• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Silesia City Center  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dębowe Tarasy − osiedle mieszkaniowe znajdujące się w Katowicach przy ulicy Johna Baildona. W jego sąsiedztwie znajdują się Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku oraz centrum handlowo-rozrywkowe Silesia City Center. Osiedle Dębowe Tarasy jest drugim etapem budowy wielofunkcyjnego centrum − w skład którego wchodzi powstałe już centrum handlowo-rozrywkowe oraz planowane biurowce Silesia Towers. Teren, na którym powstaje osiedle należał dawniej do KWK Kleofas. Deweloperem projektu jest węgierska firma TriGranitBiblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  SCC – wejście główne
  SCC – dawna kopalniana wieża wyciągowa

  Silesia City Center – jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce (piąte pod względem powierzchni handlowej) o łącznej powierzchni kilkuset tysięcy m², z czego 86 000 m² to powierzchnia handlowa, 100 000 m² mieszkalna (osiedle Dębowe Tarasy) i 60 000 m² – biurowa (Silesia Office Towers). Znajduje się w Katowicach przy ul. Chorzowskiej 107 (tereny byłej KWK „Gottwald”). Obiekt został otwarty 18 listopada 2005 roku. Inwestorem było węgierskie przedsiębiorstwo TriGranit Development Corporation. Właścicielem części handlowej jest przedsiębiorstwo Immofinanz Group (stan na październik 2011).

  Silesia Towers – projekt kompleksu dwóch wież przy ulicy Chorzowskiej 109, których budowa miała się rozpocząć w 2009 roku. Planowano zakończenie budowy niższego budynku − koniec 2010 roku, a wyższego koniec 2011 roku. Na konferencji, która miała miejsce 12 maja 2010 roku w Katowicach Janusz Olesiński, przedstawiciel TriGranit Development poinformował, że projekt ten jest obecnie zawieszony ze względu na sytuację rynkową.Ulica Jana Nepomucena Stęślickiego w Katowicach (niem. Waterloostraße) − jedna z ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Ulica jest także granicą między dzielnicami Dąb i Koszutka. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Misjonarzy Oblatów MN, krzyżuje się z ulicą Widok. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Chorzowską (DK 79, część Drogowej Trasy Średnicowej) obok parku Alojzego Budnioka.

  Wnętrze[ | edytuj kod]

  W sumie w Silesia City Center znajduje się 310 sklepów, punktów handlowo-usługowych, kawiarni i restauracji oraz trzynaście sal kinowych (Cinema City). Na dachu mieści się ogród. Znajduje się tu także parking (A, B) – częściowo podziemny (C, D, E)oraz nadziemny (F), D i F strzeżone, a także bezpłatny parking dla rowerzystów. We wnętrzu na jednym z tzw. placów (Plac Tropikalny) znajduje się fontanna, w której woda z jednej z dysz wyrzucana jest na wysokość ok. 13 metrów. Centrum jest podzielone na 13 tzw. alei, nazwanych od miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, i 8 tzw. placów tematycznych, pełniących funkcję miejsc odpoczynku i spotkań. Sklepy znajdują się wokół tzw. placów lub wzdłuż korytarzy – tzw. alei, których łączna długość wynosi ponad 1 km.

  Fontanna (wodotrysk) – urządzenie wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz lub dyszy. Jest jednym z elementów tzw. małej architektury.Barbara z Nikomedii, Święta Barbara, cs. Wielikomuczenica Warwara – żyjąca w III wieku dziewica, męczennica, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

  W styczniu 2007 r. na terenie Silesia City Center pojawiły się punkty dostępowe do sieci internetowej. Internet jest dostępny na tzw. Placu Tropikalnym oraz w centrum rozrywkowym Fun City.

  Okresowo funkcjonuje odpłatne lodowisko, szatnia i wypożyczalnia łyżew, a w okresie wiosenno-letnim – boisko do siatkówki plażowej lub koszykówki.

  Gottwald − kopalnia węgla kamiennego znajdująca się w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszych ul. Chorzowskiej i ul. Jana Nepomucena Stęślickiego. Obecnie kopalnia nie istnieje.Ulica księdza Piotra Ściegiennego w Katowicach − jedna z ulic w katowickich dzielnicach Dąb i Wełnowiec-Józefowiec. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Krzyżową i ul. Szczecińską w rejonie osiedla Józefowiec. Następnie biegnie południkowo krzyżując się między innymi z ulicą Słoneczną, ulicą Błękitną i ulicą Johna Baildona. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Chorzowską (DTŚ, DK 79, DW 902). Droga pełni funkcję łączącą osiedle Dębowe Tarasy i centrum handlowe Silesia City Center z ulicą Chorzowską (DTŚ).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Chorzowska w Katowicach − jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Jest bezpośrednim połączeniem drogowym katowickiego Śródmieścia z miastem Chorzów, od którego wzięła swoją nazwę. Na całej długości jest częścią drogi krajowej nr 79. Szlak w tym miejscu istniał od XVIII wieku. Wzdłuż ulicy przebiegają tory tramwajowe, istniejące tu od 1897. W latach 2002−2007 ciąg alei Walentego Roździeńskiego, ronda gen. J. Ziętka i ul. Chorzowskiej uległ przebudowie w związku z poprowadzeniem tamtędy Drogowej Trasy Średnicowej. Przy ulicy znajdują się wieżowce, biurowce i centrum handlowe.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Cinema City – sieć kin wielosalowych. W Polsce większość kin tej sieci znajduje się w centrach handlowo-rozrywkowych.
  Hotspot (ang. hot spot – „gorący punkt”) – otwarty punkt dostępu, umożliwiający połączenie z Internetem, najczęściej za pomocą sieci bezprzewodowej opartej na standardzie Wi-Fi.
  Paris Whitney Hilton (ur. 17 lutego 1981 w Nowym Jorku) – amerykańska celebrytka; modelka, aktorka, piosenkarka i projektantka mody.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.