokratie” (Komitetu Praw Podstawowych i Demokracji), w ramach akcji „Ferie od wojny”. Dzięki temu albańskie, romskie i serbskie dzieci z Kosowa mogły spędzać wakacje w Ulcinju (Czarnogóra).

  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.Holger Meins (ur. 26 października 1941, zm. 9 listopada 1974) – niemiecki terrorysta, członek skrajnie lewicowej organizacji terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii (RAF-Rote Armee Fraktion) jej tzw. pierwszego pokolenia, zmarł w więzieniu w trakcie strajku głodowego. Autor filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, reżyser.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.inidia.de/raf.htm
 • http://www.faz.net/s/RubFC06D389EE76479E9E76425072B196C3/Doc~EB9698633B23C4B86A68539C4CF8B22B9~ATpl~Ecommon~Scontent.html
 • http://www.abendblatt.de/daten/2008/06/28/899875.html
 • http://www.ferien-vom-krieg.de/
 • http://www.faz.net/s/RubFC06D389EE76479E9E76425072B196C3/Doc~EB9698633B23C4B86A68539C4CF8B22B9~ATpl~Ecommon~Scontent.html
 • Hanns Martin Schleyer (ur. 1 maja 1915 w Offenburgu, zm. 19 października 1977 koło Miluzy, Francja) – niemiecki menedżer i przemysłowiec, członek partii CDU i prezydent Niemieckiego Związku Pracodawców. Był dalekim kuzynem Johanna Martina Schleyera.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulcinj (wymawia się jak Ulcyn, czarn. Улцињ/Ulcinj, alb. Ulqini) – najdalej wysunięte na południe miasto i gmina miejska w Czarnogórze, znajdujące się u ujścia rzeki Bojany, w pobliżu granicy z Albanią. Ulcinj leży nad Adriatykiem, dzięki czemu stał się kurortem chętnie odwiedzanym przez turystów. Obecnie jest po Budvie najchętniej odwiedzanym kurortem w Czarnogórze. Atutem Ulcinja są rozległe piaszczyste plaże (przykładowo) Velika plaža (Wielka plaża) - piaszczysta, długość 13 km (najdłuższa plaża po tej stronie Adriatyku), Mala plaža (Mała plaża) - piaszczysta, długość 700m (plaża miejska w najbardziej atrakcyjnej części miasta, w pobliżu starówki), Ada - piaszczysta plaża, długości 3 km, część przeznaczona dla naturystów (w pobliżu osiedle naturystyczne), Valdanos - plaża żwirowa, długości ok. 800 m, położona wśród gajów oliwnych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.688 sek.