• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sikoku  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Prefektura Tokushima (jap. 徳島県, Tokushima-ken) - prefektura na wyspie Sikoku w Japonii. Stolicą i jej największym miastem jest Tokushima. Prefektura Tokushima ma dostęp do Wewnętrznego Morza Japońskiego oraz do Oceanu Spokojnego połączonych cieśniną Naruto. Graniczy z trzema pozostałymi prefekturami wyspy Sikoku.Honsiu (jap. 本州, Honshū) – największa, a tym samym główna wyspa Japonii. Na północy cieśnina Tsugaru oddziela ją od Hokkaido, na południu Morze Wewnętrzne od Sikoku, a na południowym zachodzie po drugiej stronie cieśniny Shimonoseki leży wyspa Kiusiu. Honsiu jest siódmą co do wielkości wyspą na świecie.

  Sikoku (jap. 四国 Shikoku, tłum. „cztery prowincje”) – najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii, położona w południowo-zachodniej części Wysp Japońskich, między Morzem Wewnętrznym a Oceanem Spokojnym.

  Historia[ | edytuj kod]

  Nazwa wyspy wywodzi się od historycznych „czterech prowincji”: Sanuki (obecnie prefektura Kagawa), Awa (prefektura Tokushima), Tosa (prefektura Kōchi) oraz Iyo (prefektura Ehime).

  Prefektura - jednostka administracyjna podstawowego podziału administracyjnego w Japonii, Czadzie (1960-1999), Grecji (tzw. nomos), Rwandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. W starożytności była to jednostka podziału terytorialnego w cesarstwie rzymskim (zob. prefektura (starożytność)). W Kościele katolickim prefekturą apostolską nazywa się część Ludu Bożego, która z racji szczególnych okoliczności nie została jeszcze ukonstytuowana jako diecezja.Onomichi (jap. 尾道市, Onomichi-shi) – miasto w Japonii, w prefekturze Hiroszima. Leży na wyspie Honsiu, w regionie Chūgoku.

  W ubiegłych wiekach do Sikoku podążały pielgrzymki ku czci mnicha Kūkaia (Kōbō Daishi); zwyczaj ten jest kultywowany do dziś.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Prefektura Kagawa (jap. 香川県, Kagawa-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Sikoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Takamatsu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Wewnętrzne Morze Japońskie (jap. 瀬戸内海, Setonai-kai) – morze pomiędzy japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Od wschodu jest połączone z zatoką Osaka przez cieśniny Akashi i Kitan, a przez cieśninę Naruto i Cieśnina Kii z Oceanem Spokojnym. Od południa połączone także z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Hōyo i cieśnina Bungo. Od zachodu łączy się poprzez cieśninę Kammon (cieśninę Shimonoseki) z Morzem Japońskim.
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
  Wiry Naruto (jap. 鳴門の渦潮, Naruto no uzushio) - wodne wiry występujące w cieśninie Naruto, łączącej Wewnętrzne Morze Japońskie z Pacyfikiem.
  Wielki Most Seto (jap. 瀬戸大橋, Seto Ō-hashi) - system mostów wiszących ponad cieśninami Japońskiego Morza Wewnętrznego, zbudowany w latach 1978-1988.
  Meiji (jap. 明治時代, Meiji-jidai, „Epoka Światłych Rządów”) – okres w historii Japonii przypadający na lata panowania cesarza Mutsuhito, trwający od 8 września 1868 do 30 lipca 1912. Zapoczątkowane przez szereg wydarzeń określanych mianem restauracji Meiji (jap. 明治維新, Meiji Ishin). Były to czasy głębokich przemian społecznych, politycznych, gospodarczych i kulturowych, jak również gruntownej modernizacji kraju na wzór zachodni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.