• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sigilmassazaur  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Paul Sereno (ur. 11 października 1957 w Aurorze w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych) – amerykański paleontolog, wykładowca w University of Chicago, współpracownik National Geographic. Jego specjalnością są dinozaury – odkrył i opisał wiele nowych rodzajów, m.in.: afrowenatora, deltadroma, jobarię, suchomima i eoraptora – jednego z dwóch najwcześniejszych znanych dinozaurów. Podczas wykopalisk prowadzonych w północnej Afryce, m.in. w Nigrze, odnalazł niemal kompletny szkielet sarkozucha i pierwszą dobrze zachowaną czaszkę karcharodontozaura, na podstawie której opisał nowy gatunek – Carcharodontosaurus iguidensis. 14 sierpnia 2008 ogłoszono, że w październiku 2000 Sereno odnalazł na Saharze duże cmentarzysko, które wraz z archeologami badał przez osiem lat. Prowadził również prace w Ameryce Południowej.Bahariazaur (Bahariasaurus ingens) – dinozaur z grupy teropodów (Theropoda). Żył w okresie kredy (ok. 99-93 mln lat temu) na terenach Afryki. Jego szczątki znaleziono w Egipcie. Rauhut (1995) uznał bahariazaura za przedstawiciela Carcharodontosauridae. Kręgi krzyżowe wykazują budowę typową dla abelizaurów a cały szkielet jest nieodróżnialny od Deltadromeus.

  Sigilmassazaur (Sigilmassasaurus brevicollis) – rodzaj teropoda, którego nazwa oznacza "jaszczur z Sijilmassa". Występował on w późnej kredzie na terenach północnej Afryki. Obecnie wiadomo bardzo mało o tym dinozaurze, jednak z pewnością był dwunożnym mięsożercą, jak większość teropodów. Skamieliny tego dinozaura zostały znalezione w oazie Tafilalt obok antycznego miasta Sijilmassa (Maroko, Afryka). Właśnie od miejsca znalezienia skamielin pochodzi nazwa rodzajowa tego dinozaura. Epitet gatunkowy pochodzi zaś od łacińskich słów brevi – krótki i collum – szyja. Odnosi się ona do krótkich kręgów szyjnych tego dinozaura. Russel znalazł też skamieliny, które przypisał do innego nienazwanego gatunku sigilmassazaura. Sigilmassazaur został odkryty w osadach formacji Kem Kem (południowe Maroko). Występował w cenomanie ok. 100-94 mln lat temu.

  Kreda późna (ang. Late Cretaceous) – młodsza epoka kredy, trwająca około 34 milionów lat (od 99,6 ± 0,9 do 65,5 ± 0,3 mln lat temu). Dzieli się na sześć wieków: cenoman, turon, koniak, santon, kampan i mastrycht.Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

  Materiał kopalny i gatunki[ | edytuj kod]

  Holotyp (CMN 41857) to tylny kręg szyjny lub przedni grzbietowy.
  Paratyp (CMN 41772) składa się z kręgu grzbietowego (162 mm).
  Paratyp (CMN 41774) zawiera tylny kręg szyjny (67 mm).
  Paratyp (CMN 41776) to kręg grzbietowy o długości (ok. 150 mm.
  Paratyp znany jako CMN 41790 zawiera kręg szyjny (ok. 127 mm).
  Paratyp oznaczony jako CMN 41850 składa się z przedniego kręgu grzbietowego (152 mm).
  Paratyp (CMN 41851) to kręg grzbietowy (157 mm).
  Paratyp oznaczony jako CMN 41856 zawiera tylny kręg szyjny lub przedni grzbietowy o długości 146 mm.
  Kolejny paratyp (CMN 41858) zawiera tylny kręg szyjny lub przedni grzbietowy.
  Inny paratyp (CMN 50402) składa się z pojedynczego kręgu grzbietowego.
  Paratyp (50407) zawiera kręg grzbietowy (98 mm).
  Paratyp oznaczony jako CMN 50428 składa się z kręgu grzbietowego.
  Paratyp (CMN 50800) zawiera kręg grzbietowy (88 mm).
  Przypisany materiał zawiera przedni kręg grzbietowy (SGM-Din 3, Sereno i inni 1996), środkowy kręg szyjny (SGM-Din 4, Brussate i Sereno, 2007), niekompletny kręg szyjny (SGM-Din 5, Brussate i Sereno, 2007), pazur stopy III (120 mm, Novas i inni, 2005). Russel uznał również 15 kręgów do S. brevicollis (znalezione w tym samym miejscu co holotyp tego dinozaura). Uznał on też materiał znany jako ,,Spinosaurus B" za należący do rodzaju Sigilmassasaurus lub jego krewnego. Stworzył on rodzinę znaną jako Sigilmassasauridae dla tych dinozaurów (Russell, 1996).

  Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny Carcharodontosauridae. Jego nazwa oznacza "jaszczur o zębach rekina".Teropody (Theropoda) – podrząd dinozaurów z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia); nazwa ("theropod") oznacza "stopa bestii".

  S. sp. nov. 1
  Występował w barremie-albie (wczesna kreda) na terenach wyższych osadów formacji Kdem Kem (Maroko). Znany z CMN 41629 – tylnego kręgu szyjnego lub przedniego grzbietowego. Niewiele różnią się one od tych z holotypu. Ich ciemny kolor wskazuje, że pochodzą z najniższych warstw formacji Kem Kem, pochodzących z wczesnej kredy (barrem-alb). Russell przypisał do tego gatunku także dalszy kręg ogonowy (CMN 41862), ale jak zauważyli Novas i inni w 2005 prawdopodobnie należą one w rzeczywistości do ouranozaura.

