• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sikkim

  Przeczytaj także...
  Łangczuk Namgjal (ur. 1 kwietnia 1953) jest drugim synem Paldena Thondupa Namgyala, ostatniego suwerennego króla Sikkimu. Jest też obecnym spadkobiercą dynastii Namgyal i pretendentem do tronu Sikkimu.Kuropatnik, kuropatnik nepalski (Ithaginis cruentus) – gatunek ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Jest jedynym należącym do rodzaju Ithaginis. Występuje on we wschodnich Himalajach. Ze względu na swoją nazwę w innych językach bywa także zwany bażantem krwawym.
  Gangtok (hindi, nepalski गंगटोक, trb.: Gangtok, trl.: Gāṁgtok; ang. Gangtok) – miasto w północnych Indiach, w Himalajach (na wysokości 1700 m n.p.m.). Jest stolicą stanu Sikkim.

  Sikkim (hindi, nepal. सिक्किम, trb.: Sikkim, trl.: Sikkim; ang. Sikkim) – jeden ze stanów Indii, położony w ich północno-wschodniej części, po Goa najmniejszy pod względem powierzchni. Stolicą stanu jest miasto Gangtok. W XIX wieku brytyjski protektorat, od 1947 roku formalnie niezależna monarchia (za sprawy zagraniczne odpowiedzialne były Indie) z własnym królem z dynastii Namgjalów, tytułujących się jako czogjalowie (tyb. czogjal – boski władca). Od 1975, po plebiscycie, w którym 97% obywateli wypowiedziało się za detronizacją króla i przyłączeniem do Indii, jest integralną częścią tego państwa. Symbolem tego stanu jest kuropatnik.

  Obecnie nie ma oficjalnej flagi stanu Sikkim w Indiach. Niepodległe Królestwo Sikkim posiadało flagę narodową, dopóki nie stało się częścią Indii w 1975 r. Obecnie Rząd Sikkimu może być reprezentowany przez flagę, która przedstawia herb stanu na białym tle. Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Stan Sikkim dzieli się na cztery okręgi:

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  1. Sikkim Północny
  2. Sikkim Południowy
  3. Sikkim Wschodni
  4. Sikkim Zachodni

  Władcy Sikkimu[ | edytuj kod]

 • Phuntsog Namgyal – 1642–1670
 • Tensung Namgyal – 1670–1700
 • Chakdor Namgyal – 1700–1717
 • Gyurmed Namgyal – 1717–1733
 • Phuntsog Namgyal II – 1733–1780
 • Tenzing Namgyal – 1780–1793
 • Tsugphud Namgyal – 1793–1863
 • Sidkeong Namgyal – 1863–1874
 • Thutob Namgyal – 1874–1914
 • Sidkeong Tulku Namgyal – 1914
 • Tashi Namgyal – 1914–1963
 • Palden Thondup Namgyal – 1963–1975
 • Pretendenci do tronu[ | edytuj kod]

 • Palden Thondup Namgyal – 1975–1982
 • Wangchuk Namgyal – od 1982
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 3. Size, Growth Rate and Distribution of Population, [w:] 2011 Census of India, Office of the Registrar General & Census Commissioner, India [dostęp 2019-08-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-31].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Język nepalski, nepali (dawne nazwy: gorkhali, khas kura) – język z grupy indoaryjskiej, z rodziny języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 17 mln ludzi – w tym ok. 11 mln (spis z 2001 r.) to mieszkańcy Nepalu (reszta to m.in. mieszkańcy północnych Indii – przede wszystkim okolic Dardżylingu) i Sikkimu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Protektorat (z łac. protectio – osłona) – jedna z form zależności politycznej, w której państwo posiadające własny ustrój uzależnione jest w swej polityce od państwa silniejszego (protektora). Protektorat zachowuje jako kraj niektóre swoje instytucje, rząd i administrację, ale znajduje się pod kontrolą obcego państwa, które prowadzi jego sprawy zewnętrzne np. politykę zagraniczną i gospodarczą.
  Goa (hindi गोवा, trb.: Gowa, trl.: Govā; konkani गोंय, trb.: Gomja, trl.: Goṃya; port. Goa, ang. Goa) – stan na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, nad Morzem Arabskim, słynny region turystyczny Indii, 500 km na południe od Mumbaju.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Czogjal (język tybetański: ཆོས་རྒྱལ Wylie: chos rgyal, w luźnym tłumaczeniu "boski władca", skr., dharmarāja, sprawujący zarówno władzę polityczną jak i religijną) - tytuł dawnych władców Sikkimu z dynastii Namgjalów, rządzącej Sikkimem od roku 1642 do 1975, kiedy to w wyniku referendum Sikkim został przyłączony do Indii na prawach kolejnego, 22-go stanu . Jednocześnie instytucja czogjala została obalona. Żyjący obecnie Łangczuk Namgjal, mimo że został intronizowany jako 13-ty czogjal Sikkimu, nie posiada realnej władzy politycznej.
  Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.
  Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.751 sek.