• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sierra Maestra

  Przeczytaj także...
  Granma – jedna z 14 prowincji Kuby, leżąca na południowym wschodzie kraju, jedna z najgęściej zaludnionych prowincji na Kubie. Nazwa upamiętnia jacht, na którym Fidel Castro i Ernesto "Che" Guevara wraz z 80 rewolucjonistami dostali się na wyspę w 1956 roku, by obalić reżim Fulgencio Batisty.Park Narodowy Turquino (zwany także Parkiem Narodowym Sierra Maestra) - to Park narodowy na Kubie w paśmie górskim Sierra Maestra w Prowincji Santiago de Cuba, około 50 km. na zachód od Guamá.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Sierra Maestra

  Sierra Maestra - największe pasmo górskie Kuby, położone w południowej części kraju, w prowincji Granma. Najwyższym jego szczytem jest Pico Turquino (1974 m n.p.m.).

  Góry są znane jako siedziba partyzanckich oddziałów Fidela Castro, walczących z dyktaturą Batisty. Po fiasku lądowania jachtu Granma w grudniu 1956, Castro wraz z niedobitkami swego oddziału schronił się w Sierra Maestra, gdzie jego siły stopniowo rosły. Na ich czele wkroczył do Hawany w styczniu 1959.

  MY Granma – jacht użyty do transportu grupy kubańskich rewolucjonistów pod przywództwem Fidela Castro na rodzinną wyspę w 1956.Fulgencio Batista y Zaldívar (ur. 16 stycznia 1901 w Banes, zm. 6 sierpnia 1973 w Guadalmina) – kubański polityk, generał, prezydent w latach 1940-1944 i dyktator w latach 1952-1959.

  Na terenie Sierra Maestra znajduje się Park Narodowy Turquino.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fidel Alejandro Castro Ruz (ur. 13 sierpnia 1926 w Biránie) – kubański polityk i prawnik, od 1 stycznia 1959 do 24 lutego 2008 przewodniczący Rady Państwa i premier Republiki Kuby, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Kuby i przywódca rewolucji kubańskiej (El Máximo Lider). Z racji przewodzenia Armii Powstańczej w latach 1956-1959 popularnie nazywany El Comandante.
  Pico Turquino – najwyższy (1974 m n.p.m.) szczyt Kuby, leżący w prowincji Santiago de Cuba w paśmie górskim Sierra Maestra. Obszar wokół szczytu zajmuje Park Narodowy Turquino, rozciągający się na powierzchni 229,38 km² (22 938 ha).
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.