• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sierra Madre Wschodnia

  Przeczytaj także...
  Saltillo - miasto w północnym Meksyku, w górach Sierra Madre Wschodnia, na wysokości około 1600 metrów, stolica stanu Coahuila. Około 591 tys. mieszkańców.Rio Grande (hiszp. Río Bravo del Norte) – rzeka w Ameryce Północnej. Długość rzeki wynosi 3034 km, powierzchnia dorzecza około 440 tys. km².
  Kordyliery – rozległy obszar o charakterze wyżynno-górskim w zachodniej części Ameryki Północnej. Rozciągłość południkowa łańcucha to około 8 000 km, od Cieśniny Beringa na północy po Kanał Panamski na południu. Szerokość dochodzi do 1 700 km. Najwyższym szczytem jest McKinley (6194 m n.p.m.). Te góry fałdowe mają duży wpływ na klimat, florę i faunę, gospodarkę i rozmieszczenie ludności w Ameryce Północnej, ponieważ hamują masy wilgotnego powietrza napływające z zachodu, co prowadzi do obniżenia rocznej sumy opadów w centralnej części Ameryki. Powstały w orogenezie alpejskiej.
  Lokalizacja pasma.
  Widok na Sierra del Carmen, północny kraniec Sierra Madre Wschodniej

  Sierra Madre Wschodnia (hiszp. Sierra Madre Oriental) – łańcuch górski w Kordylierach, we wschodnim Meksyku, wschodnia granica Wyżyny Meksykańskiej. Biegnie od Rio Grande na granicy pomiędzy Teksasem a Coahuilą (rejon Parku Narodowego Big Bend) do połączenia z Kordylierą Wulkaniczną w rejonie stanów Hidalgo i Tlaxcala. Góry zbudowane są głównie z łupków oraz z wapieni. Średnia wysokość nad poziomem morza jest podobna jak w Sierra Madre Zachodnia (2400–2700 m), jednak niektóre szczyty przekraczają wysokość 3650 m n.p.m. Głównymi wydobywanymi surowcami są miedź, ołów i cynk. Niektórzy autorzy taktują Sierra Madre Wschodnią jako przedłużenie Gór Skalistych przerwanych przez rzekę Rio Grande.

  Park Narodowy Big Bend (ang. Big Bend National Park) – park narodowy położony w USA, w stanie Teksas. Park został utworzony w 1944 i obejmuje swoją powierzchnią 3242 km².Kordyliera Wulkaniczna (hiszp. Eje Volcánico Transversal, Cordillera Neovolcánica) – łańcuch górski w Meksyku, złożony z szeregu wulkanów. Przechodzi przez Nayarit, Jalisco, Colima, Michoacán, Querétaro, Meksyk, Hidalgo, Dystrykt Federalny, Morelos, Tlaxcala, Puebla i Veracruz.

  Długość całego łańcucha wynosi 1116 km, a maksymalna szerokość 641 km (średnia szerokość: 80–200 km). Szacunkowa powierzchnia łańcucha wynosi 297 819 km². Najwyższymi szczytami są: Cerro San Rafael (3720 m n.p.m.), Sierra de la Marta (3705 m n.p.m.) i Cerro El Morro (3700 m n.p.m.), Potosí (Cerro Potosí) 3625 m n.p.m., Peña Nevada (3480 m n.p.m.).

  Papugi afrykańskie, papugi, papugi właściwe (Psittacinae) – podrodzina ptaków z rodziny papugowatych. Papugi to również alternatywna nazwa naukowa dla całej rodziny papugowatych. W znaczeniu potocznym papugami nazywane są wszystkie ptaki zaliczane do rzędu papugowych, czyli oprócz papugowatych, również rodziny kakadu i nestorów.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Główne miasta: Monterrey, Saltillo.

  Flora[ | edytuj kod]

  Góry w dużej części porośnięte są unikalnymi lasami sosnowodębowymi oraz wieloma endemicznymi gatunkami roślin naczyniowych. Dominującymi gatunkami sosen są Pinus nelsonii, P. cembroides, P. pseudostrobus, i P. arizonica, natomiast z dębów dominują głównie Quercus muhlenbergii i Q. affinis.

  Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.Szopowate (Procyonidae) – rodzina ssaków łożyskowych z rzędu drapieżnych. W zapisie kopalnym są znane od oligocenu.