  Niger (Republika Nigru, franc. République du Niger) – państwo położone w Afryce Zachodniej na Saharze. Graniczy na południu z Nigerią i Beninem, na północy z Algerią i Libią, od zachodu z Burkina Faso i Mali, a od wschodu z Czadem. Nazwa pochodzi od przepływającej przez ten kraj rzeki Niger. Stolicą Nigru jest Niamey.Deltadrom (Deltadromeus) – rodzaj dużego teropoda należącego prawdopodobnie do grupy ceratozaurów. Jego nazwa oznacza „biegacz z delty”. Miał on wyjątkowo długie, smukłe kończyny tylne, co pozwalało mu szybko biegać (stąd jego nazwa). Deltadrom żył w późnej kredzie ok. 95 mln lat temu (późny apt–cenoman). Mógł być on jednym z największych teropodów – niepublikowane badania wskazują, że osobnik, do którego należał paratyp, mógł osiągać 13,3 m długości i ważył około 3,5 t. Tymczasem właściciel holotypu – najbardziej kompletnego znanego szkieletu deltadroma – osiągał ok. 8,1 m długości. Deltadrom żył w pobliżu olbrzymiego karnozaura karcharodontozaura i jeszcze większego spinozauryda – spinozaura, którego dieta wciąż jest niepewna. Nazwa rodzajowa Deltadromeus upamiętnia fakt znalezienia szczątków tego dinozaura w delcie dawnej rzeki. Holotyp został odkryty w Maroku w 1995 przez żonę Paula Sereno – Gabrielle Lyon.

  S. sp. nov. 2

  Jego skamieliny, pochodzą z warstw formacji Baharija (Egipt) datowanych na cenoman. Początkowo przypisane zostały one do "spinozaura B" (Stromer,1934). Ów materiał kopalny (IPHG 1922 X 45) obejmuje: dwa zęby, środkowy kręg szyjny (117 mm), kręg szyjny (ok. 140 mm), środkowy kręg grzbietowe (140 mm), późniejszy kręg grzbietowy (160 mm), niekompletne grzbietowe żebro, dwa przednie grzbietowe żebra, niekompletne żebra brzuszne, środkowy kręg ogonowy (89 mm), dalszy kręg ogonowy (83 mm(, pięć kręgów ogonowych (96, 88, 82, 86, ok. 57 mm), dwa fragmenty kości łonowej, fragment kości udowej, kość piszczelową, falangę III-1, drugi pazur stopy paliczku IV, pazur stopy.

  Spinozaur (Spinosaurus – „kolczasty jaszczur”) – rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów (Spinosauridae) żyjącego na obecnych terenach Afryki Północnej od albu do cenomanu, od około 106 do 93,5 mln lat temu. Pierwsze skamieniałości spinozaura zostały odkryte w Egipcie w 1910 roku i opisane przez niemieckiego paleontologa Ernsta Stromera. Okaz ten został zniszczony podczas II wojny światowej, jednak w 2005 roku znaleziono kolejną czaszkę dorosłego osobnika. Nie jest jasne, czy rodzaj Spinosaurus jest reprezentowany przez jeden czy dwa gatunki. Najlepiej poznanym gatunkiem jest S. aegyptiacus z Egiptu, a szczątki być może należące do przedstawicieli drugiego gatunku, S. maroccanus, odnaleziono w Maroku.Holotyp – pojedynczy typ nomenklatoryczny wskazany przez autora nazwy taksonu, na podstawie którego wyróżniono i opisano nowy gatunek lub podgatunek, ewentualnie także takson w randze gatunku wzorcowy dla rodzaju i rodzaj dla rodziny.

  S.? sp. indet

  Znany z MNNHN IGU 11 – środkowego kręgu szyjnego (90 mm, Brusatte i Sereno, 2007) i MNNHN coll z In Abangarit – pazura stopy II (90 mm). Obie te skamieliny pochodzą z formacji Echkar (grupa Tegama, Niger). Pochodzą z cenomanu. Skamieniałości z In Avangarit została uznana za należącą do gatunku Carcharodontosaurus saharicus przez Lapparena. Jednak mimo wszystko budową przypomina ,,spinozaura B" uznanego przez Rusella za sigilmassazaura. Budową przypomina też gatunek Sigilmassasaurus sp. nov. 2.
  S.? sp. indet.

  Maroko, Królestwo Marokańskie (arab. المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja, berb. ⵜⴰⴳⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ Tagldit N Lmaġrib) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy). Należy do państw Maghrebu.Paratyp – okaz wymieniany w protologu, który nie jest ani holotypem, ani izotypem, ani jednym z syntypów jeśli dwa lub więcej okazów było jednocześnie wskazanych jako typ.

  Pochodzi z brazylijskiej formacji Alcantara (grupa Itapecuru). Jednak bliższe informacje na temat tego gatunku są nieznane. Jego skamieliny zostały znalezione w skałach datowanych na cenoman.

  Gatunki – podsumowanie Sigilmassasaurus, Russel, 1996
  Sigilmassasaurus brevicollis Russel, 1996
  Sigilmassasaurus sp. nov. 1 Russel, 1996
  Sigilmassasaurus sp. nov.2 Russel, 1996
  Sigilmassasaurus sp. indet Lapparent, 1960
  Sigilmassasaurus ? sp. indet. Lapparent, 1960
  Sigilmassasaurus ? sp. indet.Medeiros i Schultz, 2002

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.795 sek.