• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sierra de los Cuchumatanes

  Przeczytaj także...
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.Huehuetenango – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w zachodniej części kraju. Stolicą departamentu jest miasto Huehuetenango. W skład departamentu wchodzą 32 gminy (municipios). Departament graniczy na wschodzie z departamentem Quiché, na południu z departamentami Totonicapán, Jutiapa i San Marcos (departament), natomiast zachodnią i północną granicę stanowi granica państwowa z Meksykiem.
  Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.

  Sierra de los Cuchumatanes (również: Alto Cuchumatanes) – najwyższe niewulkaniczne pasmo górskie w Ameryce Środkowej. Jego wysokość wynosi od 500 do ponad 3 800 m n.p.m., a zajmowana przez nie powierzchnia to około 16 350 km². Z powierzchnią 1 500 km² położoną powyżej 3 000 m n.p.m. jest najrozleglejszym regionem górskim w Ameryce Środkowej.

  Ameryka Środkowa (ang. Middle America) – centralny region geograficzny Ameryki. Jest definiowany jako południowa część Ameryki Północnej, w której skład wchodzą dwie części: kontynentalna (Ameryka Centralna) i wyspiarska (Karaiby). Obszar liczy około 850 000 km² powierzchni i jest zamieszkany przez ponad 90 mln ludzi.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Sierra de los Cuchumatanes leży w zachodniej Gwatemali w departamentach Huehuetenango i Quiché. Zachodnią i południowo-zachodnią granicę pasma wyznacza rzeka Seleguá, która oddziela je od wulkanicznego łańcucha Sierra Madre de Chiapas. Południowa granica Sierra de los Cuchumatanes jest określana przez rzekę Chixoy, której bieg następnie skręca na północ i oddziela pasmo od regionu Alta Verapaz. Najwyższy szczyt, Cerro Chemal, który mierzy 3 837 m n.p.m. jest zlokalizowany w departamencie Huehuetenango.

  Sierra Madre de Chiapas, Sierra De Soconusco – pasmo górskie leżace w Kordylierach Ameryki Środkowej. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża pacyficznego na długości około 600 km począwszy, na północy, od Przesmyku Tehuantepec, na pograniczu meksykańskich stanów Oaxaca i Chiapas (gdzie czasem nazywany jest Sierra de Istatan), poprzez Gwatemalę (gdzie nazywany jest Sierra Madre, lub Sierra de las Nubes - w pobliżu miasta Gwatemala) do Salwadoru na południowym-wschodzie. Góry leżą głównie wzdłuż wybrzeża pacyficznego, tworząc dział wodny pacyficzno-atlanycki.Alta Verapaz – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w centrum kraju. Stolicą departamentu jest miasto Cobán. W skład departamentu wchodzi 16 gmin (municipios). Departament graniczy na północy z departamentem El Petén, na wschodzie z Izabal, na południu z Zacapa, El Progreso i Baja Verapaz, oraz na zachodzie z El Quiché.

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Nazwa Cuchumatán pochodzi od słów z języka Mam cuchuj (gromadzić lub jednoczyć) oraz matán (przez siłę wyższą) i znaczy: to, co zostało zgromadzone przez siłę wyższą. Cuchumatán może mieć również źródło w języku nahuatl - słowo kochmatlán, które oznacza: miejsce łowców papug.

  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).Quiché (El Quiché) – jeden z 22 departamentów Gwatemali, położony w północno - środkowej części kraju. Jest jednym z większych departamentów. Stolicą departamentu jest miasto Santa Cruz del Quiché. W skład departamentu wchodzi 21 gmin (municipios). Departament graniczy na północy granicą państwową z Meksykiem, na wschodzie z departamentami Alta Verapaz i Baja Verapaz na południu Chimaltenango i Sololá na zachodzie z departamentami Totonicapán i Huehuetenango.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sierra de los Cuchumatanes, WikiGuate, 27 lutego 2015 [dostęp 2020-01-12] (hiszp.).
  2. Sierra de los Cuchumatanes, www.traildino.com [dostęp 2020-01-12] (ang.).
  3. Cerro Chemal, www.ii.uib.no [dostęp 2020-01-12] (ang.).
  4. Sierra de los Cuchumatanes - EcuRed, www.ecured.cu [dostęp 2020-01-12] (hiszp.).
  5. Margarita Girón, La Sierra de los Cuchumatanes y sus maravillas turísticas, La Hora Voz del Migrante, 28 lipca 2017 [dostęp 2020-01-12] (hiszp.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.