• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Siergiej Chmielinin

  Przeczytaj także...
  84. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1987 odbyły się w stolicy Austrii - Wiedniu w sierpniu 1987 roku. W programie mistrzostw znalazło się piętnaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet, a dla mężczyzn: sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego i wyścig punktowy zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, wyścig tandemów, wyścig na 1000 m, keirin oraz derny.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Siergiej Chmielinin (ros. Сергей Xмелинин, ur. 24 czerwca 1953) – radziecki kolarz torowy i szosowy, złoty medalista torowych mistrzostw świata.

  Wiktor Wiktorowicz Manakow (ros. Виктор Викторович Манаков, ur. 28 lipca 1960 w Budogoszczy) – radziecki kolarz torowy i szosowy, złoty medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista torowych mistrzostw świata.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Kariera[]

  Największym sukcesem w karierze Siergieja Chmielinina jest zdobycie wspólnie z Wiaczesławem Jekimowem, Aleksandrem Krasnowem i Wiktorem Manakowem złotego medalu w drużynowym wyścigu na dochodzenie podczas rozgrywanych w 1987 roku torowych mistrzostw świata w Wiedniu. Na szosie jego największym sukcesem jest zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej belgijskiego wyścigu Ronde van België w 1988 roku. Chmielinin nigdy nie brał udziału w igrzyskach olimpijskich.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Baloise Belgium Tour (pol. Dookoła Belgii, nid. Ronde van België, fr. Tour de Belgique) – pięciodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Belgii.Wiaczesław Władimirowicz Jekimow (ros. Вячеслав Владимирович Екимов, ur. 4 lutego 1966 w Wyborgu) - rosyjski kolarz torowy i szosowy reprezentujący także ZSRR, trzykrotny medalista olimpijski oraz dziesięciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Aleksandr Giennadijewicz Krasnow (ros. Александр Геннадиевич Краснов, ur. 7 kwietnia 1960 w Lebiażjach) – radziecki kolarz torowy i szosowy, złoty medalista olimpijski oraz pięciokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.