  Fauna[ | edytuj kod]

  W obrębie gór żyje wiele już rzadko spotykanych lub endemicznych gatunków zwierząt. W trudno dostępnych rejonach można spotać należącego do jeleniowatych mulaka (Odocoileus hemionus), pumę (Puma concolor), Tamias dorsalis – jeden z gatunków wiewiórek należący do rodziny pręgowców, pekariowca obrożnego – najmniejszy z gatunków pekari, ostronosa białonosego z rodziny szopowatych a także jaguary i kojoty.

  Sierra Madre Zachodnia (hiszp. Sierra Madre Occidental) – łańcuch górski o długości około 1500 km w Kordylierach, w zachodniej części Meksyku i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest południową częścią Gór Nadbrzeżnych - zachodniej części północnoamerykańskich Kordylierów. Stanowi zachodnią granicę Wyżyny Meksykańskiej. Łańcuch swój początek ma południowo-wschodniej części Arizony (niedaleko Tucson) a następnie kolejno biegnie przez meksykańskie stany: Sonora, Chihuahua, Sinaloa, Durango, Zacatecas, Nayarit, Jalisco, Aguascalientes i Guanajuato w których łączy się z Sierra Madre Wschodnia oraz Kordylierą Wulkaniczną.Hidalgo – stan położony w środkowym Meksyku. Graniczy ze stanami Tlaxcala, México, Querétaro, San Luis Potosí, Veracruz oraz Pueblą. Stolicą stanu jest miasto Pachuca. Nazwa stanu pochodzi od przywódcy walk o niepodległość Meksyku – księdza Miguela Hidalgo y Costilli.

  Endemicznymi gatunkami ptaków jest papuga meksykana kasztanowoczelna (Rhynchopsitta terrisi) oraz należąca do lasówek – lasówka duża (Vermivora crissalis).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mexico, Physiographic regions (ang.). Encyclopedia Britannica. [dostęp 16-10-2014].
  2. Physical Map of Mexico (ang.). [dostęp 16-10-2014].
  3. Sierra Madre Oriental (ang.). Peakbagger. [dostęp 16-10-2014].
  4. Cerro San Rafael, Mexico (ang.). Peakbagger. [dostęp 16-10-2014].
  5. Sierra de la Marta, Mexico, Mexico (ang.). Peakbagger. [dostęp 16-10-2014].
  6. Cerro El Morro, Mexico, Mexico (ang.). Peakbagger. [dostęp 16-10-2014].
  7. Sierra Madre Oriental on World Wildlife Fund (ang.). [dostęp 2009.11.11].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Sierra Madre Zachodnia
 • Pustynia Chihuahua
 • Monterrey – miasto w północno-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre Wschodnie, stolica stanu Nuevo León. Monterrey jest także znane jako "Miasto Gór" i "Sultana del Norte" (Sułtan Północy), miasto to jest nowocześnie uprzemysłowionym, ważnym punktem biznesowym w Meksyku. Monterrey, z liczebnością mieszkańców około 3,8 mln, jest trzecią najbardziej zaludnioną metropolią w Meksyku (po Ciudad de México i Guadalajara). Monterrey do niedawna było jednym z najbardziej bezpiecznych miast w Ameryce Łacińskiej lecz liczne działania mafii narkotykowych spowodowały, że miasto stało się bardzo niebezpieczne. Monterrey zajmuje pierwsze miejsce jako miasto z największym PKB per capita. Przemysł hutniczy i elektromaszynowy.Ostronos białonosy, ostronos meksykański (Nasua narica) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych (Procyonidae).
  Warto wiedzieć że... beta

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Jeleniowate, pełnorożce (Cervidae) – rodzina ssaków z rzędu parzystokopytnych (Artiodactyla). Należą do niej zwierzęta o kostnym, pełnym porożu (w przeciwieństwie do rogów) ulegającym u większości gatunków corocznej zmianie. Przykładowi przedstawiciele to: renifer, mulak, mundżak, jeleń szlachetny, sarna, łoś, daniel, czy jeleń wschodni.
  Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).
  Pinus nelsonii Shaw – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje w północno-wschodnim Meksyku, na terenie Nuevo León, San Luis Potosí i Tamaulipas.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Pręgowiec amerykański (Tamias striatus) – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych występujący we wschodniej Ameryce Północnej.
  Puma, kuguar, lew górski, pantera z Florydy, pantera florydzka (Puma concolor) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych (Felidae) zamieszkujący Amerykę od Kanady po Patagonię (choć w wielu regionach została wytępiona).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.666 sek.